عبور خونین از «خط قرمز»؛ صیاد خدایی که بود؟

اختصاصی زیتون: یک منبع آگاه در گفت‌وگو با زیتون مسئولیت اصلی صیاد خدایی را فاش کرد.

«ترور یک مدافع حرم» تیتر خبری بود که عصر روز شنبه در برخی از کانال‌های تلگرامی منتشر شد؛ اما نه هویت مقتول و نه محل وقوع ترور مشخص نبود.

رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی حدود ۲۰ دقیقه بعد، از ترور یک سرهنگ سپاه پاسداران خبر دادند.

خبرگزاری دولتی ایرنا با انتشار تصاویری از صحنه ترور، نوشت: «حوالی ساعت ۱۶ امروز در حوالی خیابان مجاهدین اسلام تهران دو موتور سوار با شلیک ۵ گلوله یکی از مدافعان حرم به نام صیاد خدایی را در هنگامی که قصد ورود به منزل داشت ترور و به شهادت رساندند.»

به‌ گزارش‌ایرنا «ضاربین تحت تعقیب نیروهای اطلاعاتی و امنیتی قرار دارند.»

این خبرگزاری پس از دقایقی با اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه خبر خود را تکمیل کرد. در این اطلاعیه آمده بود: «عصر امروز (یکشنبه) در یکی از کوچه‌های منتهی به خیابان مجاهدین اسلام در شرق تهران ، مدافع حرم “سرهنگ پاسدار صیاد خدایی” هدف جنایت تروریستی ضد انقلاب و عوامل وابسته به استکبار جهانی قرار گرفت.»

مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی از نیروهایی که برای حمایت از حکومت بشار اسد به سوریه اعزام شده‌اند از عنوان «مدافع حرم» استفاده می‌کنند.

احتمال مشارکت سازمان‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی
یک منبع آگاه به زیتون گفت که صیاد خدایی «مسئول پروژه سوخت جامد موشکی سپاه» بوده است.

به گفته‌ی این منبع اختصاصیِ زیتون «بعید است که عوامل امنیتی داخلی در این ترور مشارکتی نداشته باشند، چون منزل خدایی کوچه غلامیان بن‌بست آذری و کاملا حفاظت شده بوده و در آن کوچه بن‌بست چندین دوربین وجود داشته است. ترور او در منطقه‌ای از تهران صورت گرفته که اغلب سپاهی‌ها در آنجا ساکن‌ هستند».

یک منبع آگاه به زیتون گفت که صیاد خدایی «مسئول پروژه سوخت جامد موشکی سپاه» بوده است.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران روز ۲۳ دی ۱۴۰۰ از یک آزمایش «موفق» در حوزه موشک‌های ماهواره‌بر خبر داد. او در اجلاسیه «علمای بلاد» در قم گفت این آزمایش مربوط به کارکرد سوخت جامد برای موتور موشک ماهواره‌بر است و افزود که این آزمایش‌ها دو سال ادامه داشت تا این‌که «برای اولین بار با موفقیت انجام شد».

موشک‌های ماهواره‌بر معمولا از سوخت مایع استفاده می‌کنند، اما موشک‌های سوخت جامد خالص عمدتا با سامانه‌های موشک‌های بالستیک مرتبط هستند.

کانال خبری «صابرین نیوز» بر روی تلگرام نیز در خبری کوتاه نوشت: سرهنگ پاسدار صیاد خدایی که با شلیک ۵ گلوله ترور شد معاون تحقیقات و توسعه فناوری سازمان صنایع دفاعی کشور بوده است.

ترور در یکی از امنیتی ترین نقاط پایتخت
محل ترور حسن صیاد خدایی در خیابان مجاهدین اسلام حد فاصل میدان شهداء (ژاله سابق) تا میدان بهارستان در نزدیکی مجلس شورای اسلامی ‌بود. او در حالی ترور شد که مقابل منزلش در داخل ماشین نشسته بود.

منبع اختصاصیِ زیتون: «بعید است که عوامل امنیتی داخلی در این ترور مشارکتی نداشته باشند، چون منزل خدایی کوچه غلامیان بن‌بست آذری و کاملا حفاظت شده بوده و در آن کوچه بن‌بست چندین دوربین وجود داشته است

فارس به نقل از یک شاهد عینی نوشته که «دقایقی قبل از ترور که از خیابان قائن قصد ورود به کوچه غلامیان را داشتم با یک دستگاه خودرو پراید مواجه شدم که عرض کوچه را بسته بود و در حالی که در صندوق عقب خودرو را باز نگه داشته بود اجازه ورود به خودروها نمی‌داد.» فارس احتمال می‌دهد که «این خودرو با ضاربین موتورسوار همدست بوده است».

یک مقتول با چندین نام
رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی در خبرهای اولیه نام مقتول را «حسن صیاد خدایی» اعلام کردند اما تلویزیون دولتی ایران او را «حسن صیاد خدایاری» معرفی کرد. سایت جماران در خبر خود او را «حسن صیاد خدایاری اصل» نامید و برخی رسانه‌ها نیز از نام فامیل خداپناهی استفاده کردند.

برخی از اکانت های توییتری نزدیک به حکومت نیز نوشتند که او «مصطفی شکاری» بوده است. به نظر می‌رسد که شکاری نام سازمانی او و مرتبط با مسئولیتش در سپاه است.

مرتضی شورجه که در توییتر خود را مسئول موکب و قرارگاه صف جانباز ناجا و دوران دفاع مقدس معرفی کرده است نیز در کنار نام خدایی در پرانتز او را «شکاری» نامید.

ابهام در هویت و شغل
رسانه‌های داخلی و خارجی در مورد هویت سازمانی و مسئولیت مقتول در سپاه گمانه‌زنی‌های متفاوتی منتشر کرده‌اند، گمانه‌زنی‌هایی که همگی به نوعی به دلایل ترور او مربوط است. در حالی که هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

سایت العالم، تلویزیون عربی صدا و سیما، در یک تحلیل نوشت که «سابقه خدایی در دفاع از حرم می‌تواند در شناسایی پشت پرده ماجرای ترور بسیار راهگشا باشد و این بدان معناست که این اقدام ریشه در ورای مرزها دارد.»

عبدالله گنجی، سردبیر روزنامه «همشهری» که پیش از این مدیرمسئول روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه بود، در توییتی اشاره کرد که با توجه به نوع ماموریت خدایی در سوریه انگشت اتهام ترور اول به سمت صهیونیست‌ها است.

یک کاربر اصولگرای توییتر نیز نوشت: «روح بلند سردار مصطفی شکاری (حسن صیاد خدایی) مسئول تسلیحات و ترانزیت سلاح به لبنان و جبهه مقاومت با ائمه معصومین محشور باد. قطعا انتقام سخت در راه است.»

علاوه بر این کاربر، برخی منابع غیررسمی دیگر نیز اعلام کردند که حسن صیاد خدایی در انتقال اسلحه به سوریه نقش داشته و منابع دیگری ادعا می‌کنند او مسئول جذب پاکستانی‌ها در «سپاه قدس» بود.

روابط عمومی سپاه تنها دقایقی پیش از انتشار رسمی خبر ترور خدایی اطلاعیه دیگری منتشر کرده بود که چند ساعت بعد مشخص شد که با این ترور مرتبط است. در این اطلاعیه آمده بود: «اعضای شبکه اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دستگیر شدند.» و افزوده بود که «این شبکه با هدایت سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، اقدام به سرقت و تخریب اموال شخصی و عمومی، آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی از طریق شبکه اراذل و اوباش می‌نمود. عوامل این شبکه را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات دستگیر کردند.»

سپاه در این اطلاعیه از ذکر جزییات خودداری کرد اما این اطلاعیه مشخصا به موضوع ربوده شدن فردی به نام «منصور رسولی» مرتبط است که گفته می‌شود «یک قاچاقچی مواد مخدر و همکار سپاه قدس» است.

رسولی چندی پیش در فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اعتراف کرد که از سوی سپاه ماموریت ترور سه نفر را در خارج از ایران به عهده داشته است.

منابع اسرائیلی در آن زمان اعلام کردند که این فرد را که «عاملان ترورهای برون‌مرزی سپاه قدس» بوده است، در داخل خاک ایران دستگیر و بازجویی کرده‌اند.

رسولی بعد از چند روز جنجال، در ویدئویی که تناقضاتی در آن مشهود بود، اعلام کرد که توسط یک «تیم زورگیر» ربوده شده بوده و زیر شکنجه ناچار به اعترافات دروغ شده است.

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل رسولی را به خدایی مرتبط و اعلام کرد حسن صیاد خدایی فردی بوده است که منصور رسولی را مامور کشتن یک کارمند کنسولگری اسرائیل در استانبول ترکیه کرده بود. به گفته این شبکه، هدف اصلی این تیم ترور «کنسول اسرائیل در استانبول» بوده است.

وب‌سایت روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت (وای.نت)، که پرتیراژترین روزنامه اسرائیل است در گزارشی به نقل از یک منبع خبری نوشت که سرهنگ ترور شده ایرانی، برای اجرای عملیات خرابکاری علیه اسرائیلی‌ها و یهودیان در سراسر جهان برنامه‌ریزی کرده بود. وای.نت افزود که موساد پیشتر تمام برنامه‌های خرابکاری صیاد خدایی را خنثی کرده است.

یوسی ملمن، گزارشگر ارشد امور جاسوسی اسرائیل نیز گفته است که خدایی فرمانده «عملیات تروریستی» علیه اسرائیل و اهداف یهودی در آفریقا، ترکیه، آمریکای لاتین و قبرس بوده است.

بسیاری از رسانه‌های اسرائیلی، صیاد خدایی را دستیار ارشد قاسم سلیمانی در ماموریت‌های سوریه معرفی کردند.

روعی شارون، گزارشگر امور نظامی شبکه تلویزیونی کان نیز افشا کرد که اکثر ترورهای پیشین در ایران در ارتباط با اشخاص مرتبط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بوده و حال کشته شدن صیاد خدایی ممکن است که مرحله جدیدی از اقدامات علیه نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی باشد.

شبکه کان افزود که کسانی که برنامه‌ریز این عملیات بودند، عامدانه این ساعت روز را در قلب شلوغ تهران انتخاب کردند تا نشان دهند که هیچ هدفی در ایران مصون ندارد.

چند رسانه اسرائیلی نیز اعلام کردند که خدایی «جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه» بوده که عملیات در خارج از ایران را هدایت می‌کرده و «موساد» او را از میان برداشته است. بر اساس گزارش این رسانه‌ها یگان ۸۴۰ نیروی قدس، ماموریت دارد که به منافع اسرائیل ضربه بزند و به شهروندان اسرائیل در سراسر جهان حمله کند.
امکان تایید یا رد هیچکدام از این اخبار وجود ندارد.

ترورهایی که عبور از خط قرمز است
در یکی از اولین واکنش‌ها سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این ترور را محکوم کرد و آن را کار تروریست‌های کوردل خواند.

یک مقام جمهوری اسلامی به الجزیره گفته این ترور «عبور از خط قرمز» است و عاملان آن «بهای سنگینی خواهند پرداخت.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری،  امروز در آستانه سفر به عمان در فرودگاه گفت: «پیگیری جدی این موضوع از سوی مسئولین امنیتی مورد تأکید بنده است و تردید ندارم که انتقام خون پاک این شهید بزرگوار از جنایتکاران حتمی است»

حساب کاربری منتسب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توییتر تهدید کرده که «به سراغتان می‌آییم!»

حسین دلیریان، خبرنگار امور دفاعی و نزدیک به نهادهای نظامی جمهوری اسلامی نیز در توییتر خود کشته شدن این سرهنگ سپاه را به اسرائیل نسبت داده است.

این اولین بار نیست که اعضای سپاه قدس، هدف قرار می‌گیرند اما انجام این کار در داخل ایران اتفاق نادری به شمار می‌آید.
در آخرین مورد در سال ۱۳۹۹ ترور محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و از چهره‌های اصلی و پشت پرده برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی بسیار خبرسازشد.

از سوی دیگر مقامات اسرائیل مدت‌هاست که می‌گویند آماده اجرای «طرحB» برای «قطع کردن سر اختاپوس در تهران» هستند

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. دوستی مرا به سایت شما راه برد. مینوسیم شاید توجهی به آن شد.
    یک مسئله بسیار مهم و جانکاه در تمامی این ترورها هست که هر ایرانی اندیشمند را باید به خود بلرزاند. آن این است: چرا وقتی هر کدام از این ترور ها اتفاق می افتد اکثریت قاطع مردم خوشحال میشوند؟ این باید زنگ خطری کرکننده نه برای رژیم اسلام ناب بلکه برای هر کس که به ایران می اندیشد باشد. اصولا اینکه کسانی در همین حکومت تا بالاترین سطح برای اسرائیل کار میکنند نشان میدهد که حتا در میان فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و سران نظام از این حکومت مطلقا ناآمیدند و آنرا ضد ایران و ایرانی میدانند بنا براین با سرویسهای اسرائیلی همکاری میکنند. بله اسرائیل، کشوری که میتوانست مهمترین پشتیبان ایران در منطقه و در جهان باشد و حکومت اسلامی شیعی آنرا تبدیل به دشمن درجه یک ایران کرد. ایکاش به همین کار بسنده می کرد تمامی کشورهای دشمن اسرائیل را تبدیل به دوست اسرائیل کرد و به خیال خودش که هلال سبز شیعی را که باید هلال خونینش نام نهاد بدور اسرائیل کشید. هلالی که در حال پودر شدن است. جالب است که پاسدار و مشاور خامنه ای با لبهای خندان در تلویزیون حکومت اسلام ضد ایرانی میگوید : «بزودی استقلال اوکراین شرقی را جشن خواهیم گرفت»! شما فکرش را بکنید که این چه معنی ای دارد وقتی کل جهان از هم اکنون شکست قاطع روسیه را با مقاومت دلیرانه و البته با کمک تسلیحاتی غرب را اعلام میکند این ریشخند مسخره چه معنائی دارد! و شما اصلاحطلبان حکومتی و مثلا سیدمحمد خاتمی را ولادیمیر زولنکسی مقایسه کنید. در آنجا یک دلقک شده فرمانده جنگ، رئیس جمهور، سرباز میهنش و در کشور ما گروهی دلقک و روضه خوان و مداح و واعظ شده اند همه کاره!! حالا شما گردانندگان زیتون به این جمله خودتان توجه کنید «از سوی دیگر مقامات اسرائیل مدت‌هاست که می‌گویند آماده اجرای «طرحB» برای «قطع کردن سر اختاپوس در تهران» هستند»» . باز هم بخوانید و توجه کنید. ببینید که آیا این سید اولاد پیغمبر سیدیحیی رحیم صفوی یکی از مهره های «طرحB» هست یا نیست. آیا این حکومت در حال پیشبینی یک حکومت دستنشانده و تحت کنترل اسرائیل و غرب برای ایران پس از خودش حتا نیست؟ سخنم را معنی کنم یعنی پس از «طرحB» آیا پس از انقلاب یا فروپاشی این نظام که نه تنها حتمی ست بلکه واجب هم هست ما با «طرحZ» روبرو نیستیم. نوشتم «طرحZ» چرا که با سخنان احمقانه ی این سید اولاد پیغمبر سیدیحیی رحیم صفوی سرنوشت کشور ما به سرنوشت پوتین گره میخورد. پوتینی که در کشتار بی گناهان و تخریب شهرهای اوکراین (پیش از این در سوریه با همکاری حکومت شیعی اسلامی اشغالگر ایران) حتا از هیتلر هم پیشی گرفته ( چرا که هیتلر با همه جنایتکاریش پاریس را تخریب نکرد) و روی تمامی ادوات و وسایل جنگیش حرف Z نوشته! آیا این سید اولاد پیغمبر سیدیحیی رحیم صفوی این سردار که مشاوره دهنده ی رهبر است نباید مورد شک قرار گیرد!؟ طبق مقاله ی خود شما که میگوید در کوچه ای که تمامی وسایل شنود و فیلمبرداری و محافظت هست چنین اتفاقی می افتد، معنیش این است که حتا در اتاق خواب رهبری هم اسرائیلی ها شنود گذاشته اند. و اما چرا اسرائیل میتواند به قول یک مسافر « حتا توی شورت حضرت آقا هم میکروفون بگذارد»؟ پاسخ بر این پرسش است که میتواند راهگشا باشد: برای اینکه در داخل این نظام هم افراد به این نتیجه رسیده اند که اصلاح و ترمیم و حتا جراحی آن توسط خودیها غیر ممکن است! بنا بر این دستی که بسویشان دراز شود و خصوصا دست اسرائیل باشد که نه دشمن ما بوده نه با ما مرز مشترک دارد و نه منافع ما با منافع این کشور در تضاد است و حکومت اسلامی ما میخواهد آنرا از صحنه روزگار حذف کند را میفشارند. اینرا باید به قول حاج سید دکتر ابراهیم رئیسی به این نظام به ملایان به آیت الله ها به مداحان به طلاب به سرداران سپاه از راه حلقومشان بهشان حقنه کرد.
    در پایان من جزو یک گروه تحصیل کرده ای هستم که این گروه همگی که ده سیزده نفریم کارهائی انجام میدهیم که اصلا ربطی به تحصیلمان ندارد. این یک فاجعه است. چرا که کشورما – و بی آنکه خودستائی باشد که من ما نخبه هستیم – در دست نخبه کشان است. در دست برج سازها وپ بسازبفروشها و بیسوادان است. در اینجا پیشنهاد میکنم تا شماها که اغلبتان در خارجه هستید دست بکار اقدامی جدی بزنید و خارج از دایره مذهب و باور عقیدتی یک ائتلاف همگانی خارج از گروههای تروریستی و کسانی که تمامیت کامل و خلل ناپذیر ایران را قبول ندارند، اعم از جمهوریخواهان از هر نوعش و مشروطه خواهان و رضا پهلوی تشکیل دهید و با اپوزیسیون داخل پیوند برقرار کنید و پیشنهاد یک اعتصاب عمومی بدهید. بدانید که این کار واجب حیاتی برای ایران است. من و گروهی که نام بردم مطلقا پادشاهی طلب نیستم و نیستیم، اما بدانید که رضا پهلوی امروز در ایران بسیار بسیار طرفدار دارد و حتا اگر ما با او موافق هم نباشیم فکر ایران و آینده ی ایران و همبستگی ملی به ما حکم میکند تا او را واقعا به حساب آوریم. رضا پهلوی نشان داده که از تمامی سران اپوزیسیون راستگوتر و پیشتکارش پیگیر بوده است. حتما فکری بکنید!

    ع از کرج

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »