دستکم چهار نفر در اعتراضات دیروز در کردستان با شلیک مستقیم مأموران حکومت کشته شدند

منابع خبری و گروه‌های فعال حقوق بشر از کشته شدن دست کم چهار نفر از معترضان در جریان اعتراضات چهارشنبه شب (۲۰ مهر) در شهرهای کردنشین غرب ایران خبر داده‌اند.
به گزارش «سازمان حقوق بشر هه‌نگاو» این چهار نفر در شهرهای کرمانشاه، سنندج و بوکان هدف شلیک مستقیم نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.
به گفته این سازمان و همین طور آژانس خبری کردپا «سینا نادری» ۲۲ ساله و «آرمین صیادی» ١٨ ساله در محله دره دریژ کرمانشاه و «کمال فقهی» در شهر بوکان جان باخته‌اند.
بر اساس این گزارش‌ها در محله نایسر سنندج هم «عزیز مرادی» در تیراندازی نیروهای حکومتی به شدت زخمی شده و در یکی از مرکز درمانی جانش را از دست داده است.

گزارش هه‌نگاو در این درگیری‌ها «یک نفر از نیروهای سپاه در مهاباد و سه نفر در کرمانشاه» کشته شده‌اند.

این گزارش همچنین می‌گوید ۴۰ نفر از نیروهای حکومتی در شهرک دره دریژ کرمانشاه زخمی شده‌اند و ۱۱۳ نفر از شهروندان و معترضان هم در شهرهای مختلف مجروح شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی در شهر سنندج، مرکز استان کردستان از تنش شدید در فضای امنیتی خیابان‌های شهر گزارش داده و گفته است که ماموران امنیتی و پلیس ضد شورش در جست‌وجوی خانه به خانه ده‌ها جوان را دستگیر کرده‌اند.

این منبع که نامش برده نشده به رویترز گفت «ما خبر داریم که در بانه و سقز هم وضعیت همین است. ده‌ها جوان و نوجوان از دیروز (چهارشنبه) بازداشت شده‌اند.»

به گزارش هه‌نگاو اعتراض‌های چهارشنبه شب در ده شهر ایلام، کرمانشاه، سنندج، دیواندره، سقز، مریوان، بانه، مهاباد، بوکان و ارومیه جریان داشته است.

بسیاری شرایط این مناطق را با فاجعه روز «جمعه خونین» در زاهدان مقایسه می‌کنند که به گفته گروه‌های فعال حقوق بشر بیش از ۹۰ کشته به جا گذاشت.

*بی‌بی‌سی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

نزدیک به دوازده‌سال از حصر می‌گذرد. همسرانِ محصور کوچه‌ی اختر هنوز بر همان عهد پیشین مانده‌اند. با این تفاوت که با توجه به محدودیت‌های حصر، حضور سیاسی‌شان در این چندسال منحصر به برخی پیام‌ها و

ادامه »

کسانی که “رابطه ی سمی” یا “پیوند زهرآگین” و مناسبات و نشانه‌های آن را می‌شناسند، می‌دانند که همه‌ی اطرفیان چنین پیوندی قربانی هستند؛ کسانی

ادامه »

ارتفاع جنبش زن، زندگی، آزادی از قد تمام نیروهای سیاسی ایران بلندتر است، این واقعیت موجب شده که برخی از

ادامه »