معاون وزیر خارجه: رد درخواست عضویت ایران در سازمان شانگهای حقیقت ندارد

ایران بازهم از عضویت در سازمان شانگهای بازماند

زیتون– عضویت ایران در سازمان شانگهای، باز هم با اما و اگر رو به رو شد. از یک سو تاشکند اعلام کرده بود بررسی عضویت ایران در سازمان شانگهای در دستور کار نشست تاشکند قرار ندارد؛ از سوی دیگر برخی منابع خبری از رد درخواست عضویت ایران در این سازمان خبر دادند.
رویترز امروز خبر داد با وجود حمایت روسیه از درخواست ایران برای عضویت در سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO)، این سازمان به رهبری چین با عضویت ایران مخالفت کرد.
سازمان همکاری‌های شانگهای در واقع به عنوان یک اساس مهم برای مسکو و پکن در جهت حفظ نفوذ خود در منطقه شناخته می‌شود اما برخلاف روسیه به نظر می‌رسد چین نمی‌خواهد با عضویت ایران این سازمان را ضدغرب جلوه دهد.
ایران مدت زیادی است که خواستار عضویت در SCO است و روسیه نیز هم‌اکنون ضمن تاکید بر برداشته شدن تحریم‌های غرب علیه تهران، از عضویت کشورمان در این سازمان حمایت کرد.
دوشنبه گذشته منابع مطلع به خبرنگار ایسنا گفتند موضوع پیگیری عضویت ایران در شانگهای در دستور کار نشست شانزدهم سران این سازمان قرار ندارد.
این منابع گفتند: سال گذشته روند عضویت دو کشور رقیب؛ هند و پاکستان در پانزدهمین دوره این نشست در اوفا روسیه مطرح شد و به نظر می‌رسد با توجه به گفته وزیر امور خارجه چین یکی از اعضای موثر این سازمان است، آن‌ها منتظر هستند که پروسه عضویت هند و پاکستان در این سازمان به پایان برسد و از این تجربه برای گسترش اعضای این سازمان از جمله عضویت ایران استفاده کنند.
هم‌چنین معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه ایران هم ادعاها مبنی بر مخالفت با عضویت تهران در سازمان همکاری شانگهای را تکذیب کرد. ابراهیم+رحیم+پور
ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در حاشیه اجلاس شانگهای در جمع خبرنگاران با بیان این که هنوز در این زمینه تصمیم‌گیری نشده است، تاکید کرد که اسناد درخواست عضویت هم به تهران ارائه نشده است که نخست باید برای بررسی و انطباق با قوانین ایران مورد مطالعه قرار گیرد. امکان دارد ما دیدگاه‌های دیگری داشته باشیم.
براساس مقررات سازمان همکاری شانگهای تحریم یکی از موانع عضویت است. به گفته رحیم پور «ایران هم تاکنون دنبال نکردیم ولی اکنون که از تحریم خارج شدیم، باید این سازمان تصمیم به آغاز روند عضویت ایران را بگیرد. اکنون با عضویت ناظر تهران در سازمان همکاری شانگهای نیازهای همکاری‌های منطقه‌یی جمهوری اسلامی ایران تامین شده است و اگر عضویت کامل شود شرایط تاثیرگذار دیگری می‌یابیم، بنا بر این دلیل طرح ادعاهای نادرست رد درخواست عضویت ایران به عنوان یک هوچی‌گری مشخص نیست.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. سردار سلیمانی با صدور یک اعلامیه و تهدید اعضای سازمان شانگهای مشکل را حل میکند انشاءالله !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

معاون وزیر خارجه: رد درخواست عضویت ایران در سازمان شانگهای حقیقت ندارد

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »