محمدرضاخاتمی: نظر آقای خاتمی هم بر روی آقای عارف است

زیتون– محمدرضا خاتمی گفت:« تلاش ما این است که موضوع انتخاب رئیس مجلس به یک جدایی بین حامیان دولت منجر نشود اما آقایان عارف و لاریجانی دو پادشاهند که در یک اقلیم نمی گنجند.»

دبیر کل سابق جبهه مشارکت با بیان اینکه مردم در انتخابات پیام تغییر دادند و بایستی پژواک این پیام در داخل مجلس هم شنیده شود در خصوص لزوم تغییر در پارلمان دهم افزود:« مردم با آرزوی تغییر پا به انتخابات گذاشتند اگر این آرزو در پارلمان تبلور پیدا نکند معلوم نیست آنها برای انتخابات ریاست جمهوری چه تصمیمی بگیرند. از سویی انتخاب رئیس مجلس قواعد خاص خود را دارد.»

او در این باره به ایرنا توضیح داد:« ریاست مجلس یک پست سیاسی است و باید آن را با دیدی سیاسی نگاه کرد. وقتی اصلاح طلبان خود را به طور نسبی پیروز انتخابات می دانند طبیعی است که ریاست مجلس را هم حق خود بدانند. زمانی ما می گفتیم اصلاح طلب توانمندی برای ریاست مجلس نداریم ولی اکنون شخصیتی با تجربه مانند آقای عارف وجود دارد.»

نایب رییس اسبق مجلس شورای اسلامی ادامه داد:« ما باران می خواستیم ولی سیل آمد. ما در وهله نخست فقط می خواستیم افراطیون مجلس را تسخیر نکنند ولی هم این اتفاق رخ داد هم نامزدهای لیست امید اکثریت کرسی ها را به دست آوردند. آقای لاریجانی در مساله برجام مقابل تندروها ایستادند و ما قدردان آنها هستیم. اما آقای روحانی فقط وعده برجام را به مردم نداده بود. وی قولهایی در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مواردی چون گسترش آزادی رسانه به مردم داده بود که باید آنها را نیز عملی کند.»

وی تاکید کرد:« باید کسی رئیس مجلس باشد که به این برنامه ها اعتقاد داشته باشد از این رو وقتی اصلاح طلبان مجموع این مسائل را در نظر می گیرند برای ریاست مجلس آقای عارف تلاش خواهند کرد. البته تلاش ما این است که موضوع انتخاب رئیس مجلس به یک جدایی بین حامیان دولت منجر نشود اما آقایان عارف و لاریجانی دو پادشاهند که در یک اقلیم نمی گنجند و هفت درویش نیستند که بر گلیمی بخسبند.»

وی همچنین گفت:« هرچند این کار سخت است ولی چاره ای نیست. ما باید ضمن اینکه قدردان زحمات اشخاص و حافظ شان و جایگاه آنها باشیم راهکاری را نیز در نظر بگیریم که ائتلافی که در انتخابات مجلس صورت گرفته همچنان ادامه پیدا کند و کمک حال دولت باشد. جریان اصلاح طلب فرمانده ای ندارد که به اصطلاح با سوت وی همه دور هم جمع شوند. این جریان به شدت متکثر است اما غالب جریان اصلاح طلب بر روی ریاست آقای عارف اجماع کرده اند به ویژه شخصیت هایی که در راس این جریان هستند و به تعبیری تابلوی آن محسوب می شوند.»

محمد رضا خاتمی تصریح کرد:« نظر آقای خاتمی هم بر روی آقای عارف است. البته ایشان گفتند’ من در این مساله دخالت نمی کنم چرا که این کار برعهده نمایندگان مجلس است و آنها باید بنشینند و با هم تفاهم کنند. من از هر کسی که نمایندگان به ریاست وی رای دهند حمایت می کنم و پشتیبان وی هستم ولی نظر شخصی ام روی آقای عارف است. شنیده های من می گوید اشخاص راس ائتلاف امید که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و مجلس را به سود اصلاح طلبان و حامیان دولت رقم زدند نظر بر ریاست مجلس آقای عارف دارند.»

این فعال همچنین تاکید کرد:« گمان نمی کنم شخصیت آقایان لاریجانی یا عارف این طور باشد که اگر هر کدام رئیس مجلس نشدند زیر همه چیز بزنند. کارهای هر شخصی مبنا و اصولی دارد و فرد بر اساس سود و زیانی که برای خود و کشور در نظر گرفته اقداماتی را انجام داده است. اگر فکر کنید که آقای لاریجانی همه حمایتهای خود از برجام و دولت را برای این انجام داده که رئیس مجلس باشد باید تردید کرد که چنین شخصی اصلا برای ریاست مجلس مناسب است یا خیر؟»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام از سوی اصولگرایان افراطی ناسپاسی حامیان دولت از لاریجانی خوانده و روی آن مانور خبری صورت نمی گیرد گفت:« از بعد شانتاژ خبری که مخالفین دولت انجام می دهند نباید انتظار دیگری از آنها داشت. اگر آقای عارف برای ریاست مجلس رای نیاورد آیا آنها نمی گویند اصلاح طلبان و حامیان دولت در انتخابات شکست خوردند؟ ما نباید اقدامات آنها را مبنای کار خود قرار دهیم بلکه باید یک برنامه حساب شده برای ادامه کار خود داشته باشیم.»

خاتمی ادامه داد:« باید به این فکر کنیم که اگر آقای عارف رئیس مجلس شود که می شود دولت می تواند مطمئن باشد که در همه امور یک حامی جدی خواهد داشت. اگر هم به هر دلیلی ایشان رای نیاورد فراکسیون قدرتمندی را در مجلس دهم رهبری خواهد کرد که مجلس را برای حمایت از برنامه های دولت کنترل خواهد کرد. البته ممکن است جریان اصولگرایی ابتدا از ما دلخور شود اما قاطبه آنها انسانهایی معتدل، عاقل، توانا و دلسوز کشور هستند که می خواهند به کشور خدمت کنند. از سویی آقای لاریجانی هم فرد باهوشی است و می داند نباید سر یک رقابت، آینده سیاسی و اجتماعی خود را مخدوش کند.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »