طرح جنجالی مبادله مجرمان با ایران در کمیسیون روابط خارجی بلژیک تصویب شد

طرح جنجالی مبادله مجرمان با ایران روز چهارشنبه ٨۶‬ ژوئیه (١۵ تیر) با رأی نمایندگان جناح اکثریت در کمیسیون روابط خارجی مجلس بلژیک تصویب شد.

طرح مبادله محکومان میان ایران و بلژیک بخشی از یک لایحه قضایی است که دولت بروکسل برای تصویب به مجلس داده است. این لایحه در صورت تصویب نهایی در صحن مجلس، برای اجرا ابلاغ خواهد شد و راه را برای آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک باز خواهد کرد.

اسدالله اسدی، دیپلمات ۵٠ ساله ایرانی در فوریه ٢٠٢١ در بلژیک به اتهام «تلاش برای اقدام تروریستی» به ٢٠ سال زندان محکوم شد. دادگاه آنتورپ در شمال بلژیک او را به دلیل طراحی حمله با مواد منفجره به همایش مجاهدین خلق را در ٣‬٠ ژوئن ٢٠١٨‬ در نزدیکی پاریس، مجرم تشخیص داد.

توافق بلژیک و ایران در مورد انتقال محکومان که در ١١ مارس در بروکسل بین دو کشور امضا شد، هفته گذشته در قالب لایحه‌ای توسط دولت به نمایندگان بلژیک ارائه شد. دولت همچنین خواستار تصویب فوری آن شده بود.

مخالفان این لایحه نمایندگان فلاندر، بخش هلندی زبان بلژیک بودند اما در نهایت متن این لایحه که بررسی آن از روز سه شنبه در کمیسیون روابط خارجی با ١٧عضو آغاز شده بود، ظهر چهارشنبه با اکثریت آرا تصویب شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع موثق نوشت که این لایحه تنها سه رأی مخالف داشته که همگی از ملی‌گرایان فلاندری بوده‌اند. سه نفر از جمله یکی از اعضای اپوزیسیون رأی ممتنع دادند و یکی از نمایندگان نیز غایب بود.

*خبرگزاری فرانسه

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

حواشی مربوط به ماهواره‌ی روسی «خیام» همچنان ادامه دارد و در فضای مجازی، بسیاری از کاربران، دولت رئیسی را به خاطر این موضوع به سخره می‌گیرند. چرا که پرتاب ماهواره خیام با ماهواره‌بر سایوز از

ادامه »

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید

ادامه »