وزیر بازرگانی ترکیه ، بعنوان نخست وزیر آینده این کشور انتخاب خواهد شد

زیتون– سخنگوی حزب عدالت و توسعه، امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که «بن علی ییلدیریم» وزیر کنونی ترابری و دریانوردی ترکیه ، تنها نامزد ریاست این حزب برای جایگزینی احمد داود اغلو است. سمتی که به نخست وزیری او منتهی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ییلدیریم که ۶۰ سال دارد بیش از دو دهه از یاران نزدیک رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهوری ترکیه است و بنابراین می‌تواند موقعیت آقای اردوغان برای افزایش قدرتش را مستحکم سازد.

عمر سلیک، سخنگوی حزب «عدالت و توسعه» در کنفرانس خبری پس از دیدار رهبران این حزب اعلام کرد بن علی ییلدیریم در کنگره حزب که روز یکشنبه برگزار خواهد شد به عنوان تنها نامزد برای رهبری حزب عدالت و توسعه معرفی خواهد شد.

رادیو فردا در این باره نوشت: ییلدیریم که همراه با رجب طیب اردوغان از بنیانگذاران این حزب است نیروی محرک پروژه‌های اصلی اقتصادی در ترکیه محسوب می‌شود و از چهره‌های شاخصی است که عامل پیروزی این حزب در دهه اول به قدرت رسیدنش بود.

به گزارش رویترز،‌ او از جمله سیاستمدارانی است که موافق سیاست تغییر نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاستی است که هدف آقای اردوغان به شمار می‌رود.

مخالفان می‌گویند ایجاد نظام ریاستی موجب رشد خودکامگی و استبداد خواهد شد و سیاست رییس‌جمهوری برای از بین بردن شورشیان کْرد در جنوب شرقی ترکیه را تقویت می‌کند.

بن علی ییلدیریم در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت: «برای هماهنگی کامل با بنیانگذار و رهبری حزب تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و همکاران ما در تمام رده‌های حزبی برای رسیدن به هدف اصلی یعنی ترکیه کبیر کوشش خواهند کرد».

بن علی ییلدیریم همچنین گفت، روز یکشنبه پس از تایید انتخابش به عنوان رهبر حزب و نخست‌وزیر از سوی اعضای کنگره حزب «عدالت و توسعه» به دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه خواهد رفت.

هفته گذشته انفجار بزرگی در این شهر موجب کشته شدن ۱۶ نفر شد. دیاربکر در ماه‌های گذشته شاهد درگیری‌ها و خشونت‌های شدیدی از زمان آغاز شورش کردهای جدایی‌طلب در دهه ۱۹۹۰ بوده است.

ییلدیریم افزود: «می‌خواهم پیش از رفتن به دیاربکر به ملت خودم بگویم که با درد شهروندانی که با خشونت قتل عام شدند،‌ سهیم هستم. ملت نباید نگران باشد،‌ چرا که ما این ترور مزاحم را از دستور کار دولت حذف خواهیم کرد».

بن علی ییلدریم، که سه فرزند دارد از منظر مذهبی فردی محافظه‌کار توصیف شده است و چندی پیش گفته بود که در سال ۲۰۱۳ که برای ادامه تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شده بود به خاطر دیدن تصاویر نشستن دختران و پسران دانشجو در محوطه چمن،‌ از رفتن به این دانشگاه صرفنظر کرد.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، روز ۱۶ اردیبهشت در پی اختلاف نظر با رجب طیب اردوغان اعلام کرد که از رهبری حزب عدالت و توسعه و در نتیجه مقام نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش رویترز، منابع حزب عدالت و توسعه می‌گویند که نام اعضای کابینه دولت جدید به احتمال زیاد روز دوشنبه آینده اعلام خواهد شد.

سرمایه‌گذاران با دقت تغییرات احتمالی اعضای دولت را زیر نظر دارند و می‌خواهند بدانند که آیا محمت سیمسک، معاون نخست‌وزیر کنونی جایش را به فرد دیگری خواهد داد یا خیر.

از منظر برخی از کارشناسان اقتصادی، حضور او در دولت بعدی می‌تواند موجب اعتماد به فضای سرمایه‌گذاری و تداوم سیاست‌های اقتصادی در ترکیه باشد.

 حزب «عدالت و توسعه» که توسط رجب طیب اردوغان تأسیس شده است، برای تعیین جانشین احمد داود اغلو، نخست وزیر سابق و رییس مستعفیِ این حزب،‌ روز یکشنبه کنگره ای فوق العاده برگزار می کند.

احمد داود اغلو بدنبال اختلاف نظر با اردوغان درمورد اختیارات رییس جمهوری ، اخیرا از نخست وزیری استعفا داد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های پیشین، بالا گرفته است. روند صعودی و چشمگیر طرفداران تحریم در

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش

ادامه »