شماری از دستگیرشدگان اخیر در ترکیه مورد شکنجه قرار گرفته‌اند

زیتون– سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد شواهد موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد صدها تن از بازداشت‌شدگان اخیر در ترکیه شکنجه شده‌اند.
این سازمان از دولت ترکیه خواسته که به ناظران مستقل اجازه دسترسی به تمام «زندانیان در تمام بازداشتگاه‌ها» را بدهد. 4bk703e7b956aaair4_800C450
در بیانیه عفو بین‌الملل آمده که پس از کودتای نافرجام، بیش از ده هزار نفر دستگیر شده‌اند و مدارک قابل اعتماد نشان می‌دهد که پلیس در تمام کشور از جمله آنکارا و استانبول، دستگیرشدگان را بدون آب و غذا، بدون دسترسی به وکیل، بدون دسترسی به خانواده و دنیای بیرون و بدون دسترسی به امکانات پزشکی در اماکنی مثل باشگاه ورزشی سرفرماندهی پلیس آنکارا یا اصطبل زندانی کرده است.
گزارش عفو بین‌الملل به بازداشت‌های خودسرانه بدون اتهام مشخص و آثار ضرب و جرح، بریدگی، شکستگی و کبودی بر بدن بازداشت‌شدگان اشاره کرده و می‌گوید که شدت شکنجه برای امرای عالی‌رتبه ارتش بیشتر بوده و حتی به بعضی از آنها با باتوم تجاوز شده است.
جان دالهویزن، مدیر امور اروپای سازمان عفو بین‌الملل به بی بی سی فارسی گفته است که مقامات ترکیه باید این رفتارهای فجیع را متوقف کنند، به الزامات قانونی حقوق بشر تمکین کند و شکنجه و هر نوع بدرفتاری را محکوم کند.
به گفته عفو بین‌الملل، موسسه ملی حقوق بشر ترکیه که به بازداشتگاه‌ها دسترسی و بر شرایط زندانیان نظارت داشته در آوریل ۲۰۱۶ (حدود سه ماه پیش) منحل شده و اکنون هیچ نهادی که چنین حقی داشته باشد در ترکیه وجود ندارد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

نسبت انسان‌ها با جنبش‌های اجتماعی را می‌توان با سه رنگ اصلی توصیف نمود: سفید، سیاه و خاکستری. سفیدها مخالفین وضع موجود هستند و برای تغییر آن تلاش می‌کنند، سیاه‌ها موافقان وضع موجود هستند و در

ادامه »

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون

ادامه »