عفو بین‌الملل به اسنادی دست یافته که تایید می‌کند دستور سرکوب از ستاد کل نیروهای مسلح صادر شده 

عفو بین‌الملل بامداد جمعه اعلام کرد به رونوشتی از یک سند رسمی فاش‌شده دست یافته که نشان می‌دهد سی‌ام شهریور، ستاد کل نیروهای مسلح طی دستوری به فرماندهان نیروهای مسلح در تمام استان‌ها آنها را ملزم به «مقابله شدید» با معترضان کرده است.

در این بیانیه از ستاد کل نیروهای مسلح، به عنوان عالی‌ترین نهاد نظامی در ایران یاد شده که بر عملکرد نیروهای مسلح و شبه‌نظامی و همچنین سازمان های انتظامی از جمله پلیس، نظارت دارد.

عفو بین‌الملل در این بیانیه می‌نویسد: «‌با افشای این دستور، دلیل تشدید استفاده از گلوله جنگی علیه معترضان در سراسر کشور که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر تنها در شامگاه سی‌ام شهریور شد، بیشتر روشن می‌‌شود.»

عفو بین‌الملل، همچنین به سند دیگری دست یافته که بر اساس آن، اول مهر ماه، فرمانده نیروهای مسلح استان مازندران به نیروهای امنیتی دستور داده که «با بی‌رحمی و تا مرز کشتن با هر گونه اغتشاش توسط اغتشاشگران و آشوبگران مقابله کنند.»

شواهد به دست آمده توسط عفو بین‌الملل در مورد استفاده گسترده از ابزار مرگبار علیه معترضان، نگرانی های جدی را برانگیخته است که نیروهای امنیتی، یا قصد کشتن معترضان را داشتند، یا با اطمینان می‌دانستند که مرگ، پیامد استفاده آنها از سلاح گرم در شرایط مربوطه خواهد بود، با این حال بر رفتار خود پافشاری می‌کردند.

در این بیانیه آمده است:« در هر صورت، طبق قوانین بین‌المللی، قتل‌های ناشی از استفاده غیرقانونی از سلاح‌های گرم تصادفی تلقی نمی‌شوند، بلکه عمدی هستند و اعدام‌های فراقانونی محسوب می‌شوند.»

گفتنی است سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه پنجم مهرماه در گزارشی اعلام کرد که دست‌کم ۷۶ تن توسط نیروهای حکومتی کشته شده‌اند که چهار نفر از آنان کودک بوده‌اند.

در این گزارش آمده که ویدیوهای منتشرشده و نیز گواهی‌های مرگی که به دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده‌ است، شلیک مستقیم به سوی معترضان با استفاده از گلوله جنگی را تایید می‌کند.

*صدای آمریکا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از اشغال یوگسلاوی توسط آلمان، در لیوبلیانا و در خانه منتقد ادبی یوسیپ ویدمار تأسیس شد.

ادامه »

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم

ادامه »