استفاده روسیه از پایگاه همدان عجالتاً پایان یافت

<strong>زیتون- سخنگوی وزارت امور خارجه در نخستین نشست مطبوعاتی خود با اشاره به استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان گفت: «روسیه نه در ایران پایگاه دارد و نه مستقر شده است. موضوعی بود که انجام گرفت و عجالتاً پایان گرفت.»
بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی از خبرگزاری تسنیم در مورد اطلاع ندادن ایران دربارهٔ «استفاده روسیه از پایگاه نوژه در حالی که طرف مقابل موضوع را مطرح کرد»، گفت: «دربارهٔ روسیه هم تفاهم بود که طرفین بعد از عملیات اطلاع‌رسانی کنند که انجام گرفت.» 636038544888050697
وزیر دفاع دولت یازدهم شب گذشته در برنامه گفتگوی خبری اطلاع رسانی روسها را «بی معرفتی» خوانده بود.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: «در بعضی حوزه‌ها روابط ما راهبردی و بسیار نزدیک است از جمله مبارزه با داعش؛ و چیزی که برای ما مهم است که برای آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم و در این خصوص تفاهمی برای اقدامات مشترک داشتیم، استفاده از فضای ما با اطلاع و اجازه قبلی برخورد با تروریسم بوده است.»
استفاده بمب‌افکن‌های دوربرد توپولوف ۲۲ام۳ روسی و جنگنده‌های سوخو ۳۴ این کشور از پایگاه هوایی «نوژه» شهر همدان نزدیکی فزاینده روابط مسکو-تهران را تأیید می‌کند.
با این حال پرواز جنگنده‌های نیروهای نظامی روس از حریم هوایی ایران که برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم رخ داده، مورد انتقاد برخی چهره های سیاسی قرار گرفته است.
با آنکه این نمایندگان، این اقدام را مخالف قانون اساسی می‌دانند، حسین دهقان، وزیر دفاع ایران گفته که جمهوری اسلامی پایگاه نظامی به روس‌ها نداده است.
وزیر دفاع ایران در این رابطه توضیح داد که قرار نیست روس‌ها در ایران بمانند و هیچ قرارداد کتبی میان دو کشور در این زمینه امضا نشده، بلکه بر اساس همکاری‌های عملیاتی، روس‌ها به طور موقت برای سوخت‌گیری از پایگاه نوژه استفاده می‌کنند.
قاسمی در پاسخ به پرسشی دربارهٔ علل تأخیر ایران در اعلام خبر همکاری‌های ایران و روسیه افزود: «طبق تفاهمی که میان دو طرف وجود داشته‌است و ربطی هم به وزارت امور خارجه ندارد مقرر بود در محدوده زمانی مشخصی دو طرف این خبر را اعلام کنند که اینگونه نیز شد.»
وی اضافه کرد: «بر این اساس ابتدا طرف روسی و پس از آن آقای شمخانی این خبر را اعلام کرد و غرض این نبود که در این‌باره پنهانکاری شود بلکه به علت حساسیت‌ها، وضع منطقه و ویژگی‌های کار نظامی قرار بود پس از عملیات و زمانی که کار به اهداف مشخص رسید علنی شود و زودتر اطلاع‌رسانی نشود.»
پرواز جنگنده‌های روس از خاک ایران به سوی سوریه از شش روز پیش علنی شد. طرف روسی گفته بود «به علت مسافت کوتاه‌تر، قدرت آنها علیه گروه دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت را افزایش داده است.» در حالی که برخی گمانه زنی ها خبر از استقرار نزدیک به یک ساله جنگنده های روسی در پایگاه هوایی نوژه می دهند.
مسکو پیش از این از طریق پایگاه هوایی مستقر در شهر ساحلی لاذقیه سوریه، کشتی‌های خود در دریای خزر و زیردریایی‌های روس مستقر در دریای مدیترانه به بمباران اهدافی در سوریه می‌پرداخت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »