افشاگری علیه دادستان سابق؛

مرتضوی متهم به خروج اسناد محرمانه

زیتون- سینا پاکزاد: در بحبوحه افشاگری‌ها پیرامون فیش‌های حقوقی غیرمتعارف، نام یک افشاگر شناخته شده یعنی عباس پالیزدار بار دیگر به رسانه‌ها راه یافته است. مصاحبه او با خبرگزاری ایلنا در روز یکشنبه(۳ مرداد) حکایت از این دارد که شاید موج تازه‌ای از افشاگری در راه باشد. پالیزدار در این مصاحبه که بخش عمده آن متوجه سعید مرتضوی دادستان سابق تهران است وعده داده که در آینده با سند‌های تازه دست به افشاگری بزند.

انکار پس از انکار

پالیزدار نخستین بار در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ طی یک سخنرانی در دانشگاه همدان اقدام به افشاگری علیه برخی از مقام‌های عالی‌رتبه جمهوری اسلامی کرد. او به ویژه در سخنان خود از محمد‌ یزدی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان کسانی یاد کرد که دست به فسادهای کلان اقتصادی زده‌اند. پالیزدار به فاصله کوتاهی بعد از این سخنان دادگاهی شد و در نهایت با حکم ۱۰ سال زندان روبرو شد هر چند که این حکم هیچ‌گاه به طور کامل درباره‌اش اجرا نشد و وی با وثیقه ۳۵۰ میلیونی از زندان بیرون آمد. او حالا خود شاکی پرونده‌ای است که سعید مرتضوی در جایگاه متهم آن نشسته است. دادستان سابق تهران از سوی پالیزدار متهم به گرفتن اقرار تحت فشار شده است. او به خبرگزاری ایلنا گفت که «از طرف مرتضوی تهدید به اعدام شدم.» طبق این نقل‌قول٬ مرتضوی به پالیزدار هشدار داده بوده « اگر نگویی هرچه که درباره مقامات سابق قضایی گفته‌ای دروغ بوده است خودم چهارپایه را از زیر پای تو می‌کشم و تو را اعدام می‌کنم.»

مرتضوی تنها درباره یکی از موارد مندرج در پرونده تامین اجتماعی و در دفاع از خود بابت پرداخت‌های غیرقانونی گفته است که به واسطه خواب‌الودگی در اواخر شب سهو قلم پیدا کرده و مبلغ ۶۰ میلیارد تومان در اختیار بابک زنجانی قرار داده است

او در این مصاحبه به بیان توضیحاتی هم درباره جریان دادگاه مربوط به شکایت از مرتضوی پرداخته که در نوع خود جالب توجه است. بنابر گفته پالیزدار زمانی که مرتضوی ادعاهای مربوط به تلاش برای اعتراف‌گیری تحت فشار را انکار می‌کند٬ قاضی با نشان دادن عکسهای “کهریزک” می‌گوید شما اینها را هم منکر می‌شدی! شما همه چیز را منکر می‌شوی!» طبق این روایت قاضی از مرتضوی می‌خواهد که آخرین دفاعیه را انجام دهد و مرتضوی در آن لحظه از جای خود بلند شده و موقع ترک اتاق به قاضی می‌گوید که من عباس پالیزدار نیستم که با من با این لحن حرف می زنید، من یک نسخه از تمام اسناد و مدارک کارهایی که انجام داده‌ام را از کشور خارج کرده‌ام٬ شما هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید.


بی خبری دستگاه قضایی

ادعاهای پالیزدار درباره خروج اسناد و مدارکی توسط مرتضوی به خارج از کشور با ابراز بی‌اطلاعی سخنگوی قوه قضاییه روبرو شده است. غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز در مصاحبه‌ای به این نکته اشاره کرد و گفت« چه نیاری هست به خارج بفرستد؟ باید دید این مدارک به نفع خودش است یا به ضرر خودش. در هر صورت چرا باید به خارج بفرستد؟» معاون قوه قضاییه همچنین با تاکید بر بی‌اطلاعی نسبت به چنین اقدامی توسط مرتضوی گفته که « ما این مطالب را از هیچ فرد رسمی و غیررسمی نشنیدیم و به نظر می‌رسد چنین چیزی معنا ندارد. حال اگر این مدارک علیه خودش باشد چرا باید ریسک کند و به خارج بفرستد، همین‌جا یا نابود می‌کند یا آتش می‌زند یا مخفی می‌کند. اگر به ضرر دیگران است، چرا او به خارج از کشور بفرستد و جرم جدیدی برای خودش دست و پا کند!» او صلاحیت پالیزدار را هم به عنوان یک منبع مستند برای بیان چنین ادعایی زیرسوال برد و گفت که « اگر پالیزدار گفته، او خودش در همین پرونده‌ها زندانی بوده و قابل اعتنا نیست، چنان‌چه قائل اعتنا باشد، باید دید بر اساس چه مستندهایی این حرف را گفته است.» نکته مهمی که پالیزدار در سخنان خود پیرامون مرتضوی به آن اشاره کرده بود این بود که دادستان سابق با داشتن اسنادی از دوران تصدی‌گری خود عملا دست دستگاه قضایی را برای محاکمه خود بسته است و به همین دلیل هم پرونده‌اش بعد از گذشت حدود سه سال هنوز تعیین تکلیف نهایی نشده است. محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی پیرامون ارتباط میان تعلل در رسیدگی به پرونده مرتضوی و احتمال افشاگری از سوی وی گفته است که «چنین چیزی گفته نشده است و تا به حال ما نشنیده بودیم آقای مرتضوی بخواهد مدارکی را به خارج از کشور بفرستد.» معاون قوه قضاییه البته در نشست خبری روز یکشنبه خود تاریخ رسیدگی بعدی به پرونده مرتضوی را هم اعلام کرد و گفت که جلسه بعدی دادگاه قرار است «در تاریخ ۱۴ مهر ۹۵ برگزار خواهد شد و پرونده رفع نقص شده است.»

مرتضوی به واسطه پرونده بازداشتگاه‌ کهزیرک به انفصال دائم از شغل قضا و همچنین ۵ سال انفصال از مشاغل دولتی محکوم شد اما شکایت سازمان بازرسی کل کشور به دلیل تخلفات وی در زمان ریاست سازمان تامین اجتماعی همچنان در حال رسیدگی است. پرونده‌ای که نتیجه آن می‌تواند سرنخ‌های قابل‌اعتناتری از رابطه او با بابک زنجانی متهم دیگر فسادهای اقتصادی را نیز به دست دهد. مرتضوی تنها درباره یکی از موارد مندرج در پرونده تامین اجتماعی و در دفاع از خود بابت پرداخت‌های غیرقانونی گفته است که به واسطه خواب‌الودگی در اواخر شب سهو قلم پیدا کرده و مبلغ ۶۰ میلیارد تومان در اختیار بابک زنجانی قرار داده است. مرتضوی متحد محمود‌ احمدی‌نژاد برای زیر ضرب قراردادن علی لاریجانی و صادق لاریجانی نیز بود و بخشی از دلایل اصرار دستگاه قضایی در پیگیری پرونده وی را نیز می‌توان ناشی از این اختلاف‌های و درگیری‌های حاد سیاسی دانست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. چرا مسئــولین این قدر خود را نادانی می زننــد؟
    اینکه آقای قاضی مرتضوی گفتــه: همــه ی اسناد را به خارج ازکشور فرستاده ام…کاملا”مشهود ومشخص است که او چه میگویــد، او خیلی واضع میگویــد هرکاری را که کرده ام به دستــور مافوق بوده… ومثلا” افشاء گری میکنــم و ازاین حرفهــا…! کار مملکت به کجا کشیــده که انسان بدنامی همچون مرتضـوی دم از افشـاءگری میزنـد…!
    حالا یکی بایـد به این آدم پریشـان حال بگویــد چــه کسی از تو وامثــال تو می پذیرد…؟!

  2. اقای اژه ای لابد خبر ندارد که وجود اسنادی باعث شد که سوءقصد کنندگان به رازینی با سه سوت از زندان آزاد شوند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

افشاگری علیه دادستان سابق؛

مدتی است نوشتارهای دکتر حسن محدثی در نقدِ ادبیات تاریخیِ روایتگرِ ایران باستان را مطالعه می‌کنم و ادعاهایی که علاقه‌مندان به کوروش و ایران باستان مطرح می‌کنند و نقدهایی که ناقد محترم بر آنها وارد

ادامه »

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از

ادامه »