رسوایی در مُلک قالیباف

خانه‌هایی که شهردار تهران به حامیانش بذل و بخشش کرد؛

زیتون-‌سینا پاکزاد: سال‌هاست که اغلب مسئولان و مردمان عادی می‌دانستند که در خیابان بهشت خبرهایی هست اما مسئولان به صحبت‌های درگوشی اکتفا کرده و مردم نیز برای مواجهه با فسادهای ریز و درشت مالی در شهرداری صدایشان به جایی نمی‌رسید. اکنون اما اوضاع دگرگون شده است. چند وقتی بود که علیرضا دبیر در پی اختلافات شخصی‌اش با شهردار تهران صحبت از عدم شفافیت مالی در این مجموعه می‌کرد تا آنکه هفته گذشته به یک‌باره از یک رسوایی در نهاد تحت مدیریت محمدباقر قالیباف رونمایی شد.

سخن از واگذاری ۱.۱۰۰.۰۰۰ متر مربع زمین، خانه ویلایی و آپارتمان به ارزش چند هزار میلیارد تومان به افرادی خاص است، واگذاری‌هایی که ارزش مالی آن توسط احمد حکیمی‌پور یکی از اعضای شورای شهر تهران ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. املاکی که در میان اسامی دریافت‌کننده آن از روحانیونی چون شهاب مرادی و میثم امرودی نام برده شده تا افرادی همچون سردار آجرلو.
در این شرایط شهردار تهران می‌گوید که «تحت تأثیر دروغ‌ها و جوسازی‌ها» قرار نمی‌گیرد. او اضافه کرده است: «بعضی نقل‌ها گفته می‌شود ولی ما بحث واگذاری امتیازات، پروانه و زمین را بر اساس مُر قانون انجام داده‌ایم و تخفیفات نیز بر همان اساس بوده است.»
آنچنان که سایت «معماری نیوز» افشا کرده است به‌جز مدیران ارشد شهرداری تهران پای برخی اعضای شورای شهر هم در میان است. محسن پیرهادی، الهه راستگو، معصومه آباد، هادی ساعی، ابولفضل قناعتی، محمد حسین حیدریان و اسدالله راشدی کسانی هستند که گفته شده از این زمین‌ها با امتیازات ویژه برخوردار شده‌اند.

دراین زمینه علی صابری، عضو شورای شهر تهران به ایلنا گفته است: «اگر واگذاری املاک به برخی اعضای شورا تخلف باشد نه تنها باید در دوره بعد ردصلاحیت شوند، حتی ممکن است؛ به سلب عضویت آنها در این دوره نیز منجر شود.»

وقتی عضو شورا بر تخلفات صحه گذاشت
هفته گذشته بود که احمد حکیمی پور عضو شورای شهر تهران اطلاعاتی را افشا کرد که نشان می داد املاکی با تخفیف ویژه به تملک مدیران شهرداری و برخی از اعضای غالبا اصولگرای شورای شهر در آمده است. وی گفته بود: «ما گزارش‌هایی داریم که نشان می‌دهد یک سری واگذاری‌هایی انجام شده که اجحاف در بیت‌المال و حقوق مردم بوده است. بر اساس این گزارش‌ها حدود ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان از حقوق شهروندان طی واگذاری‌ها و پرداخت‌های این املاک ضایع شده و ما می‌خواهیم در جهت صیانت از حقوق مردم این موضوع را پیگیری کنیم.»
چندی بعد مشخص شد که این گزارش از جانب سازمان بازرسی بوده که پس از اطلاع از موضوع پیگیر ماجرا شده است. همان گزارش هایی که مجتبی شاکری از رونوشت آن به نهادهای مختلف ابراز شکایت کرده و گفته است: «این گزارش را یک کارشناس سازمان بازرسی تهیه کرده و گزارشی ناقص بوده است و در ۶۴ نسخه آن را به سازمان ها و نهادهای مختلف ارسال کرده‌اند که اصلاً گزارش رسمی سازمان بازرسی نبوده و تأکید می کنم که نظر یک کارشناس بوده است. این کارها برنامه‌ریزی شده است و بی‌تردید چون در آستانه انتخابات هستیم، این موضوعات مطرح می‌شود.»
به گفته این عضو شورای شهر، «املاک براساس قیمت کارشناسی شده و قالیباف با اختیاری که شورا به وی داده است می‌تواند تخفیفاتی بدهد تا کارمندان شهرداری صاحب خانه شوند.» با این وجود و برخلاف اظهارات شاکری، در گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها موضوعِ تخفیفات کلان به مدیران شهرداری و برخی اعضای شورای شهر در میان است نه «کارمندان شهرداری».

