۱۳ سناتور آمريكا خواستار شدند

تعدیل قانون محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا

زیتون- ۱۳ سناتور دموکرات آمریکا، در نامه‌ای به وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، از دولت باراک اوباما خواستند تا در قانون محدودیت سفر اتباع خارجی با تابعیت دوگانه به آمریکا تغییراتی ایجاد کند.

به گزارش رادیو فردا امور خارجه آمریکا از اول بهمن امسال قانون جدیدی را به اجرا گذاشت که بر اساس آن، شهروندان ۳۸ کشور، از جمله کشورهای اروپایی، که تابعیت دوگانه یکی از چهار کشور ایران، سوریه، عراق و سودان دارند یا از اول مارس ۲۰۱۱ به این کشور‌ها سفر کرده‌اند، باید برای سفر به آمریکا درخواست صدور ویزا کنند.

n00030209-b

تا قبل از اجرای این قانون که در ماه دسامبر از سوی کنگره و همراه با لایحه بودجه تصویب شد، شهروندان ۳۸ کشور از گرفتن ویزا برای ورود به آمریکا به مدت ۹۰ روز معاف بودند. اجرای این قانون با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده و در تازه‌ترین انتقاد‌ها از آن، ۱۳ سناتور دموکرات آمریکایی در نامه‌ای که روز جمعه ۲۳ بهمن در سایت دیک دوربین، سناتور ایالت ایلینوی، منتشر شد از دولت اوباما خواستند که در قانون جدید معافیت سفر بدون ویزا استثناهایی قائل شود. به گزارش سایت «پلتیکو»، در این نامه خطاب به جی جانسون، وزیر امنیت داخلی آمریکا، آمده است: «ما از انجام اصلاحات (در برنامه سفر بدون ویزا) حمایت می‌کنیم ولی تفکیک کردن افراد بر اساس تابعیت اولیه آن‌ها، امنیت بیشتری را برای ما به ارمغان نمی‌آورد، در تعارض با ارزش‌های آمریکایی است و بیانگر تبعیض علیه آن دسته از شهروندان آمریکایی است که تابعیت دوگانه دارند». برخی از سناتور‌ها از جمله جف فلک، سناتور جمهوریخواه از آریزونا، که منتقد قانون جدید هستند، در عین حال با اصلاح این قانون از سوی دولت اوباما مخالف هستند و می‌گویند که مشکل باید از طریق نظام قانونگذاری حل‌وفصل شود. وی به همین دلیل نامه تهیه‌شده از سوی سناتور دوربین را امضا نکرده، اما همراه با دیک دوربین و کوری بوکر، طرحی را در زمینه حل مشکل شهروندان دو تابعیتی پیشنهاد داده است. پس از اعتراض ایران به این قانون که آن را نقض «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) میان تهران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا می‌داند، جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در نامه‌ای به همتای ایرانی‌اش اطمینان داد قانون جدید به شکلی اجرا خواهد شد که «هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران ایجاد نکند». دولت آمریکا می‌گوید با مسثتنی کردن افرادی که برای امور تجاری، انساندوستانه، دولتی یا روزنامه‌نگاری از ایران، عراق، سوریه و سودان بازدید می‌کنند قانون یاد شده را تعدیل کرده است. اما جمهوریخواهان ارشد در کنگره آمریکا به مخالفت با اقدامات دولت اوباما در این زمینه برخاسته و می‌گویند که اصلاحات یک‌جانبه دولت به معنی زیرسوال بردن هدف قانون محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا است. با این حال دموکرات‌های سنا همچنان در حال اعمال فشار بر دولت برای اقدام جهت تعدیل قانون یاد شده هستند و گفته‌اند این قانون اختیاراتی به مقام‌ها می‌دهد تا این محدودیت‌ها را اعمال نکنند. قانون جدید محدودیت سفر بدون ویزا به آمریکا در پی حملات آبان‌ماه گذشته در پاریس و حمله مسلحانه آذرماه به یک مرکز بهزیستی در سن برناردینو در کالیفرنیا، به تصویب کنگره و سپس امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهور، رسید.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱۳ سناتور آمريكا خواستار شدند

دکتر بیژن عبدالکریمی جزو معدود اندیشمندان و فلسفه‌ورزانی است که اغلب تلاش می‌کند اخلاق‌مدارانه، در اندیشه‌ورزی و کنشگری‌اش، با پرهیز از رادیکالیسم و اتخاذ رویکرد بینامرزی، میان گفتمان‌های مختلف و متضاد ایرانی، نوعی سازش و

ادامه »

بسیاری از شهروندان و بازیگران اقتصادی اعم از مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار، تولیدکننده از خود می‌پرسند که چرا با هر تکانه در بازار ارز، قیمت‌ها در

ادامه »

«دحترِ هفت-هشت ماهه‌ای سرش را گذاشته است روی شانه‌ی چپِ مادر، سرش روی شانه‌ی راست‌ش خم شده است و پنداری

ادامه »