ترفند جدید حکومت: اعترافات اجباری در اینستاگرام 

زیتون – به گزارش «دادبان»، معترضان بازداشتی حتی پس از آزادی از زندان کماکان تحت کنترل و فشار روانی نهادهای امنیتی قرار دارند.

مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌‌گران، حکم‌های جدید دستگاه‌قضایی برای برخی از بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های سراسری را «ترفند جدید جمهوری اسلامی به منظور ایجاد رعب و وحشت و سرکوب» معترضان دانست.

انتشار مطالب «دیکته‌شده از سوی نهادهای امنیتی» در اینستاگرام، انتشار تصویر رهبران جمهوری اسلامی برای یک‌سال و توصیه به مردم برای خودداری از شرکت در اعتراض‌ها تنها چند نمونه از این حکم‌ها هستند.

دادبان هدف از اجرای این «سناریو» را تلاش نهادهای امنیتی برای «اعتباربخشی به اعترافات اجباری افراد در زندان» دانست و افزود:«این نهادها در تلاش هستند تا بگویند که افراد پس از آزادی و بدون شکنجه و فشار هم اظهاراتی مشابه اعترافات اجباری در زندان را دارند و به اعترافات اجباری در زندان وجه قانونی بدهند.»

دنا شیبانی، ورزشکار شیرازی، پس از آزادی از زندان با انتشار ویدیویی در اینستاگرام اعترافات اجباری پخش شده از خود را تکرار کرد. شیوا جوادی، عکاس زندانی، نیز در ویدیویی شرکت در اعتراض‌ها را به نفع رسانه‌های برون‌مرزی دانست.

موسی برزین، وکیل دادبان، پخش چنین ویدیوهایی را جرم خواند و آن را نشان از ادامه «تهدیدها و فشارها در بیرون از زندان بر جان، ناموس و اموال فرد بازداشتی» دانست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره خورده است. شاهدی بر این مدعا چند اتفاق مهم است که

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران، رسانه‌ای

ادامه »

درآمد ظاهرا فعالیت‌های پهلوی‌طلبان حول آقای رضا پهلوی وارد مرحله تازه‌ای شده است. هرچند باور ندارم که چنین تلاش‌های توهم‌آلودی

ادامه »