سازمان اطلاعات نروژ یکشنبه‌شب، ۵ تیر، تیراندازی روز شنبه در اسلو را یک «اقدام تروریستی اسلامی» نامید.

در تیراندازی ساعات اولیه شنبه ۲۵ ژوئن در سه نقطه اسلو، از جمله یک باشگاه شبانه دگرباشان، دو نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

رسانه‌های نروژی فرد مظنون دستگیر شده را، «زانیار متاع‌پور» مرد ۴۲ ساله نروژی ایرانی‌تبار اعلام کرده‌اند.

پلیس و وکیل مدافع عامل تیراندازی به رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها در نروژ می‌گویند که او از هرگونه صحبت و توضیح دربارهٔ اقدام خود خودداری می‌کند و تا چهار هفته آینده در بازداشت موقت باقی خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس پایتخت نروژ اعلام کرده است تلاش آن‌ها برای بازجویی از «زانیار متاع‌پور» عامل حمله مسلحانه به رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها در این شهر تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

جان کریستین الدن، وکیل مدافع آقای متاع‌پور نیز به این خبرگزاری گفته است که موکلش از ضبط و فیلم‌برداری اظهاراتش امتناع می‌کند.

آقای الدن پیشتر گفته بود که موکلش تیراندازی را انکار نکرده، اما دربارهٔ انگیزه خود از حمله چیزی نگفته است.

به گفته وکیل زانیار متاع‌پور، او با بازداشت چهارهفته‌ای خود مخالفتی نکرده است و بنابراین روز دوشنبه در دادگاه حاضر نخواهد شد. در نروژ جلسات بازداشت پیش از محاکمه معمولاً هر چهار هفته یک بار برگزار می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، این فرد در دهه ۹۰ همراه با خانواده‌اش از نواحی کردنشین ایران به نروژ مهاجرت کرده است.

پلیس امنیتی نروژ گفته‌است که، مظنون «سابقه خشونت و تهدید» و همچنین مشکلات روانی داشته است.

*رادیو فردا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مطالب دیگر

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »