گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای ایران شد؛ «اعدام‌ها را متوقف کنید» 

زیتون – جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل خواستار ایجاد کمیته مستقل حقیقت‌یاب درباره نقض گسترده حقوق بشر در ایران شد.

آقای رحمان با اشاره به قتل‌های غیرقانونی، ناپدید شدن اجباری، تجاوز، شکنجه و ضرب‌و‌شتم بازداشت‌شدگان و معترضان افزود:«قوانین بین‌المللی و بقیه موارد نقض حقوق بشر در ایران بیش از حد است و مسئولان راه‌های پیگیری را بسته‌اند و مدافعان حقوق بشر با تلافی‌جویی و تهدید روبرو می‌شوند. هیچ‌گونه تحقیق مستقل انجام نشده است.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین از دستور حکومت به نیروهای امیتی برای سرکوب اعتراض‌ها «به هر قیمتی» انتقاد کرد و گفت: «مقامات ایرانی در هیچ زمینه‌ای حاضر به هیچ گونه گفتگو با تظاهرکنندگان نیستند.»

جاوید رحمان با ابراز نگرانی از سرکوب و کشتار اقلیت‌های قومی مانند بلوچ‌ها و کردها افزود: «اکنون زندان‌ها پر‌شده از تمام کسانی که آرزوی آینده‌ای بهتر برای ایران را در سر می‌پرورانند.»

آقای رحمان در نشست ویژه شورای حقوق بشر در روز پنج شنبه ۳ آذر از جمهوری اسلامی خواست تا استفاده از «اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب سیاسی و آزادی معترضان مسالمت آمیز» را متوقف کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، در لیوبلیانا و در خانه منتقد ادبی یوسیپ ویدمار تأسیس شد.

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم

ادامه »