در خواست احمد شهید از ایران برای توقف اجرای حکم اعدام ۱۲ زندانی

زیتون– احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از ایران خواست تا «فورا اجرای حکم اعدام ۱۲ زندانی متهم به قاچاق مواد مخدر را متوقف کند.»
کمیسیریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روزگذشته (جمعه) درگزارشی اعلام کرده است که این زندانی‌ها قرار است بامداد روز شنبه اعدام شوند.492593_801
احمد شهید در این گزارش گفته است: بسیار مایه تاسف است که حکومت ایران همچنان به اعدام افراد به جرایمی که براساس میثاق بین المللی «جرایم جدی» محسوب نمی شوند، ادامه می دهد.
این گزارش که در وب سایت سازمان ملل منتشر شده، می افزاید یکی از کسانی که قرار است حکم اعدام وی اجرا شود، علیرضا مددپور است که در سال ۱۳۹۰بازداشت شده است.
طبق این گزارش، علیرضا مددپور به عنوان کارگر نظافتچی در خانه‌ای کار می کرده که مورد حمله پلیس قرار می گیرد و میزان ۹۹۰ گرم «شیشه» از آنجا کشف می شود.
گزارش کمیسیریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرده است، علیرضا مددپور حتی قادر به مشاوره و دیدار با وکیلی تسخیری خود نشده و دادگاه وی فقط ۲۰ دقیقه طول کشید.
این گزارش می افزاید، علیرضا مددپور درخواست عفو و تجدیدنظر کرده بود، اما این در خواست رد شد.
احمد شهید در بخش دیگری از این گزارش که در وب سایت بی بی سی فارسی آمده، گفته است: واقعا این مایه نگرانی است که دادگاه‌های ایران همچنان حکم اعدام صادر می کنند در حالی که صدور این احکام نه تنها با استاندارهای بین المللی برای برگزاری دادگاه عادلانه که حتی براساس قوانین داخلی که دادرسی عادلانه را تضمین می کنند،مطابقت ندارند.
گزارش کمیسیریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تایید کرده است: علیرضا مددپور به همراه یازده زندانی دیگر در کرج برای اجرای حکم به انفرادی منتقل شده اند.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در فروردین ماه سال جاری با انتشار بیانیه‌ای، از ایران خواسته بود تا زمان تصمیم گیری مجلس شوری اسلامی در خصوص قوانین مربوط به مجازات قاچاقچیان مواد مخدر، از اعدام این محکومان خودداری کند.
زید رعد الحسین گفته بود: با توجه به اینکه در ایران این مساله به طور گسترده پذیرفته شده است که اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاثیری بر کاهش جرایم مرتبط با مواد مخدر ندارد، من از ایران می‌خواهم تا یک گام مهم در این زمینه بردارد و به طور موقت اعدام (این محکومان) را متوقف کند.
سازمان ملل می گوید، در سال ۲۰۱۵ در ایران دست کم ۹۶۶ نفر اعدام شدند که این تعداد اعدام در یک سال در دو دهه گذشته در این کشور بی‌سابقه بوده است.
تا این ساعت خبر اعدام این یازده زندانی به صورت رسمی یا غیر رسمی منتشر نشده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت در خدمت سیاست» (به انگلیسی). سخنران در ابتدای سخن‌اش از رییس

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ

ادامه »