موافق لغو کنسرت‌ها در مشهد هستم

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با زیتون؛

زیتون-فیروزه رمضان‌زاده:دور تازه رویارویی‌ها بر سر حاشیه‌های ممنوعیت برگزاری کنسرت در خراسان رضوی همچنان ادامه دارد.
پس از آنکه چند کنسرت ازجمله کنسرت شهرام ناظری و کیهان کلهر در استان خراسان رضوی لغو شد، احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در نماز جمعه مشهد از مسئولان وزارت ارشاد اسلامی خواست که به حریم امام رضا احترام بگذارند و در مشهد کنسرت برگزار نکنند. او پیش‌تر گفته بود :«اگر کنسرت می خواهید مشهدی نباشید، جای دیگر زندگی کنید.»
در همین حال مجتهد شبستری، یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد که در شهرهای مذهبی برگزاری کنسرت موسیقی جایز نیست. علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی هم با تمکین به خواسته نماینده ولی فقیه گفت: «از آنجایی که اجرای کنسرت در مشهد مخالفانی از جمله آقای علم الهدی دارد ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با این‌که کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت، از ادامه اجرای آنها صرف نظر کردیم.»
اما علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان احمد الهدی گفته است:«درباره اجرای کنسرتها در استانهای مختلف نباید تفاوت قائل شد، زیرا کشور که حکومت فدرالی نیست و این‌گونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند. چیزی به نام حریم امام رضا وجود ندارد.»
زیتون در این زمینه با علیرضا ابراهیمی، نماینده مردم رامیان و آزادشهر از توابع استان گلستان و دبیرکمیسیون فرهنگی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفتگویی انجام داده است.
او معتقد است که باید به نظر احمد علم الهدی به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد احترام گذاشت اما  در عین حال می‌گوید که با برگزاری جلساتی و با همکاری و هماهنگی به نحوی می توان همه خواسته‌های دو طرف را حل کرد.

مشروح گفتگو را بخوانید:
آقای ابراهیمی همان طور که می‌دانید آقای مطهری در گفتگویی از  عقب‌نشینی وزارت ارشاد درباره برگزاری کنسرت‌ها در مشهد انتقاد کرده است. آیا شما هم با نظرات آقای مطهری هم سو هستید یا خیر؟
ببینید٬ همان طور که می‌دانید مشهد شهری است زیارتی و مورد تاکید آیت الله علم الهدی هم هست که این شهر زیارتی باقی بماند. من در خطبه‌های نماز جمعه هفته قبل ایشان در مشهد حضور داشتم. ایشان مخالفت خودشان را با برگزاری کنسرت‌های موسیقی در شهر مشهد به عنوان یک شهر زیارتی اعلام کردند ولی در شهرهای دیگر خود وزیر ارشاد هم اعلام کرد که مجوز صادر می کنیم، ممنوعیتی هم وجود ندارد، مشکلی هم نیست و به هر حال بر اساس چارچوب های موجود در وزارت ارشاد صدور مجوز برای کنسرت‌ها انجام می‌شود، ولی برای مشهد من معتقدم نظر آیت الله علم الهدی به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد این است و باید احترام گذاشت، اما با برگزاری جلساتی و با همکاری و هماهنگی به نحوی می توان همه خواسته‌های دو طرف را حل کرد.

آقای علم الهدی باید یک مقدار تعدیل در خواسته های خودشان داشته باشند، از آن طرف وزارت ارشاد هم به نوع موسیقی در شهر مشهد توجه کند. این مساله بسیار مهم است

من معتقدم هم استاندار هم آیت الله علم الهدی و هم وزارت ارشاد باید با هم نشستی داشته باشند و به طریقی این مشکل را حل کنند. فعلاٌ آقای علم الهدی مخالف برگزاری کنسرت در شهر مشهد هستند، استاندار هم با برگزاری کنسرت در شعاع چند کیلومتری شهر مشهد موافق است، اما باید به یک نقطه مشترک در این حوزه برسند در غیراین صورت همچنان این مشکل حل نخواهد شد و همچنان مساله برگزاری کنسرت‌ها به عنوان یک معضل در حوزه فرهنگ و ارشاد باقی خواهد ماند، این که ما بگوییم کنسرت اجرا شود آنها بگویند اجرا نشود این چاره کار نیست و مشکل را حل نخواهد کرد. زمانی این مشکل حل خواهد شد که همه به یک نقطه مشترک در حوزه کنسرت‌ها در شهر مشهد برسند
البته من نظر شخصی خودم را بگویم که با نظر آیت الله علم الهدی موافق هستم اما باید با برگزاری نشست‌هایی این موضوع را شفاف سازی کنیم.
دلیل شما برای موافقت با نظر امام جمعه مشهد چیست؟

