هما هودفر استاد ایرانی‌کانادایی در سفر به ایران بازداشت شد

زیتون– خانواده هما هودفر استاد بازنشسته دانشکده مردم‌شناسی دانشگاه کونکوردیای شهر مونترال کانادا می گویند که او روز ۱۷ خرداد در تهران بازداشت شده است.
خانواده او خبر دادند این استاد دانشگاه پنج روز پیشتر احضاریه ای برای رفتن به دادسرای اوین در روز ۱۷ خرداد دریافت کرده بود و همانجا بود که دستگیر شد و به اوین انتقال یافت.
گفته می شود که هما هودفر، ۶۵ ساله، به همکاری با یک دولت خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران متهم شده است؛ البته این اتهامات هنوز رسما و از مبادی قانونی اعلام نشده است. هرچند که برخی رسانه های ایران از جمله بسیج نیوز اتهام او را جاسوسی خوانده اند.
بی بی سی فارسی به نقل از شبکه سی‌بی‌سی کانادا استفان دیون، یکی از سخنگویان وزارت خارجه کانادا، روزگذشته (سه شنبه) گفت که دولت کانادا رسیدگی به وضعیت هما هودفر را یک اولویت می داند. او در ادامه توضیح داد:‌« ما سرگرم همکاری نزدیک با متحدان همفکر خود هستیم تا بهترین راه کمک به دکتر هودفر را پیدا کنیم.»
خانواده هما هودفر در بیانیه خود نوشت که او از اوایل اسفند ماه برای دیدار خانواده و پژوهش درباره حضور زنان در انتخابات مجلس ایران به این کشور سفر کرده بود.
براساس این بیانیه ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران روز ۱۹ اسفند، دو روز قبل از تاریخ بازگشت از ایران، به خانه او یورش بردند و وسایل شخصی از جمله لپ‌تاپ، گذرنامه، مدارک شناسایی، کتاب ها، جزوه‌های پژوهشی و تلفن او را توقیف کردند. همان ماموران به او گفتند که ممنوع الخروج شده است.
در بیانیه خانواده آمده است که در این فاصله تا پیش از بازداشت بارها مورد بازجویی قرار گرفت و یک بار هم احضار شد و بیش از ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه سپرد.
این استاد دانشگاه پیشتر  بارها به ایران سفر کرده بود.
خانواده هودفر می نویسند که او قبلا دچار سکته مغزی شده و از یک بیماری نادر شبکه اعصاب رنج می برد و در دوره بازجویی حال او وخیم تر شده است.
آنها نوشتند:‌« ما خانواده هما هودفر به شدت نگران سلامتی ایشان هستیم و اکیدا اعلام می کنیم که دستگاه قضایی ایران را مسئول سلامتی ایشان می دانیم. ما از دولت های کانادا، ایرلند و ایران تقاضا داریم این موضوع را به طور جدی پی‌گیری نموده و هرچه سریع تر شرایط آزادی ایشان را فراهم آورند و به ممنوع الخروجی ایشان نیز خاتمه دهند.»
همان هودفر که کارشناس امور جنسیت در اسلام است و کتاب ها و مقالاتی در این باره چاپ کرده همچنین تابعیت ایرلند را دارد.
خانواده هودفر توضیح داده اند که هما هودفر بازجویی‌ها را سوتفاهم می دانسته و به همین دلیل موضوع را فاش نکرده بودند.
آماندا قهرمانی از بستگان نزدیک خانم هودفر به شبکه سی‌بی‌سی کانادا گفت که علت این حادثه را درک نمی کند و افزود که خانواده به او دسترسی ندارند.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی ازگیدئون لوی، تحلیلگر برجسته روزنامه هاآرتص را منتشرکردند: “من اشغالگری های

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع اسراییل (بعدها نخست وزیر

ادامه »

خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد (حافظ) یکی

ادامه »