مرگ بیش از ۱۷۷۰۰ نفر در زندان‌های دولت اسد

عفو بین الملل: شکنجه و مرگ در انتظار زندانیان سوری

زیتون– سازمان عفو بین‌الملل گزارشی منتشر کرده از «شکنجه‌های گسترده»، «تجاوز» و «مرگ» شمار زیادی از کسانی، که از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، توسط حکومت بشار اسد بازداشت و به زندان‌ فرستاده شده‌اند.
در گزارش این سازمان آماده است: بنا بر مستنداتی که وجود دارد، از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، هر ماه بیش از ۳۰۰ نفر در زندان‌ها جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان به بیش از ۱۷ هزار ۷۰۰ نفر می‌رسد. CqIIYuqWEAAcU3v
این گزارش‌ها عمدتا بر وضعیت بازداشت‌گاه‌های سازمان‌ها اطلاعاتی و نیز زندان صیدنایا، در نزدیکی دمشق، متمرکز است.
این سازمان با ۶۵ نفر از کسانی که در این مدت بازداشت شده‌اند، گفت‌وگو کرده است؛ افرادی که عمدتا غیرنظامی هستند و بسیاری از آن‌ها، خود شاهد دست‌کم یک مورد مرگ داخل زندان‌ها بوده‌اند.
بنا بر این مستندات، زندانی‌ها عمدتا در همان لحظه ورود در آن‌چه زندان‌بان‌ها، «جشن استقبال» می‌نامند، هدف ضرب‌وشتم با ابزاری مانند شلنگ قرار می‌گیرند.
یکی از بازداشت‌شدگان می‌گوید، زندان‌بان‌ها اصرار دارند بدانند که کسی بیمار هست یا نه، و اگر کسی بیمار باشد، او را به سمت مرگ می‌کشانند «تا هر چه زودتر از دستش خلاص شوند.»
این فرد که با نام مستعار عمر معرفی و خود در ۱۷ سالگی در جریان راهپیمایی‌های سال ۲۰۱۲ بازداشت شده، می‌گوید دوست او را که گفته بود «آسم دارد» جلوی چشمانش «آن‌قدر کتک زدند که مرد.»
یکی دیگر از مصاحبه‌شوندگان با نام سعید روایتی از «تجاوز» به خود تعریف کرده‌است: «مرا آویزان کردند، شوک الکتریکی به آلت تناسلی من وصل کردند و بعد آن را وارد معقد من کردند و روشن کردند. این اولین بار بود که به من تجاوز می‌شد.»
«سعید» سپس افزوده است «بعد از همه این‌ها از من خواستند که چشم‌بندم را باز کنم. و آن موقع دیدم که پدرم را آورده‌اند در محل تا شاهد همه این‌ها باشد».
برخی از بازداشت‌شدگان که عفو بین‌الملل با آن‌ها گفت‌وگو کرده می‌گویند هدف از همه این‌ها درهم‌شکستن زندانیان است.
بنا بر گزارش این سازمان که بخش هایی از آن در رادیو فردا منتشر شده، دسترسی به آب، غذا و تاسیسات بهداشتی به شدت کنترل‌شده و محدود است.
فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا، در وب‌سایت این سازمان می‌گوید نیروهای امنیتی حکومت سوریه برای دهه‌های متوالی از شکنجه و رفتارهای خشن برای درهم‌شکستن مخالفان خود استفاده می‌کردند؛ «امروز این مسئله به یک روش هدفمند تبدیل شده، علیه هر آدم غیرنظامی که ظن آن می‌رود مخالف دولت است.»
این سازمان از قدرت‌های جهانی، به ویژه روسیه و ایالات متحده خواسته‌است، به مقام‌های دولت مرکزی سوریه و نیز گروه‌های مسلح فشار آورده تا به شکنجه‌ها و بدرفتاری با زندانیان و بازداشت‌شدگان خاتمه دهند. به گفته این سازمان فرادولتی، وقایع پیش‌آمده در بازداشت‌گاه‌های سوریه «جنایت علیه انسانیت» است.
با در نظر گرفتن گزارش‌های قبلی در مورد زندان‌های دولتی سوریه، از سال ۱۳۹۳ به این سو، شمار قربانیان به طور محسوسی افزایش پیدا کرده‌است. هرچند برخی برآوردها، شمار کشته‌شدگان را بسیار بیشتر از این تخمین زده‌اند.
این نخستین بار نیست که اتهام‌هایی مانند شکنجه و کشتار زندانیان در سوریه منتشر می‌شود؛ پیش از این تیمی از کارشناسان قضایی و جنایی بین‌المللی گفته بودند «شواهد دست اولی» دارند، که حاکی از «کشتار و شکنجه هدفمند» در زندان‌های دولتی رژیم سوریه،است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مرگ بیش از ۱۷۷۰۰ نفر در زندان‌های دولت اسد

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و شادی این‌جا بود. او نشانی همه‌ی پیچ و خم‌های تاریخ این

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید که آن فیلم در

ادامه »

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را

ادامه »