باید حرمت آستان قدس رضوی را حفظ کنیم، به عنوان نگین شهر مذهبی ایران و پایتخت معنوی توجه خاصی شود و از سوی دیگر باید خواسته‌های جوانان هم در نظر گرفته شود، به هر حال در بین این جوانان، عده‌ای هستند که در حوزه موسیقی هستند و مشکل آنها هم باید حل شود.
، باید یک تفاهم  بین نماینده ولی فقیه در استان خراستان رضوی و همین طور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم استانداری محترم شکل بگیرد. البته آقای علم الهدی باید یک مقدار تعدیل در خواسته‌های خودشان داشته باشند، از آن طرف وزارت ارشاد هم به نوع موسیقی در شهر مشهد توجه کند. این مساله بسیار مهم است.
اما کنسرت های شهرام ناظری و کیهان کلهر که هر دو در حوزه موسیقی سنتی فعالیت می کنند چندی پیش در شهر نیشابور لغو شد. آیا موسیقی این دو هنرمند دارای اشکالی بود که با لغو کنسرت مواجه شدند؟
شاید عوامل دیگری در لغو برگزاری این کنسرت ها دخالت داشته، باید دید که قوه قضاییه مساله امینت برگزاری کنسرت را تعهد کرده یا نکرده، این‌ها از جمله مسائلی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.
حالا این همه کنسرت در کشور اجرا می‌شود، ممکن است دو تا هم لغو شود، نمی‌شود ما این چند مورد لغو کنسرت در دو سه ماه را در نظر بگیریم اما این همه کنسرت که در کشور اجرا می‌شود ندیده بگیریم. در بسیاری از شهرها کنسرت‌های موسیقی متعددی اجرا می‌شود، در همین هفته چند کنسرت در شهر تهران در حال اجرا است، ممکن است یکی دو تا کنسرت در کل کشور بنا به ملاحظات امنیتی و شرعی با موانع و مشکلاتی روبرو شود که این موارد هم قابل حل هستند؛ مساله حادی نیست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

  1. ولایت مطلقه یعنی ولی فقیه می تواند حتی به صلاحدید خود اجرا احکام قطعی راهم متوقف کند!! اینها دستاورد های این رژیم است!

  2. اقایان میخواهند به آنچه که به نام اسلام از زمان صفویه به خورد ملت ایران داده اند و مهمتر از آن به کسب و کار آنان خدشه ای وارد نشود ، ولی هیهات !
    در حال حاضر هم اگر حکومت اسلامی شش هزار میلیارد تومان از نان شب ۳۰% ملت ایران ، که به اقرار مقامات حکومتی نان برای سیر کردن شکم خود ندارند ، را به شکم کارد خورده آقایان نریزد مراجع عظام باید باید دکانها را تخته کنند !

  3. هیچ یک از مقامات مخصوصا ولی فقیه هم حق ندارد خارج از قانون اساسی حرکت کند. حالا یک امام جمعه معلوم الحال که رفتار و کردار ان با یک انسان سالم و عاقل فاصله زیادی دارد , یا یک نماینده در منصب دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس مطلقا نمیتواند با ابراز سلیقه, ایجاد خلاف و مزاحمت در زندگی مردم و قانون نوشته شده داشته باشد.
    مردم ایران باید به دلیل بی منطقی و عدم تطابق رفتار و گفتار امام های جمعه از رفتن به نماز جمعه خوداری کرده و انرا تحریم کنند و این یک تکلیف شرعی است چون این روحانیون شرایط تعیین شده را ندارند و نماز خواندن به امامت آنها درست نیست. باید با تحریم انقلابی نماز جمعه ها در سراسر ایران این حکومت بی حساب و کتاب آخوندی را جابجا کرد با این اراجیف و دروغ های نمایندگان رهبری که هیچ سنخیتی با دین اسلام ندارد مشت محکمی به این حکومت عقب افتاده زد و هیچ مشکلی هم برای مردم در بر نخواهد داشت. تمامی کسانی که در این مراسم شرکت میکنند را باید تحت فشار گذارد تا از شرکت در ان خوداری کنند حتی اگر انها را از نهاد های مختلف به اجبار ببرند.
    ضمنا چرا در مصا حبه با این نماینده اینقدر از موضع ضعیف برخورد فرمودید. واقعا همین نحو ه های ضعیف در همه جوانب برخورد با این مسولین باعث میشود که این وهم بر آنها مستولی شود که هر کاری دلشان میخواهد بکنند.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »