وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی: پهپادها را ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم 

زیتون– حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه‌ی ایران مدعی شد که ایران ماه‌ها قبل از شروع جنگ اوکراین، تعداد محدودی پهپاد در اختیار روسیه گذاشته است اما دادن موشک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را تکذیب کرد.

او امروز در نشستی خبری اعلام کرد که: «مقدار معدودی پهپاد قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم.»

وزیر خارجه‌ی ایران گفت که اگر برای مقامات ایران ثابت شود که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است، ایران بی تفاوت نخواهد ماند و افزود که از اوکراین خواسته شده مستندات استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین را در اختیار ایران قرار دهد.

آلمان، بریتانیا و فرانسه فروش پهپادهای ایرانی برای استفاده‌ی روسیه در جنگ با اوکراین را ناقض قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ شورای امنیت ناظر بر توافق برجام دانسته‌اند و خواستار واکنش سازمان ملل به این موضوع شده‌اند.

عبداللهیان حدود دو هفته پیش گزارش‎‌های مربوط به ارسال پهپادهای ساخت ایران به روسیه را فضاسازی نامیده و گفته بود که ایران برای جنگ اوکراین هیچ سلاحی در اختیار روسیه قرار نداده است.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در واکنش به سخنان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی درباره زمان دادن پهپاد‌ها به روسیه، گفت «سیاست جدیدی نیاز دارند نه یک داستان جدید»

رابریت مالی در توییتر نوشت: ایران تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ [به روسیه] نداد. آنها ده‌ها فروند را همین تابستان [به روسیه] منتقل کردند. پرسنل نظامی ایرانی هم‌اینک با حضور در مناطق اشغالی اوکراین به روس‌ها کمک می‌کنند که این پهپادها را علیه غیرنظامیان اوکراینی به کار گیرند. زمانی که با شواهد و مدارک روبرو می‌شوند، به سیاست جدیدی نیاز دارند نه یک داستان جدید»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

نزدیک به دوازده‌سال از حصر می‌گذرد. همسرانِ محصور کوچه‌ی اختر هنوز بر همان عهد پیشین مانده‌اند. با این تفاوت که با توجه به محدودیت‌های حصر، حضور سیاسی‌شان در این چندسال منحصر به برخی پیام‌ها و

ادامه »

کسانی که “رابطه ی سمی” یا “پیوند زهرآگین” و مناسبات و نشانه‌های آن را می‌شناسند، می‌دانند که همه‌ی اطرفیان چنین پیوندی قربانی هستند؛ کسانی

ادامه »

ارتفاع جنبش زن، زندگی، آزادی از قد تمام نیروهای سیاسی ایران بلندتر است، این واقعیت موجب شده که برخی از

ادامه »