نماگر گستره فساد در موضعِ چمران
در این بین، مهدی چمران که به‌جز ۱۲ ماه، سال‌هاست ریاست شورای شهر پایتخت را عهده‌دار است ناخواسته موضعی گرفت که بیش از آنکه در جهت تطهیر مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر قلمداد شود بیانگر عمق فساد و گستره آن بود. آنچنان که فارس گزارش کرده است وی در واکنش به افشاگری‌های صورت گرفته که این خبرگزاری آن را «شایعه» توصیف می‌کند، خطاب به اعضای شورا گفته است: «اگر علیه هم حرف بزنیم؛ مطمئن باشید که همه بازنده خواهیم بود.»
با این وجود، دامنه اخبار و اطلاعات منتشر شده از جزئیات ماجرا به میزانی است که با چند موضع‌گیری و واکنش عتاب آلود نمی‌توان اصل ماجرا را پنهان نگه داشت. در این زمینه سایت «معماری نیوز»، گزارش داده که لیست اسامی طرف‌های دریافت‌کننده‌ این امتیازات بزرگ شهری شامل اسامی بیش از ۱۰۰ شخص حقوقی و حدود ۱۵۰ نفر شخص حقیقی است که در بین آن‌ها نام ۷۲ نفر از مدیران ارشد شهرداری نیز به چشم می‌خورد.
جداولی که در پایان گزارش بدان‌ها اشاره شده ضمن ذکر سمت این اعضا در بخش‌های رده بالای شهرداری، مشخصات ملک واگذار شده به آن‌ها و میزان تخفیف آن را براساس آنچه در گزارش سازمان بازرسی کشور آمده است را نشان می‌دهد.

لاپوشانی با تئوری توطئه
از روز گذشته و پس از گذشت چند روز از افشای این رسوایی به‌نظر می‌رسد اعضای شورای شهر و حامیان شهردار تهران از شوک اولیه خارج شده و با اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه توطئه‌ای سیاسی در کار است سعی در کمرنگ ساختن اصل ماجرا دارند.
در یک نمونه مهدی چمران گفته است: «اینکه عده‌ای از اعضای شورا پایشان وسط کشیده شده، به‌خصوص اینکه از یک جناح سیاسی خاص بوده، یک حرکت کاملاً توطئه‌آمیز و قابل تأمل است، این حرکت به نظر بوی حرکت سیاسی را می‌دهد و غیرمنصفانه و غیراخلاقی است.»
طرفه آنکه خبرگزاری‌های متعلق به سپاه و بسیج نیز که در ماجرای فیش‌های حقوقی مدیران دولتی در زیر ضرب گرفتن دولت روحانی سنگ تمام گذاشته بودند، این‌بار سعی در تطهیر شهرداری و اعضای اصولگرای شورای شهر دارند.
این نوع جانبداری شاید بی ارتباط با شنیده‌هایی نباشد که نشان می‌دهند محمدباقر قالیباف با فرماندهان ارشد سپاه در حال تعامل است تا در انتخابات آینده مجددا پا به عرصه بگذارد. بنابراین خبرگزاری‌هایی همچون فارس، تسنیم و بسیج نیز در تلاش‌اند تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری که قالیباف می‌تواند یکی از طرف‌های رقابت در آن باشد از آسیب به وی جلوگیری کنند. به این خاطر است که آنها ضمن انعکاس پرشمار واکنش‌ها و مواضع حامیان شهردار در روزهای گذشته از عناوینی چون «خبرسازی و شایعه‌سازی» درخصوص رسوایی واگذاری املاک مرغوب زیر قیمت در شهرداری استفاده می‌کنند.
به‌عنوان نمونه خبرگزاری فارس اظهارات یک نماینده را این‌گونه منعکس کرده است: «سید احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده فریمان با اشاره به برخی خبرسازی‌ها در خصوص واگذاری املاک با قیمت نازل به مدیران شهرداری تهران گفت: اینگونه جریان‌سازی‌ها و خبرسازی‌ها همچون موضوعاتی که در خصوص شهرداری تهران مطرح می‌شود نمی‌تواند ابعاد گسترده فیش‌های حقوق‌های نجومی را و موضوع اخیر صندوق ذخیره فرهنگیان را به حاشیه براند و این موضوعات تحت تاثیر فضاسازی‌های رسانه‌ای به حاشیه نخواهد رفت.»
پرویز سروری، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز در مصاحبه با تسنیم می‌گوید: «در خصوص املاک شهرداری به‌نظر من نکاتی وجود دارد که نشان می‌دهد اطلاعات و آدرس غلط به ملت می‌دهند برای اینکه با یک دروغ نجومی موضوع حقوق‌های نجومی را از ذهن مردم محو کنند.»
معصومه آباد هم در واکنشی که فارس و تسنیم آن‌را منتشر کرده‌اند اتهام برخورداری از امتیازات ویژه را رد کرده و نوشته است: «در آپارتمان شخصی خودمان که هیچ ارتباطی با شهرداری ندارد زندگی می کنم. تاکید می‌کنم که واحدهای مذکور که تهمت زده شده دارای سند مادر است که به هیچ احد الناسی انتقال داده نشده است.»

به‌نظر می‌رسد با توجه به سوگیری حمایتی رسانه‌های متعلق به نهادهای نظامی و همچنین تمایلشان به تخریب رقبای مشترکشان (اصلاح‌طلبان و اعتدالیون) آنها تمام تلاششان را خواهند کرد که ماجرای این رسوایی با کمترین آسیب به وجهه سیاسی شهردار تهران تمام شود

همچنین ابوالفضل قناعتی، عضو هیأت رئیسه شورای شهر درباره واگذاری خانه‌ای از سوی شهرداری به وی در نیاوران گفته: «اگر ملک مورد نظر به اسم اوباما هم باشد گردن می‌گیرم.»

زمین‎های مرغوب به خبرنگاران صداو سیما هم رسید
طرفه آنکه بر اساس مصاحبه محسن سرخو، رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر با خبرگزاری ایلنا٬ دایره برخورداری از زمین‌های مرغوب و زیر قیمت از مدیران شهرداری و برخی اعضای شورای شهر گسترده‌تر است، چنانکه وی می‌گوید: «تنها برخی افراد به نام خودشان این امکانات را گرفته‌اند، برخی نیز به نام اعضای خانواده، دوستان و یا اعضای فامیل این امکانات را دریافت کرده‌اند… جدای از اینها برخی لیست‌ها نیز پیش از این تحت عنوان تعاونی مسکن مناطق مختلف یا سازمان‌های مختلف شهرداری وجود داشت که در آن اسم کسانی که هیچ ارتباطی با شهرداری ندارند، مثلا کارکنان و خبرنگار صدا و سیما وجود داشت؛ این افراد از سهمیه کارکنان شهرداری استفاده کردند که خلاف مقررات است و نمی‌دانیم در مقابل چه چیزی داده‌اند که این املاک در اختیار خبرنگاران صدا و سیما قرار گرفته است.»
با این وجود به‌نظر می‌رسد با توجه به سوگیری حمایتی رسانه‌های متعلق به نهادهای نظامی و همچنین تمایلشان به تخریب رقبای مشترکشان (اصلاح‌طلبان و اعتدالیون) آنها تمام تلاششان را خواهند کرد که ماجرای این رسوایی با کمترین آسیب به وجهه سیاسی شهردار تهران تمام شود. نگاهی گذرا به محتوای این رسانه‌ها آشکار می‌سازد که حقوق‌های نجومی بیش از املاک مرغوب و زیر قیمت واگذار شده در شهرداری برایشان جذابیت دارد. این‌چنین است که در بین اصولگرایان و رسانه‌هایشان، مطالبه افکار عمومی برای پاسخگویی شهردار و مدیرانش درباره فساد مالی جای خود را به پاک کردن صورت مساله و همچنین سیاسی و توطئه آمیز جلوه دادن ماجرا داده است.

 

 

جدول‌های گزارش سازمان بازرسی کل کشور از تخفیف‌های اعطا شده به مدیران شهرداری


 

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

7 پاسخ

 1. اموال پدرش که نیست.آنهایی
  که از این رانتها وامتیازات استفاده کرده اند.در انتخابات مسولیت ستاد سردار گاز انبری را به عهده می گیرند.وبه مقدار تخفیفات برای ژنرال شهردار کار تبلیغاتی با حق ماموریت فوقالعاده انجام خواهند داد.مثل انتخابات گذشته

 2. فساد مالی و اداری کلیت نظام از اصول گرا ، اصلاح طلب و اعتدالی و یا با هر نام دیگر را در بر گرفته است .
  بعضی ها به شیوه و فرایند قانونی اقدام به چپاول می کنند و این موارد در بررسی ها مغفول مانده است.
  حقوق بگیران از هر طبقه و صنفی هستنر که تاوان این فسادها را خواهند داد ، چون این فسادها روابط و مناسبات اقتصادی و سیاسی را تحت قدرت عده ای قرار می دهد که هدف انها تامین منابع مالی و استفاده از اهرم های قدرت است که هیچکدام از آنها حامی خواست های طبقات محروم را برآورده نخواهند کرد.

 3. این سردار این همه بذل و بخشش از بیت المال به اطرافیان خود
  خودش چقدر خورده ؟ دردادگاه های فاسد قوه قضائی این حکومت
  جوروستم برای میزان اندک دزدی حکم قطع دست صادر میشود
  پس حکم این دزدی های نجوی چه میزان خواهد بود؟
  باید گفت که ملت ایران بیدارشوید این دزدان وغارت گران را با
  بیل وکلنگ وچوب نابود کنید.

 4. این همه دزدی وچپاول و دورغ وکشتار
  وزیر دادگستری دولت یازدهم دیروز نیز گفته بود آن اعدام ها اجرای حکم خدا بود و «افتخار

 5. مطمئن باشید که اقای اژه ای که کرباسچی را برای مشتی از خروارها که سردار دکتر خلبان قالیباف بخشیده است به گوشه زندان فرستاد ، در این مورد هم بیکار نمی نشیند ، نه اینکه اژه ای نماد قضای اسلامی است ، مگر اینکه موتور سواری های کف خیابان جواز این بذل و بخشش ها باشد ، که انهم در حکومت نایب برحق امام زمان بعید به نظر میرسد !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته اند و اکثرا با صراحت نظرات خود را درباره ریزش شدید

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر است. همزمان با جنبش

ادامه »

شیفتگی و گرایش افراد به امواجی را  که بر عرصه فضای رسانه ای و سیاسی ظاهر می‌شوند، چگونه می‌توان توضیح

ادامه »