اعتراضات مردم ایران به بیش از ۸۳ شهر کشور کشیده شد

از آغاز اعتراضات به جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت «پلیس امنیت اخلاقی» که از روز خاکسپاری او، ۲۶ شهریور، در سقز جرقه زده شد، شمار شهرهای درگیر اعتراضات تا شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهریور به دست‌کم ۸۳ شهر رسید.

این آمار صرفاً بر اساس ویدئوها و تصاویر و خبرهایی است که در چند روز گذشته در رسانه‌ها و همچنین شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و ممکن است اخبار اعتراضات در برخی شهرها هنوز منتشر نشده باشد.

علی‌رغم اختلال گسترده در اینترنت و به‌خصوص فیلترشدن اینستاگرام و واتس‌اپ از شب گذشته در ایران، موج اعتراضات رو به گسترده‌تر شدن رفته و هنوز آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان و مجروحان و بازداشتی‌ها در دست نیست.

با این حال شب گذشته خبرهای تأییدنشده‌ای از گستردگی تیراندازی مأموران امنیتی در برخی شهرهای استان کردستان منتشر شد، ضمن آن‌که تصاویر و ویدئوهای متعددی نیز از مجروحیت و حتی کشته‌شدن برخی معترضان در دیگر شهرها در شبکه‌های اجتماعی متشر شده است.

*رادیو فردا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »