گفتگوی اوباما و اردوغان در مورد استرداد گولن

زیتون- رییس جمهوری آمریکا و رییس جمهوری ترکیه در گفت‌و‌گوی تلفنی در خصوص وضعیت فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند، مذاکره کرده‌اند. 281C8FEA-D8A2-4F04-A6EB-149CB11D7F03_w987_r1_s (1)
پیشتر آسوشیتدپرس، خبر داده بود که دولت ترکیه مدارک و اسناد لازم برای استرداد رسمی فتح الله گولن را تحویل دولت امریکا داده است.
دولت ترکیه فتح الله گولن را که هم اکنون در ایالت پنسلوانیا زندگی می‌کند، متهم کرده که هدایت کودتای نافرجام شب جمعه را برعهده داشته است. این در حالی است که فتح الله گولن این اتهام را رد کرده و برای بازگشت به ترکیه اعلام آمادگی کرده است .
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در رابطه گفتگوی تلفنی دو رییس جمهوری توضیح داد:« باراک اوباما در این گفت‌و‌گوی تلفنی تصریح کرده است که آمریکا از تروریسم حمایت نمی‌کند. آمریکا از افرادی که برای سرنگونی دولتی که با رای مردم انتخاب شده توطئه می‌کنند، حمایت نمی‌کند.»
با این حال سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که تصمیم در باره استراد فتح الله گولن به عهده باراک اوباما نیست، بلکه استرداد می‌بایست براساس معاهده بین آمریکا و ترکیه صورت گیرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »