دولت آمریکا تایید کرد

پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون دلاری به شرط آزادی زندانیان

زیتون- دولت آمریکا تایید کرد که برای پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار بدهی‌اش به ایران منتظر مانده تا ابتدا آمریکایی‌های زندانی در ایران آزاد شوند.
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت این کشور در تلاش بوده تا اهرم فشاری در دست داشته باشد، این اهرم فشار بخشی از بدهی های آمریکا به ایران بوده است. n00311560-b
در ماه ژانویه پنج آمریکایی که چهار نفرشان تابعیت ایرانی نیز داشتند از زندان اوین آزاد شدند و اجازه یافتند تا به آمریکا برگردند. به محض آزادی آنها آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را در ازای یک بدهی به دولت ایران پرداخت کرد.
دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دولت اوباما را متهم کرده که برای آزادی این پنج نفر، ۴۰۰ میلیون دلار به ایران باج داده است.
دولت اوباما تا روز گذشته این اتهام را رد کرده و اعلام کرده بود که میان آزادی زندانیان و پرداخت پول رابطه‌ای وجود نداشته است. اما روز گذشته روزنامه وال استریت ژورنال اسنادی منتشر کرد که تایید کنند این ارتباط بود.
وزنامه وال استریت ژورنال روز گذشته در گزارشی نوشته بود که واشنگتن پس از آن که هواپیمای حامل زندانیان آمریکایی خاک ایران را ترک کرد ۴۰۰ میلیون دلارپول را از طریق هواپیمای سوئیسی به ایران ارسال کرد.
این روزنامه پیش‌تر مدعی شده بود به اسنادی دست یافته است که نشان می دهد دولت باراک اوباما در قبال آزادی زندانیان آمریکایی «۴۰۰ میلیون دلار باج» به ایران پرداخت کرده است.
البته این ادعا آن زمان از سوی کاخ سفید تکذیب شد و مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که این پول بخشی از ۱/۷ میلیارد دلاری بوده است که آمریکا باید در خصوص مناقشه قدیمی دو کشور بر سر قرارداد تسلیحاتی پیش از انقلاب اسلامی به ایران پرداخت کند.
در گزارش روزگذشته روزنامه وال استریت ژونال به نقل از برخی از مقامات آمریکایی نوشته شده بود که مسئولان این تبادل تا زمانی که از بلند شدن هواپیمای حامل سه زندانی آمریکایی از خاک ایران در ۱۷ ژانویه مطمئن نشدند ۴۰۰ میلیون دلار را به ایران پرداخت نکردند.
خبرگزاری ایسنا به نقل از وال استریت ژورنال نوشت که یک سیاست مدار آمریکایی در ۱۷ ژانویه و پس از پرواز هواپیمای حامل زندانیان آمریکا از خاک ایران گفت: اولویت نخست ما بازگرداندن زندانیان آمریکایی به خانه بود. اوباما پیش تر دلیل پرداخت پول نقد به ایران را عدم وجود رابطه بانکی میان دو کشور اعلام کرد.
دولت ایران نیز بارها تاکید کرد که این مبلغ هیچ ربطی به موضوع آزادی زندانیان نداشته است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دولت آمریکا تایید کرد

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »