وزیر خارجه ایران: تا ساعت ۱۲ امشب پاسخ اتحادیه اروپا را می‌دهیم

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید جمهوری اسلامی تا نیمه‌شب دوشنبه «پیشنهادات نهایی» خود را درباره پیش‌نویس توافقی که اتحادیه اروپا برای احیای برجام ارائه داده، ارسال می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان گفته است که «طرف آمریکایی به صورت شفاهی با دو موضوع ایران موافق کرده» اما توضیحی درباره این موضوعات نداده است.

او گفته دلیل طولانی شدن مذاکرات این است که «نمی‌خواهیم از خطوط قرمز عبور کنیم».

ایران در حالی از طرح پیشنهادات خود خبر می‌دهد که قبلا اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا با اعلام پایان مذاکرات وین بعد از یک سال و نیم گفته بود، متنی که ارائه شده نهایی است و قابل تغییر نیست.

اما مقام‌های جمهوری اسلامی اصرار دارند که پیش از موافقت ایران هیچ متنی نهایی نیست.

وزیر امور خارجه ایران گفته است که «اگر نظرات ما پذیرفته شود آمادگی داریم که در نشست وزرای خارجه جمع‌بندی کرده و توافق را اعلام کنیم».

پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده بود که اتحادیه اروپا به طرف‌های مذاکره گفته است که باید پاسخ مثبت یا منفی خود به متن پیشنهادی را تا امروز دوشنبه ۱۵ اوت اعلام کنند.

*بی‌بی‌سی فارسی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ایرانِ امروز با درگذشت جان‌سوز و مظلومانه «مهسا امینی»، که به بهانه صیانت از حجاب و با برخورد غلط گشت ارشاد، رخ داد، از سوی گروه زیادی از مردم (کسانی که در میدان بودند

ادامه »

پوشش زنان و حجاب آنان بیش از یک سده است که به موضوعی چالش‌برانگیزی در جامعه ایرانی تبدیل شده است، چه آن زمان که

ادامه »

علمای مذهبی همواره در کنار شاهان و امیران و وزیران بوده و به طور کلی خود ستونی استوار و اثرگذار از بنای هیئت حاکمه بوده‌اند. برای آنان دفاع و حمایت از تنها کشور شیعی و تنها سلطان جعفری مذهب یک ضرورت مهم شرعی و اخلاقی بوده است…

ادامه »