زیتون- غلام‌رضا مصباحی‌مقدم، سخن‌گوی جامعه روحانیت مبارز، در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون امکان محاکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: «محاکه به نفع آن‌ها و نظام نیست.» به گفته مصباحی‌مقدم «شفاف‌ترین پاسخ» درباره این مساله را آیت‌الله خامنه‌ای داده است و محاکمه موسوی و کروبی «بدون پشیمانی آنها محکومیت‌شان را سنگین می‌کند. از طرفی اجرای این محکومیت هم به صلاح نیست.» download
سخن‌گوی جامعه روحانیت مبارز اضافه کرد که بازتاب خارجی محاکمه رهبران اعتراض‌های سال ۸۸ به نفع نظام نیست.
او در ادامه سخنانش که توسط ایلنا منتشر شده، رفع حصر را مشروط کرد: «لذا اگر تجدید نظری از سوی خود آنها صورت گیرد، شاید بشود به صورتی مساله را حل کرد اما آنها طوری رفتار داشتند که گویی بر حق‌اند پس بهتر است محاکمه را کنار بگذاریم.»
مصباحی مقدم اولین چهره اصولگرایی نیست که رفع حصر سران «جنبش سبز» را مشروط می کند. پیشتر محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب رییس مجلس نهم، نیز گفته بود که «بهترین وضعیت» برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی «ادامه حصر» آنهاست. باهنر همچنین افزود میرحسین موسوی پیشنهاد او مبنی بر این که اعلام کند در صورت آزادی «تا سال‌ها فعالیت سیاسی انجام نخواهد داد» را نپذیرفته است.
خودداری از برگزاری دادگاه برای سران جنبش سبز در حالی صورت می گیرد که ایشان بارها به صورت غیر رسمی و مهدی کروبی یک بار در نامه ای خطاب به رییس جمهوری در خواست تشکیل دادگاه را مطرح کرده بودند.

بازگشت به صفحه اول