سازمان اطلاعات نروژ یکشنبه‌شب، ۵ تیر، تیراندازی روز شنبه در اسلو را یک «اقدام تروریستی اسلامی» نامید.

در تیراندازی ساعات اولیه شنبه ۲۵ ژوئن در سه نقطه اسلو، از جمله یک باشگاه شبانه دگرباشان، دو نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

رسانه‌های نروژی فرد مظنون دستگیر شده را، «زانیار متاع‌پور» مرد ۴۲ ساله نروژی ایرانی‌تبار اعلام کرده‌اند.

پلیس و وکیل مدافع عامل تیراندازی به رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها در نروژ می‌گویند که او از هرگونه صحبت و توضیح دربارهٔ اقدام خود خودداری می‌کند و تا چهار هفته آینده در بازداشت موقت باقی خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس پایتخت نروژ اعلام کرده است تلاش آن‌ها برای بازجویی از «زانیار متاع‌پور» عامل حمله مسلحانه به رژه افتخار رنگین‌کمانی‌ها در این شهر تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

جان کریستین الدن، وکیل مدافع آقای متاع‌پور نیز به این خبرگزاری گفته است که موکلش از ضبط و فیلم‌برداری اظهاراتش امتناع می‌کند.

آقای الدن پیشتر گفته بود که موکلش تیراندازی را انکار نکرده، اما دربارهٔ انگیزه خود از حمله چیزی نگفته است.

به گفته وکیل زانیار متاع‌پور، او با بازداشت چهارهفته‌ای خود مخالفتی نکرده است و بنابراین روز دوشنبه در دادگاه حاضر نخواهد شد. در نروژ جلسات بازداشت پیش از محاکمه معمولاً هر چهار هفته یک بار برگزار می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، این فرد در دهه ۹۰ همراه با خانواده‌اش از نواحی کردنشین ایران به نروژ مهاجرت کرده است.

پلیس امنیتی نروژ گفته‌است که، مظنون «سابقه خشونت و تهدید» و همچنین مشکلات روانی داشته است.

*رادیو فردا

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مطالب دیگر

صداهای قومیت‌گرایانه در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه شنیده می‌شود؛ صداهایی که رسانه‌ها و سیاست‌های معینی آن را بازتاب می‌دهند و طنین اغراق‌آمیزی به آن بخشیده‌اند. اندیشه‌های قومیت‌گرا که خود را از نظر سیاسی در

ادامه »

«برادران لیلا» در حالی مجوز پخش در سینماهای داخل کشور را نگرفت که شش ماه از قیام زن ،زندگی آزادی در ایران می‌گذرد. این فیلم

ادامه »

شریعت همچون شریعه (آبشخور رودخانه) صفا و خلوص خود سرچشمه را در بستر تاریخ با رنگ و رسوبات آداب و

ادامه »