تفویض ممیزی کتاب به ناشران قطعی است

زیتون– مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد اعلام کرد که واگذاری ممیزی به ناشران از ناشران دولتی و عمومی و ناشرانی که دارای «هیئت علمی و کادر مجرب» هستند، آغاز می‌شود.
محمد سلگی، مدیر اداره کتاب البته تاکید کرده است که «کل کار» وزارت ارشاد درباره ممیزی کتاب‌ها به ناشران واگذار نمی‌شود و این کار «نیازمند زمان است.» 39066
به گفته این مدیر وزارت ارشاد، در گام اول «ترجیحاً» ممیزی به ناشران دولتی و عمومی و همچنین ناشرانی که «دارای هیئت علمی و کادر مجرب» هستند، واگذار می‌شود.
او اضافه کرده که واگذاری ممیزی به این ناشران ابتدا به صورت آزمایشی و در دوره‌های شش ماه تا یک سال انجام می‌شود و اگر عملکرد ناشران در این دوره «مثبت» بود، به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، در ماه‌هایی ابتدایی تصدی این سمت یکی از برنامه‌های خود را واگذاری ممیزی به ناشران اعلام کرده بود.
در همین زمینه حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد ۲۸ تیر ماه، به خبرگزاری ایسنا گفته بود که واگذاری ممیزی به ناشران نیاز به تغییر قوانین دارد.
او تأکید کرده بود که ناشران تمایلی برای بر عهده گرفتن ممیزی «نشان نداده‌اند» و «بنابراین همچنان ممیزی کتاب در اختیار وزارت ارشاد است.»
پیش از این برخی از ناشران گفته بودند که نمی‌خواهند مسئول سانسور کتاب‌ها باشند و احتمال دارد سپردن این مسئولیت به ناشران، زیان‌های قابل توجهی به صنعت نشر وارد کند. در مقابل جمع کثیری از نویسندگان نیز با انتشار نامه‌ سرگشاده‌ای پیشنهاد داده بودند که خود نویسندگان مسئولیت کتاب‌شان را بر عهده داشته باشند.
مدیرکل اداره کتاب وزارت ارشاد در ادامه گفتگویی که با ایرنا داشته همچنین خبر داده است که در یک ماه گذشته در استان‌های یزد، خوزستان و همدان ممیزی کتاب‌ها به کار گروه‌های نظارت در این استان‌ها واگذار شده است.
سلگی با بیان اینکه در ممیزی کتاب‌های تخصصی باید از متخصصان آن رشته استفاده کرد، افزود: «برای مثال وقتی قرار است یک کتاب تاریخی مورد بررسی قرار گیرد، ترجیحاً باید شخصی که آن را بازبینی می‌کند، در حوزه‌ی تاریخ تحصیلات و تجربه داشته باشد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »