اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی 

امروز دوشنبه بیست و هشتم شهریورماه، اصناف و بازاریان اکثر شهرهای کردستان در پی فراخوان احزاب سیاسی و تشکل‌های مدنی در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی اعتصاب کرده و بازار و فروشگاه‌های شهر را تعطیل کردند.

اصناف و بازاریان شهرهای بانه، اشنویه، دیواندره، سقز، سنندج، کرمانشاه، نقده، سردشت، دهگلان، کامیاران، مهاباد، جوانرود، بوکان، پیرانشهر و مریوان در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی اعتصاب و تاکنون تهدیدات اداره اماکن و نهادهای امنیتی برای بازگشایی واحدهای صنفی بی‌ثمر بوده است.

همزمان با اعتصاب عمومی در شهرهای کردستان، شهروندان معترض در دیواندره در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی به خیابان آمدند و در این تجمع شعارهایی از قبیل “زن، زندگی، آزادی” و “نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم” سر دادند.

تجمع اعتراضی شهروندان دیواندره با دخالت نیروهای امنیتی و ضد شورش به خشونت کشیده شده و نیروهای امنیتی و ضد شورش به سوی معترضان تیراندازی کردند.

اداره اماکن و نهادهای امنیتی در بوکان با ارسال پیامک کوتاه به اصناف و بازاریان، آنان را تهدید می‌کنند که از پیوستن به اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل ژینا امینی خودداری کنند.

همچنین اداره صمت و اتاق اصناف شهرستان بوکان، بازاریان را تهدید کرده که نسبت به واحد صنفی اقتصادی اقدام نمایند و در صورت عدم بازگشایی واحد صنفی و پیوستن به اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی برابر مستندات با آنان برخورد خواهد شد.

نیروهای لباس شخصی در مهاباد نیز اصناف و مغازه‌داران را تحت فشار قرار دادند که نسبت به بازگشایی واحدهایی صنفی اقدام نمایند، اما اصناف و مغازه‌داران این خواسته لباس شخصی‌ها را رد و به اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی پیوستند.

پس از آغاز اعتصاب عمومی در اعتراض به قتل حکومتی ژینا امینی، نیروهای انتظامی در میدان آزادی (اقبال) سنندج اقدام به تفتیش بدنی و تلفن همراه شهروندان کردند و به گفته یک منبع مطلع، اداره اماکن سنندج اصناف و مغازه‌داران را تهدید کرده که در صورت عدم بازگشایی واحدهایی صنفی و پیوستن به اعتصاب عمومی، واحدهای صنفی آنها پلمپ خواهد شد.

گزارشات ارسالی به کُردپا حاکی از حضور گسترده نیروهای امنیتی و ضد شورش در خیابان‌های سقز و سنندج می‌باشد.

*کوردپا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیرمرد لاغر و خمیده بود، یک پایش لنگ می‌زد، پیراهن چروک و پیژامه‌ای به تن داشت، با کلید به شیشه داروخانه شبانه‌روزی می‌کوبید و فریاد می‌زد: «زنم داره خفه می‌شه، گاز اشک‌آور از پنجره انداختند

ادامه »

اعتبار بخشی به صدا و سیمایی که هر لحظه از آن امکان پخش اعترافات فردی بی‌گناه وجود دارد چه سنخیتی با دفاع از مظلوم دارد؟ شکستن این خط قرمز اخلاقی و زیر پا گذاشتن این پرنسیب سیاسی چه آورده مهم‌تری می‌تواند برای اردوگاه اصلاح‌طلبی یا مردم بیاورد؟ استفاده از تریبونی که حالا دیگر بی‌رقیب نیست، برای رساندن صدایی سانسور شده که اورجینال و اصل آن را می‌توان در شبکه‌های فراگیر اجتماعی و حتی رسانه‌های دیگر شنید و یا به‌راحتی به گوش مردم رساند چه خاصیتی دارد؟ …

ادامه »

مقدمه: چهل و پنچ سال از حکومتی برآمده از انقلابی با ماهیتی اسلام‌گرایانه در ایران می‌گذرد. در این مدت، این

ادامه »