حمایت ۷ زندانی سیاسی از «ابتکار ملی و دموکراتیک» میرحسین موسوی 

زیتون – جمعی از زندانیان سیاسی با انتشار بیانیه‌ای از طرح میرحسین موسوی برای «گذار مسالمت آمیز» از جمهوری اسلامی حمایت کردند.

امضاکنندگان این بیانیه تاکید می‌کنند که هیچ ملتی را نمی‌توان از حق تعیین سرنوشت خود محروم کرد و می‌افزایند:«بسیاری از ملت‌ها تلاش می‌کنند که بر پایه خرد جمعی و با بهره‌گیری از مقاومت خشونت‌پرهیز، دولت‌ها را به تمکین از این حق وادار کنند.»

مصطفی تاج‌زاده، امیرسالار داودی، حسین رزاق، مهدی محمودیان، سعید مدنی، مصطفی نیلی و فائزه هاشمی امضاکنندگان این بیانیه‌ هستند که یک‌شنبه، شانزدهم بهمن‌ماه، منتشر شد.

این هفت زندانی سیاسی با اشاره شرایط بحرانی کشور و «نارضایتی عمومی گسترده از نظام حکمرانی»، تنها «راه خروج از بن‌بست» را «تسلیم شدن حاکمیت به حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان» دانسته و می‌نویسند:«ایران و ایرانیان آماده و نیازمند تحولی بنیادین‌اند که خطوط اصلی‌اش را جنبش پاک “زن زندگی ازادی” ترسیم کرده است.»

امضا کنندگان این بیانیه در ادامه از «ابتکار ملی و دموکراتیک» آقای موسوی حمایت کرده و اعلام کردند «برای پیشبرد این برنامه و گذار مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز به ساختاری کاملا دموکراتیک و ایرانی توسعه یافته» تلاش خواهند کرد.

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر می‌شود که میرحسین موسوی در نامه‌ای نقشه‌راهی سه مرحله‌ای برای گذار از جمهوری اسلامی ارائه کرده بود.

این طرح شامل برگزاری همه‌پرسی آزاد، تشکیل مجلس نمایندگان واقعی ملت و تدوین یک قانون اساسی جدید است.

متن کامل بیانیه این ۷ زندانی سیاسی به این شرح است:

حق تعیین سرنوشت ملت‌ها، حقی مسلم و مستمر است و هیچ جامعه‌ای را نمی‌توان از این حق محروم کرد. بسیاری از ملت‌ها تلاش می‌کنند که بر پایه خرد جمعی و با بهره‌گیری از مقاومت خشونت‌پرهیز، دولت‌ها را به تمکین از این حق وادار کنند.

ملت ایران از یکصد و پانزده سال پیش تا انقلاب ۵۷، در ۴۵ سال پیش تلاش کردند تا به اتکای حق تعیین سرنوشت، استبداد را مهار و حکمرانان را به حاکمیت قانون عادلانه وادار کنند.

در شرایط کنونی که بحران‌های دامنه‌دار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به نارضایتی عمومی گسترده از نظام حکمرانی منجر شده و جامعه ایران را در برابر تهدیدها و مخاطرات جدی داخلی و خارجی  آسیب‌پذیر کرده است، به باور ما تنها راه خروج از بن‌بست، تسلیم شدن حاکمیت به حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان است زیرا ایران و ایرانیان آماده و  نیازمند  تحولی بنیادین‌اند که خطوط اصلی‌اش را جنبش پاک “زن زندگی ازادی” ترسیم کرده است.

بر این اساس، امضا کنندگان این بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی، در شرایط فعلی از ابتکار ملی و دموکراتیک محصور مقاوم جنبش سبز، مهندس میرحسین موسوی برای ارائه برنامه سه مرحله‌ای ۱) برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم در مورد ضرورت تغییر یا تدوین قانون اساسی جدید ۲) در صورت پاسخ مثبت مردم تشکیل مجلسی مرکب از نمایندگان واقعی ملت از طریق انتخاباتی ازاد و منصفانه و ۳) همه‌پرسی در مورد متن مصوب ان مجلس به منظور استقرار نظامی مبتنی بر حاکمیت قانون، حمایت کرده و تمامی تلاتش خود را برای پیشبرد این برنامه و گذار مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز به ساختاری کاملا دموکراتیک و ایرانی توسعه یافته اعلام می‌دارند.

جمعی از زندانیان سیاسی
مصطفی تاج‌زاده، امیرسالار داودی، حسین رزاق، مهدی محمودیان، سعید مدنی، مصطفی نیلی، فائزه هاشمی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در یک دسته‌بندی کلان، نیروهای عمده تاثیرگذار بر امروز و آینده ایران را می‌توان به سه دسته جامع تقسیم کرد: حکومت (به معنای نظام جمهوری اسلامی و تمام نهادها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مراکز وابسته به

ادامه »

مناسبات تهران و مسکو و دامنه آن تبدیل به موضوع روز تحلیل‌گران غربی و منطقه‌ای شده. روابط جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه وارد مرحله

ادامه »

چه رفتاری می‌تواند شنیع‌تر از مسمومیت عمدی کودکان باشد؟ مواجهه ابتدایی شاید این نکته را پیش بکشد که چه اهمیتی

ادامه »