یک نماینده مجلس: مصوبه شورای عالی فضای مجازی همان طرح صیانت است 

یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید طرح کنترل و محدودسازی اینترنت در ایران با «دور زدن» مجلس، در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است.

آن‌طور که غلامرضا نوری قزلجه، نماینده استان آذربایجان شرقی گفته است: «آنچه که در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده، همان ساختار و چارچوب طرح صیانت است که با اندک تغییراتی در کمیسیون تصویب شده بود.»

وی با انتقاد از ارجاع «طرح صیانت» به شورای عالی فضای مجازی، اضافه کرده است: «آن ارجاع طرح صیانتی که توسط رئیس مجلس صورت گرفت نشان می‌دهد همچنان اراده‌ای متصور نیستند که مجلس از کیان خودش در حق قانون‌گذاری‌اش دفاع و صیانت کند.»

«طرح صیانت» پس از آن‌ در دستور کار مجلس قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی‌های متعدد، فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

اسفندماه سال ۱۴۰۰، کمیسیون مشترک مجلس که تحت عنوان «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» فعالیت می‌کند، با ۱۸ رای مثبت و یک رای منفی کلیات این طرح را که در راستای محدودسازی حداکثری اینترنت و افزایش کنترل نظامیان بر اینترنت تهیه شده است، تصویب کرد.

پیش از این هشدار داده شده بود هدف از تصویب این طرح که عنوان اصلی آن «طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» اعلام شده، اعمال محدودیت شدید در زمینه دسترسی به اینترنت است.

امکان تبدیل اینترنت به اینترانت (اینترنت داخلی) و نظارت همه‌جانبه بر محتوا و کاربران فضای مجازی از هشدارهای کارشناسان و نهادهای حقوق بشری در زمینه تصویب طرح صیانت است.

*رادیو فردا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »