#مهسا_امینی شبکه‌های اجتماعی را تسخیر کرد؛ بیش از ۱۰ میلیون بار تکرار در توییتر


همزمان با گسترش اعتراض‌ها در ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، هشتگ نام (ژینا) مهسا امینی، دختری ۲۲ ساله که در بازداشت گشت ارشاد جان باخت در توییتر دست‌کم بیش از ۱۰ میلیون بار تکرار شده است.

نام او به انگلیسی هم با دو هشتگ در مجموع حدود پنج میلیون بار استفاده شده است؛ پژواکی که یکی از تاثیرات آن شنیده شدن نام مهسا امینی در صحن عمومی سازمان ملل متحد از زبان رئیس‌جمهور شیلی بود.

بسیاری از معترضان با اشاره به حضور زنان در قلب و صف اول اعتراض‌ها، به نوشته روی سنگ قبر موقت مهسا امینی اشاره می‌کنند که روی آن به کردی نوشته شده بود: «ژینا جان تو نمی‌میری، نامت نماد می‌شود.»

در اینستاگرام در کارزارهای جدیدی با عنوان «زن، زندگی، آزادی از کردستان تا همه‌جای ایران» و «من زنم، به دیدن موهای من عادت کن! بدون حجاب» صدها هزار کاربر را با خود همراه کرده‌اند.

در تیک‌تاک هم هشتگ نام مهسا امینی به انگلیسی ۹۶ میلیون بار استفاده شده است؛ نشانی از تلاش کاربران ایرانی برای آگاهی‌رسانی در بستری که بیشتر محتوای آن سرگرمی است.

 

*بی‌بی‌سی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »