ترفند جدید حکومت: اعترافات اجباری در اینستاگرام 

زیتون – به گزارش «دادبان»، معترضان بازداشتی حتی پس از آزادی از زندان کماکان تحت کنترل و فشار روانی نهادهای امنیتی قرار دارند.

مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌‌گران، حکم‌های جدید دستگاه‌قضایی برای برخی از بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های سراسری را «ترفند جدید جمهوری اسلامی به منظور ایجاد رعب و وحشت و سرکوب» معترضان دانست.

انتشار مطالب «دیکته‌شده از سوی نهادهای امنیتی» در اینستاگرام، انتشار تصویر رهبران جمهوری اسلامی برای یک‌سال و توصیه به مردم برای خودداری از شرکت در اعتراض‌ها تنها چند نمونه از این حکم‌ها هستند.

دادبان هدف از اجرای این «سناریو» را تلاش نهادهای امنیتی برای «اعتباربخشی به اعترافات اجباری افراد در زندان» دانست و افزود:«این نهادها در تلاش هستند تا بگویند که افراد پس از آزادی و بدون شکنجه و فشار هم اظهاراتی مشابه اعترافات اجباری در زندان را دارند و به اعترافات اجباری در زندان وجه قانونی بدهند.»

دنا شیبانی، ورزشکار شیرازی، پس از آزادی از زندان با انتشار ویدیویی در اینستاگرام اعترافات اجباری پخش شده از خود را تکرار کرد. شیوا جوادی، عکاس زندانی، نیز در ویدیویی شرکت در اعتراض‌ها را به نفع رسانه‌های برون‌مرزی دانست.

موسی برزین، وکیل دادبان، پخش چنین ویدیوهایی را جرم خواند و آن را نشان از ادامه «تهدیدها و فشارها در بیرون از زندان بر جان، ناموس و اموال فرد بازداشتی» دانست.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مدتی است نوشتارهای دکتر حسن محدثی در نقدِ ادبیات تاریخیِ روایتگرِ ایران باستان را مطالعه می‌کنم و ادعاهایی که علاقه‌مندان به کوروش و ایران باستان مطرح می‌کنند و نقدهایی که ناقد محترم بر آنها وارد

ادامه »

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از

ادامه »