واقعی شدن رقابت در انتخابات خبرگان

پیشنهاد وزارت کشور به شورای نگهبان

زیتون-  نتایج نهایی بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری امشب از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام خواهد شد. به گزارش «زیتون» هرچند تاپیش از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای‌نگهبان، امیدهایی برای برگذاری انتخابات این مجلس با رعایت حداقل‌ها وجود دارد، اما تا این لحظه، انتخابات شورای‌نگهبان حداقل در شش شهر بدون رقابت است؛ یعنی تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده، دقیقا برابر با سهم آن شهر از عضویت در شورای‌نگهبان است. همچنین در چند شهر دیگر تفاوت بین نامزدها تنها یکی بیشتر از تعداد کرسی‌هاست. این شرایط موجب اعتراض مردم و چهره‌های شاخص اصلاح طلب شده بود.

انتخابات1

اما امروز حسینعلی امیری معاون وزارت کشور با ارائه پیشنهادی به شورای‌نگهبان امیدوار است این انتخابات بیش از پیش رقابتی شود. به گفته او شورای نگهبان از بین ۸۰۱ نفری که برای مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کردند، ۱۶۶ نفر را تایید و به وزارت کشور اعلام کرد.
امیری در این رابطه خواست:«در بعضی از حوزه ها یک کرسی وجود دارد و یک نفر تایید شده است. شورای نگهبان اختیار دارد قانونا که در جاهایی که برای یک کرسی یک نفر تایید صلاحیت شده است، از تایید صلاحیت شده های جاهای دیگر که تراکم وجود دارد بخواهد بروند در آن حوزه ها نامزد شوند و یا از افراد دیگری که ثبت نام کردند، برای همان حوزه ها در بررسی مجدد تایید صلاحیت کند که رقابت و انتخاب به معنی واقعی آنجا مصداق عملی و عینی پیدا کند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

نسبت انسان‌ها با جنبش‌های اجتماعی را می‌توان با سه رنگ اصلی توصیف نمود: سفید، سیاه و خاکستری. سفیدها مخالفین وضع موجود هستند و برای تغییر آن تلاش می‌کنند، سیاه‌ها موافقان وضع موجود هستند و در

ادامه »

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون

ادامه »