تسویه ۷۵۰ میلیون دلار از بدهی‌های هند به ایران

زیتون- پالایشگاههای هندی در آستانه سفر نخست وزیر این کشور به تهران ۷۵۰ میلیون دلار از ۶.۴ میلیارد دلار بدهی‌های نفتی خود به ایران را به یورو تسویه کردند.

منابع آگاه هندی خبر دادند که پالایشگاههای این کشور در آستانه سفر «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند به ایران، طی ۲ روز گذشته ۷۵۰ میلیون دلار از بدهی ۶.۴ میلیارد دلاری هند به ایران بابت خرید نفت را به یورو تسویه کردند.

خبرگزاری فارس به نقل از منابع آگاه نوشته است که در دو روز گذشته، شرکت پالایش و پتروشمی منگلور (MRPL) حدود ۵۰۰ میلیون دلار آمریکا و شرکت نفت هند (IOC) مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار پرداخت کرده است. طبق این گزارش، بخش خصوصی شرکت نفت «اسار»هند نیز قرار است ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت کند.

رسانه‌های هندی خبر دادند که پالایشگاههای هند بخشی از معوقات نفت خامی که از ایران خریداری کرده بودند را از طریق بانک اتحادیه هند تسویه کردند که این بانک این مبلغ را از طریق «هالبانک» ترکیه به شرکت نفت ملی ایران (NIOC) منتقل می‌کند. آنها دلارهای آمریکا را خریداری می‌کنند و در بانک اتحادیه هند به ودیعه می‌گذارند که این بانک انتقال پول را به صورت یورو پیش می‌برد.

پایگاه «اوت لوک ایندیا» گزارش کرد که این اولین پرداختی پالایشگاههای هند با ارز از زمان لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران در ژانویه سال جاری میلادی تاکنون است.

این پرداختی در آستانه دیدار مودی به تهران صورت گرفته که قرار است روز یکشنبه سفر خود را به ایران آغاز کند.

باقیمانده معوقات به صورت اقساط تسویه می‌شود و بانک مرکزی هند قرار است در بازپرداخت این معوقات همکاری کند. از آنجاییکه تحریم‌ها، کانالهای بانکداری را بلوکه کرده بودند، پالایشگاههای هند از فوریه ۲۰۱۳، تقریباً نیمی از هزینه‌ واردات نفتی خود را با روپیه پرداخت کردند و باقی پرداختی‌ها را تا زمان بازشدن مسیرهای پرداختی، به حالت معلق درآوردند که به مبلغ آن ۶.۴ میلیارد دلار است.

شرکت پالایش و پتروشمی منگلور حدود ۲.۶ میلیارد دلار بدهکار است که هم‌اکنون ۵۰۰ میلیون دلار آن را پرداخت کرده است و شرکت نفت هند با پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار، هم‌اکنون ۳۱۰ میلیون دلار دیگر به ایران بدهکار است.

شرکت اسار هند نیز حدود ۲.۶ میلیارد دلار به ایران بدهکار است و شرکت میتال انرژی (HPCL) نیز می‌بایست ۶۰ میلیون دلار بپردازد.

پالایشگاههای هند پیشتر در ماه اکتبر با استفاده از فرصت محدود آمریکا برای تسویه برخی از معوقات، مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار به ایران پرداخت کردند و این پرداخت با دلار صورت گرفت.

در آن زمان، شرکت نفت اسار ۳۳۸ میلیون دلار و شرکت پالایش و پتروشمی منگلور ۲۹۹ میلیون دلار، شرکت نفت هند ۶۰ میلیون دلار و شرکت نفت هندوستان HPCL 3 میلیون دلار پرداخت کردند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ جمهوری اسلامی انتخاباتی را با پایین‌ترین میزان مشارکت در طول ۴۵ سال گذشته برگزار خواهد کرد. حضور مردم پای صندوق‌های رای، برای نظام در این انتخابات ضروری هست، ولی نه تا آن‌جا

ادامه »

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها

ادامه »