زیتون- علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت از افزایش موارد ابتدا به ایدز از طریق تماس جنسی در کشور خبر داد. 344388a8-b3a1-44e5-8c6d-e6af8cb5a047
او در نشست مشترک وزارت بهداشت با مسئولان سازمان جهانی بهداشت گفت که ایران توانسته است موج اول ایدز از طریق معتادان تزریقی را به خوبی کنترل کند.
موج اول ایدز در ایران مربوط به معتادن تزریقی و بنا بر خبر خبرگزاری مهر اولین مورد ابتلا به ایدز در سال ۱۳۶۵ و مربوط به دختر بود که از طریق فاکتور هشت به این ویروس مبتلا شد بود.
معاون وزارت بهداشت، ایجاد کلینیک های مثلثی با هدف کنترل موج اول ایدز را راهکار ایران در مقابله با این بیماری داست. او پخش سرنگ رایگان در بین معتادان تزریقی، کنترل انتشار ایدز در زندانها را از جمله اهداف این کلینک ها برشمرد.
اما به گفته او امروز ایران درگیر موج دوم ایدز، از طریق تماس جنسی است؛ موجی که ایران را به شدت درگیر کرده است. معاون وزیر بهداشت در این نشست خبر داد که در سال های گذشته میزان انتقال ایدز از تماس جنسی از ۱۵ به ۳۰ درصد رسیده است.
سیاری اوج گرفتن این موج را به دلیل رفتارهای مردم دانست و افزود کرد که با توجه به فرهنگ ایرانی برای انتقال برخی طالب و موضوعات یا «آموزش» مشکلاتی وجود دارد.
او با تاکید بر اینکه لازم است رفتارهای مردم در خصوص مسائل جنسی تصحیح شود، گفت که «نمی توانیم همه مسائل را با مردم در میان بگذاریم.»

بازگشت به صفحه اول