آیت‌الله جوادی آملی،  در واکنش به «رخداد تلخ آبادان» با انتشار پیامی کوتاه و ‌کنایه‌آمیز نوشت «اینگونه از حوادث تلخ ناشی از لرزان بودن بنیان فکری مسئولین و همچنین مردم است».‌

به گفته‌ی این مرجع تقلید شیعه، «کسی که لرزان میاندیشد و مضطرب فکر می‌کند، مضطرب می‌سازد. آن که انگیزه اختلاسی و اندیشه نجومی دارد، فکرش را فکرتش را فطرتش را بر لبه لرزان سقوط، بنیانگذاری کرده است ،خواه از مسئولین خواه از مردم، و کسی که باور صحیح، اعتقاد صائب و ایمان سالم داشت، او در زمین مستحکم خانه می‌سازد.»

جوادی آملی با استناد به آیاتی از قرآن گفته است «شما بنیان فکری و اندیشه و انگیزه را در جای لرزان نسازید، به فکر اختلاس و چپاول نباشید، به فکر زرق و برق دنیا نباشید، این شما را می‌برد! آن که در لبه رودخانه که زیرش خالی است خانه میسازد، غرق خواهد شد»

امام‌ جمعه سابق قم در بخشی دیگر از پیام خود که به‌نظر می‌رسد کنایه‌ای به مسئولان کشور باشد، تلویحا پیشنهاد استعفا می‌دهد و می‌نویسد «اگر کسی خواست معتقد باشد […] کاری که از او برنمی‌آید نپذیرد، کاری که مقدور او نیست بر زمین بگذارد».

این مرجع تقلید شیعه در پایان با اشاره به این‌که دین برای مرده هم قبر محکم می‌سازد می‌گوید «اگر نظام، نظام اسلامی است یعنی این؛ اگر مسئول آن نباشد اگر مردم این نباشند، این عمل به بیان پیغمبر و اسلام نیست؛ این اسلاممالی است نه اسلامی!»

*زیتون

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مطالب دیگر

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران دفاع مقدس. در بیش از نیمی از این سن هم مشغول تحصیل در ایران تا

ادامه »

روراست و صادق است. رُک و راست حرفش را می‌زند. و این نه از سرِ بی‌باکی که بیش‌تر اسلوبِ شخصیتی اوست که نمی‌تواند به

ادامه »

چرا پرداختن به جنبش های اجتماعی زنان  از منظر اقتصادی اهمیت دارد؟ چون توسعه جنبش های اجتماعی زنان مسئله اساسی

ادامه »