گزارش رسانه‌های آمریکایی از مشکلات فنی پهپادهای ایرانی

مقامات دولت جو بایدن می‌گویند که روسیه برای استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ خود علیه اوکراین به مشکلات فنی برخورده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه دوشنبه به نقل از این مقامات بدون اشاره به هویت آنها نوشت که پهپادهای ایرانی «نقایص بسیاری» دارند.

مقامات آمریکایی یادشده توضیحی درباره این «نقایص» نداده‌اند و تنها گفته‌اند ارزیابی واشینگتن این است که پهپادهای مهاجر ۶ و سری شاهد که طی چندین روز به روسیه تحویل داده شده‌اند، احتمالا نمونه‌هایی از صدها هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران هستند که مسکو می‌خواهد آنها را از تهران تحویل بگیرد.

آسوشیتدپرس هفته گذشته گزارش داده بود، روسیه از ایران صدها پهپاد دریافت کرده است که می‌تواند از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند و این علی‌رغم هشدارهای ایالات متحده است که از تهران خواسته بود از ارسال این پهپادها به روسیه خودداری کند.

نخستین رسانه‌ای که گزارش داد روسیه برای استفاده از پهپادهای ایرانی به مشکل فنی برخورده است، روزنامه واشینگتن‌پست بود.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود به نقل از مقامات دولت ایالات متحده می‌نویسد اپراتورهای روسی همچنان در ایران در حال آموزش استفاده از این سیستم‌ها هستند که می‌توانند در حملات هوا به زمین و جنگ الکترونیکی به کار گرفته شوند.

*رادیو فردا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »