رییس سازمان زندان‌ها: زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت زندانی دارد

زیتون– رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران٬ آمار کل زندانیان کشور را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته در حال حاضر زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد.
اصغر جهانگیر امروز، در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما این خبر را اعلام کرد و گفت:« ظرفیت زندان‌های ایران ۸۵ هزار نفر است.»
188952304737193875 او افزوده که در حال حاضر بیش از ۲۲۰ هزار نفر در زندان‌های ایران «محبوس» هستند که این وضعیت «قابل قبولی» نیست.
این مقام مسئول به برخی اقدامات قوه قضائیه به منظور کاهش جمعیت کیفری اشاره کرده و گفته در ازای این کاهش «ماندگاری زندانیان افزایش یافته» است.
به گفته جهانگیر٬ ایران در سال ۱۳۹۳ بیش از ۶۰۰ هزار زندانی داشت که در سال ۱۳۹۴ این رقم با ۱۵۰ هزار کاهش به عددی معادل ۴۵۰ هزار زندانی رسیده است.
رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور اظهار امیدواری کرده که «با اصلاح قوانین و استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین حبس» آمار زندانیان در ایران کاهش یابد.
مسئولان قضایی ایران از سال‌ها پیش برنامه‌های مختلفی به منظور کاهش جمعیت زندانیان در ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند که آمار نشان می دهد، این برنامه‌ها چندان موفقیت‌‌آمیز نبوده است.
محمدباقر ذوالقدر، معاون راهبردی قوه قضائیه نیز سال ۱۳۹۳ اعلام کرده بود ایران با داشتن بیش از ۲۰۰ هزار زندانی جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر آمار زندانیان است.
اردیبهشت ماه امسال نیز حمیدرضا طباطبایی نائینی٬ نماینده مجلس در دور نهم آمار زندانیان در ایران را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »