نماینده خمینی‌شهر اصفهان در واکنش به پیشنهاد مولوی عبدالحمید، نزاع مذهبی را به تریبون مجلس کشاند: رفراندوم ۱۴۰۰ سال پیش برگزار شد

زیتون– محمدتقی نقدعلی، نماینده‌ی خمینی‌شهر اصفهان، امروز در صحن علنی مجلس  در واکنش به مواضع اخیر مولوی عبدالحمید، امام جمعه‌ی اهل سنت مردم زاهدان، گفت: «می‌گویند آزادی نیست، اگر آزادی نبود شما هر هفته پشت تریبون نمی‌رفتید تا هرچه که دلتان بخواهد مطرح کنید و هر جمعه شاهد یک فتنه باشیم.»

این نماینده معمم، با اشاره به پیشنهاد برگزاری رفراندوم که مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه‌ی اخیر خود مطرح کرده بود، گفت: «بالاترین رفراندوم را نظام اسلامی از خود ارائه کرد. ۱۴۰۰ سال پیش در صحرای غدیر بالاترین رفراندوم برای ولایت امیرالمومنین (ع) برگزار شد.»

بنا به قرائت شیعی از اسلام و تفسیر شیعی از آیات و روایات اسلامی، علی بن ابی‌طالب، در صحرای غدیر از سوی پیامبر اسلام به جانشینی انتخاب شده است. مسلمانان  اهل سنت این قرائت و تفسیر را  نادرست می‌دانند.

نقدعلی همچنین مدعی شد که جمهوری اسلامی تنها حاکمیتی است که نوع حکومت خود را براساس رفراندوم گذاشته است.

او مولوی عبدالحمید را به خاطر سخنانش در حمایت از آزادی و حقوق زنان، به ایجاد آشوب در نقاط مختلف ایران متهم کرد و افزود: «اگر مدافع حقوق زنان هستند از حقوق دختر پیامبر دفاع کنند که حق او را زیرپا گذاشتند.»

به‌نظر می‌رسد اشاره این نماینده مجلس به روایتی باشد که بر اساس آن فاطمه، دختر پیامبر اسلام، بر اثر ضربه‌ای از سوی خلیفه دوم اسلام، عمربن‌خطاب، کشته شده است. مسلمانان اهل تسنن و بسیاری از اهل تشیع این روایت را نادرست می‌دانند.

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه‌ی چهاردهم آبان ماه، ضمن محکوم کردن کشتار و سرکوب گسترده‌ی معترضین در سراسر ایران، خواهان برگزاری رفراندوم با حضور ناظران بین‌المللی شده بود و بیانیه‌ای نیز در محکومیت کشتار دست‌کم ۱۶ تن از مردم معترض شهر خاش در روز جمعه منتشر کرده بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مرز میان صداقت و خودفریبی، تحرّی حقیقت یا تحریف آن بسیار ظریف است؛ گاهی سیمای شخص به طور تصنعی تصویری را وارونه جلوه می‌دهد، و گاهی آهنگ سخن و به اصطلاح «لحن‌قول» او منافقانه حکایتی

ادامه »

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان،

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال

ادامه »