زیتون– تصمیم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا و رشد ارزش دلار سبب شد قیمت نفت کاهش یابد.
قیمت نفت از آغاز معاملات روز جمعه کاهش یافت. تصمیم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپا، معامله گران را نسبت به سرمایه گذاری در بازارهای کالا محتاط کرد و آنان را به سوی خرید دلار سوق داد. پس از اعلام تصمیم دیوید کامرون، نخست وزیر انگلستان، برای استعفا، ارزش پوند انگلستان به پایین ترین حد خود در ٣١ سال اخیر رسید و ارزش دلار آمریکا افزایش یافت. 1433050988317_65
افزایش نرخ برابری دلار، منجر به کاهشنرخ نفت شد.در پایان معاملات روز گذشته (جمعه) قیمت هر بشکه نفت خام برنت با دو دلار و ۵٠ سنت سنت افت، در سطح ۴٨ دلار و ۴١ سنت تثبیت شد.
قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا نیز دو دلار و ۴٧ سنت کاهش یافت و به ۴٧ دلار و ۶۴ سنت برای هر بشکه رسید.
هرچند بیشترین تاثیر نتیجه رفراندوم روز گذشته بر بازارهای جهانی بود، بازار ایران نیز بی تاثیر نماند. ایسنا در گزارشی از بازار ایران نوشت که نرخ پوند به پایین‌ترین میزان خود طی ماه‌های اخیر رسید و قیمت سکه نیز رکورد یک میلیون و ۶۰ هزار تومان را ثبت کرد که طی دو سال اخیر بی‌سابقه بوده. بر اساس این گزارش قیمت پوند که تقریبا در ماه‌های اخیر حدود ۵۰۰۰ تومان در بازار فروخته می‌شد امروز (شنبه) در صرافی‌های خیابان فرودسی به پایین‌ترین نرخ خود رسید و ۴۷۰۰ تومان خریداری و ۴۸۰۰ تومان فروخته شد که این قیمت‌ها نشان دهنده سقوط دست کم ۲۰۰ تومانی نرخ پوند در بازار آزاد است.
افزایش قیمت طلا در ایران البته متاثر از جهش جهانی قیمت آن است؛ هر اونس طلای جهانی که حدود  دلار قیمت داشت، بعد از اعلام نتایج به بیش از  ۱۳۱۶ دلار  رسیده است.

بازگشت به صفحه اول