آتش سوزی در پاسارگاد مهار شد، بمو آتش گرفت

زیتون– در حالی که یکی از مسئولان استانداری فارس از مهار آتش سوزی در ارتفاعات جنگلی شهرستان پاسارگاد در ظهر امروز (جمعه) خبر داد، گزارش‌ها حاکی از وقوع یک آتش سوزی دیگر در محدوده پارک ملی بمو در نزدیکی شهر شیراز است.
حسن فیاض پور، مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس به ایسنا گفته است که آتش در محدوده گردنه خرسی پاسارگاد مهار شده اما نیروهای امدادی در حال خاموش کردن آتش در منطقه پارک ملی بمو هستند. این پارک در استان فارس در فاصله میان شیراز و مرودشت واقع شده است. گفته می شود که دود ناشی از حریق ارتفاعات بمو از نقاط مختلف شیراز قابل رویت است.
download مسئول مدیریت بحران محیط زیست فارس امروز خبر داد که آتش سوزی امروز پارک ملی «بمو»  منجر به تلف شدن برخی از حیواناتی شد که توانایی فرار از آتش را نداشتند. به گفته او پس از حریق در پارک ملی بمو ، با توجه به صعب العبور بودن منطقه ، تعدادی از گونه های حیات وحش و پوششهای گیاهی در آتش سوخت.
حجت الله گشتاسب در گفتگو با مهر افزود:« در این منطقه تعداد زیادی از گونه های مختلف حیات وحش مانند آهو، کله و بز، قوچ و میش، پرندگان و خزندگان وجود دارد. حیواناتی که توان فرار از آتش را داشتند موفق به فرار شدند اما تعدادی لاک پشت و مار و مارمولک و پرندگان در آتش سوختند.»
مسئول مدیریت بحران محیط زیست استان فارس توضیح داد که پوشش گیاهی منطقه ای که حریق در آن رخ داده، اندک است اما تعدادی درختچه مانند ارژن و تعداد ومحدودی دالک از بین رفت.
به گفته گشتاسب تعدادی نیرو از منطقه تنگ خرسی،پاسارگاد، برای مهار آتش به پارک ملی بمو منتقل شدند.
آتش سوزی ارتفاعات پاسارگاد پس از ۵۰ ساعت تقریبا مهار شد، اما این آتش‌سوزی تاکنون منجر به از بین رفتن حداقل سه هزار هکتار از پوشش گیاهی منطقه از جمله تعدادی از درختان با قدمت «۲۰۰ تا ۵۰۰ سال» شده است.
سلمان پویا٬ دبیر شورای بخش پاسارگاد امروز خبر داد که آتش‌سوزی در ۹۰ درصد از این منطقه مهار شده است. به گفته او از صبح روز جمعه چهار بالگرد ارتش مردم را برای خاموش کردن آتش به ارتفاعات این منطقه برده اند.
خبرگزاری ایسنا نیز بدون ارائه آمار مشخص خبر داد که که «جمع کثیری» از مردم شهرستان‌های ارسنجان، مرودشت، شیراز، پاسارگاد، خرم‌بید و سایر نقاط همجوار با منطقه حریق، روز جمعه برای کمک به مهار آتش در محل حاضر شدند.
بیش از ۹۰۰ هکتار از پوشش گیاهی در منطقه بلاغی شهرستان «پاسارگاد» از صبح چهارشنبه، ۱۹ خرداد، به دلایل نامعلومی دچار آتش‌سوزی شده و تاکنون به طور کامل مهار نشده است.
«سخت‌گذر بودن»٬ «وسعت منطقه» و «پوشش گیاهی انبوه» به عنوان سه عامل منفی در روند اطفای حریق در این منطقه اعلام شده است. از سوی دیگر به گفته مسئولان کمک های لازم برای اطفای حریق به موقع به منطقه اعزام نشده بودند.
مقامات محلی اعلام کرده اند کهدر این آتش‌سوزی به منطقه تاریخی پاسارگاد هیچ آسیبی نرسیده است.
به گفته خبرگزاری مهر٬ تا شامگاه روز پنج‌شنبه سه هزار هکتار از پوشش گیاهی این منطقه از جمله تعدادی از «درختان ۲۰۰ و ۵۰۰ ساله» از بین رفته است.
بر اساس این گزارش٬ آتش در روز پنج‌شنبه برای ساعاتی خاموش شده بود اما دوباره زبانه کشید.
در همین حال طاهر ایزدی٬ فرماندار شهرستان پاسارگاد٬ گفت که روز پنج شنبه یک هواپیمای آب‌پاش وزارت دفاع دو بار بر روی این ارتفاعات آب پاشیده اما «به دلیل اینکه این کار از ارتفاع زیاد انجام شد تاثیر چندانی در فرو نشاندن آتش نداشت».
خداکرم جلالی٬ رئیس سازمان جنگل‌ها٬ نیز روز پنج‌شنبه گفت که عملیات برای خاموش کردن آتش «به‌موقع انجام نگرفته» و «همین موضوع دامنه این آتش‌سوزی را گسترش داده است».

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »