? زنده| گزارش نهایی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی: کاربر پدافند مقصر اعلام شد

 

 گزارش نهایی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی: کاربر پدافند مقصر اعلام شد

سازمان هواپیمایی کشوری سرانجام پس از گذشت بیش از یک سال از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران، گزارش نهایی آن را امروز به صورت عمومی منتشر کرد.

در این گزارش ۲۸۵ صفحه‌ای، «کاربر سامانه دفاع هوایی» مقصر این حادثه معرفی شده که به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی»، این هواپیمای مسافربری را «یک هدف متخاصم» تشخیص داد و باعث شلیک دو موشک به سمت آن شد.

در این گزارش آمده است که عملکرد پروازی هواپیمای اوکراینی نقشی در ایجاد خطا نداشته است و انفجار موشک در نزدیکی هواپیما عامل سقوط آن بوده است.

سپاه پاسداران بامداد ۱۸ دی پارسال هواپیمای مسافربری اوکراینی به شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را که در حال اوج گرفتن از فرودگاه امام تهران بود، با شلیک دست‌کم دو فروند موشک سرنگون کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتاً تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد.

در گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری مستقیماً از سپاه پاسداران نام برده نشده است و مقصر این رویداد، تنها «کاربر سامانه دفاع هوایی» اعلام شده است ولی نام یا جزئیاتی مربوط به این «کاربر» در گزارش نیامده است.آتنا دائمی به زندان لاکانِ رشت تبعید شد

آتنا دائمی، فعال مدنی که از سال ۱۳۹۵ در زندان اوین به سر می‌برد، روز سه‌شنبه، ۲۶ اسفندماه، به زندان لاکان رشت تبعید شد.

انسیه دائمی، خواهر آتنا، روز چهارشنبه در توییتر خود نوشت که این زندانی سیاسی را «با پابند و دستبند» به زندان لاکان رشت تبعید کرده و تماس تلفنی او را قطع کرده و وسایل شخصی‌اش را نیز تحویل نگرفته‌اند.

او سومین زندانی است که طی روزهای اخیر از بند نسوان زندان اوین تبعید می‌شود.

پیش از او سپیده قلیان، فعال مدنی که در پرونده اعتراضات هفت‌تپه به پنج سال حبس محکوم شد، به زندان بوشهر تبعید شد، و مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که بیش از ۱۲ سال را بدون مرخصی در زندان به سر برده است، از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شده بود.


معاون قالیباف به ۲۰ سال زندان محکوم شد


ستاد کرونا: تعداد واقعی مبتلایان ۴ برابر رقم اعلامی است

حمید سوری٬ رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا٬ خبر از آن داد که تعداد واقعی مبتلایان به کرونا تا ۴ برابر رقم اعلام است.

به گفته او با توجه به محدودیت انجام تست‌های کرونا و خطای منفی کاذب آنها، برآورد این است که به ازای هر یک فرد مثبت کرونا که شناسایی می‌شود سه برابر آن یعنی سه نفر دیگر بیمار و ناقل ویروس است که شناسایی نمی‌شود.

حمید سوری در گفت‌وگو با ایرنا ادامه داد: «در واقع تعداد واقعی مبتلایان روزانه چهار برابر افراد شناسایی شده است. افرادی که شناسایی نمی شوند، همان هایی هستند که موجب گسترش بیماری می شوند در غیر این صورت آن افرادی که شناسایی می شوند، تحت مراقبت قرار می گیرند و خطر زیادی برای جامعه ندارند.»


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: به کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات زیرزمینی نطنز

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران استفاده از نوع جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌اش موسوم به آی‌آر-۴ را برای غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات زیرزمینی نطنز آغاز کرده است. اقدامی که به نوشته رویترز گام دیگری در عدول از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی است.

سال گذشته ایران اقدام به انتقال سه آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته خود به تأسیساتی زیرزمینی در نطنز کرد. اما در حالی که توافق هسته‌ای تنها به ایران اجازه استفاده از سانتریفیوژهای آی‌آر-۱ را برای غنی‌سازی داده، ایران تا اینجا برای غنی‌سازی از سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام هم استفاده کرده است.

اکنون در گزارشی که روز دوشنبه به اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده آماده است که «در پانزدهم مارس (۲۵ اسفند) آژانس تأیید کرده که ایرانی تزریق گاز هگزافلورید اورانیوم را آبشاری ۱۷۴ خوشه‌ای از سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ آغاز کرده است».روحانی: در آستانه پیروزی قاطعانه در جنگ اقتصادی هستیم

حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ در حاشیه‌آخرین جلسه هیئت دولت مدعی شد که «در آستانه پیروزی قاطعانه در جنگ اقتصادی هستیم.»

او افزود: «در آستانه سال ۱۴۰۰ هستیم که خود ۱۴۰۰ سال آستانه‌ای قرن جدید و قرن ۱۵ است و امیدواریم ملت بزرگ ما با ایستادگی و مقاومت و اتحاد در همه صحنه‌ها پیروزی‌های درخشانی به دست آورده، سال آینده  شاهد پیروزی‌های بزرگتری باشیم.»

رییس جمهوری در ادامه تاخیر در برداشتن تحریم را خیانت خواند و گفت: «امیدواریم اقلیتی که در راه سنگ‌اندازی می‌کنند، در ایام ماه شعبان توبه کنند. عیدی که آستانه عید به مردم می‌دهند، این است که دست از تخریب بردارند.»


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »