یاد بندیان از حصریان

به‌یاد عزیزان در حبس و حصر دعا می‌کنیم

دل‌نوشته‌ نرگس محمدی

زیتون- نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‌برد، در پنجمین سالگرد بازداشت خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی با نگارش دل‌نوشته‌ای یاد آنان را گرامی داشت. او در این نامه ضمن اشاره به ریحانه طباطبائی و بهاره هدایت، دو تن از زندانیان بند نسوان نوشت:«واقعه‌ای همچون حصر، سال‌ها به طول انجامیده و این طولانی‌شدن اکنون کارکردی دوگانه یافته است که گاه به موجب بی‌اعتنایی مسئولان نسبت به قانون و وعده‌دهندگان به وعده‌هایشان و برخی حمایت‌های دروغین و مصلحت‌جویانه دیروز و فراموشی امروزشان، ناامیدی از قدرتمندان را تداعی می‌کند و گاه ایستادگی و حقانیت و مظلومیت محصوران، امید را در دل شعله‌ور می‌سازد. چرا که هنوز اصرار بر برگزاری انتخابات سالم، آزاد و منصفانه است. هنوز بحث «رأی من» است، «من» به عنوان یک شهروند ایرانی که حق انتخاب شدن و انتخاب کردن دارد.»

url_36
در ادامه می‌توانید متن کامل این نامه را به نقل از «کانون مدافعان حقوق بشر» بخوانید:

شب هنگام در گوشه‌ای از بند، به مرور خاطرات این روزها نشسته‌ایم. در کنار ریحانه طباطبایی که به تازگی وارد بند شده و بهاره هدایت که سال‌هاست در بند زنان حبس شده است. در هیاهوی انتخابات مجلس هستیم و موضوعاتی غریبانه فراموش می‌شوند یا در حاشیه قرار می‌گیرند.
واقعه‌ای همچون حصر، سال‌ها به طول انجامیده و این طولانی‌شدن اکنون کارکردی دوگانه یافته است که گاه به موجب بی‌اعتنایی مسئولان نسبت به قانون و وعده‌دهندگان به وعده‌هایشان و برخی حمایت‌های دروغین و مصلحت‌جویانه دیروز و فراموشی امروزشان، ناامیدی از قدرتمندان را تداعی می‌کند و گاه ایستادگی و حقانیت و مظلومیت محصوران، امید را در دل شعله‌ور می‌سازد. چرا که هنوز اصرار بر برگزاری انتخابات سالم، آزاد و منصفانه است. هنوز بحث «رأی من» است، «من» به عنوان یک شهروند ایرانی که حق انتخاب شدن و انتخاب کردن دارد. هنوز بحث «حق» و ایستادگی بر سر احقاق آن است. هنوز بحث بر سر نظارت استصوابی است. هنوز این دغدغه وجود دارد که آیا اظهار نظر در مورد انطباق یا عدم انطباق انتخابات با موازین و تعهدات بین‌المللی کشور، چه بر اساس سند اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین و چه منشور اتحادیه بین‌المجالس، جرم تلقی می‌شود یا نه؟
هنوز … هنوز صدای اعتراض به گوش می‌رسد. هنوز پیرمردی در کنج خانه‌ای در حصر است. هنوز زن فرهیخته‌ای با همسرش در کنج خانه‌ای دیگر، محصور است.
سخنشان جمله‌ای بیش نیست: «حق رأی مردم.» و اما من و تو …
ما سه زن در زندان در نیمه‌های شب، درخصوص موضوعاتی که دغدغه جامعه است، بحث می‌کنیم. بهانه دور هم بودنمان سال‌روز حصر است و حصر ۸۹ با «حق رأی» ۸۸ گره خورده است. آیا می‌شود در مقطعی از فرایند انتخابات، حق ورود را به عموم مردم داد و در مقاطع دیگر این فرایند، مردم را پشت پرانتز گذاشت؟ آیا مردم حداقل حق نقد و اظهار نظر در مورد این فرایند را دارند؟
این دغدغه‌ها نه در عرصه نظر بلکه در عرصه عمل نیز مطرح است و در زندگی مردم و آینده این سرزمین و حکومت تأثیر گذار است. اینجاست که تداوم مقاومت خواستاران «حق تعیین سرنوشت مردم» از طریق انتخابات آزاد، سالم و منصفانه و تداوم حصر و حبس معنای دیگری می‌یابد.
یادشان می‌کنیم. یادی از پیرمرد در حصر، آقای کروبی که آنچه از او به یاد داریم، دلسوزی و مهربانی است و یادی از زن روشن‌فکر سرزمین‌مان، بانوی در حصر، زهرا رهنورد که عمری معلمی کرد و میر حسین موسوی که ششمین سال حبس را پیش رو دارند.
ساعت خاموشی بند است و باید به سمت تخت خواب‌هایمان برویم. در این زمان و در این مکان و در این لحظه به‌یاد عزیزان در حبس و حصر دعا می‌کنیم تا عزت ایران و ایرانیان و رهایی محصوران و محبوسان فراهم شود و این رنج‌ها به سامانی نیک بی‌انجامد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یاد بندیان از حصریان

یکی از اختلافات محمود طالقانی با روح الله خمینی در روزها و شب‌های آخر انقلاب ۵۷ خود را در موضوع دعوت مردم به خیابان‌ها در شب ۲۲ بهمن ۵۷ نشان داده است. اصرار طالقانی به

ادامه »

«امروز در آمریکا قطارها و اتوبوس‌های عمومی بدون بلیط مردم را سوار می‌کردند! اما نه انقلاب شده و نه کسی وعده آب و برق

ادامه »

بازاریان نقش تعیین‌کننده‌ای در وقوع انقلاب ۵۷ داشتند. بخشی از حزب مؤتلفه به نام موتلفهٔ بازار پیش از انقلاب نقش

ادامه »