توصیه وزیر کشور اصلاحات به وزیر کشور اعتدال

اعتبار نامه مینو خالقی را امضا کنید

نظر اجماعی جریان اصلاحات و اعتدالگرایان ریاست عارف بر مجلس است

زیتون– عبدالواحد موسوی لاری در پاسخ به این سوال که در مورد میثاق‌نامه و حواشی که در مورد تعهد منتخبان به آن مطرح می‌شود، گفت:« آن سوی ماجرا جریان‌های سیاسی هم کاملا با بهره‌گیری از تجربه‌های گذشته پا به میدان گذاشتند و خود جریان اصلاحات با مشی اعتدالی حرکت خود را تداوم بخشید. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از بین داوطلبان واجد شرایط که از فیلترهای مختلف عبور کردند، افرادی معرفی کردند که باسابقه و از استادان باتجربه بودند. اگر گفته می‌شود در این انتخابات چهره‌های ناشناخته رای آوردند، معنای آن این نیست که آن‌ها دارای شرایط نمایندگی نبودند و اگر این منتخبان از نظر برخی ناشناخته بودند، در حوزه کاری خود صاحب نظر و فرهیخته هستند.»

عضو شورای مشورتی سید محمدخاتمی یادآور شد:« منتخبان لیست امید اغلب برجسته‌اند و امیدواریم آنها بتوانند شایستگی‌های خود را در مجلس نشان دهند. طبیعی است وقتی رقابتی به این شکل سامان می‌گیرد، حاشیه‌هایی هم وجود داشته باشد. عده‌ای برای تضعیف روحیه رقیب تلاش کنند این را بگویند که رقبایشان به میثاقنامه پشت پا زده‌اند یا دو پهلو حرکت کردند، در حالیکه اصلا چنین نیست. نیروهای لیست امید با‌‌ همان قوت و میثاقی که با مردم بستند و با کمک پشتوانه‌های خود در صحنه حاضرند. آثار و علائم نشان می‌دهد منتخبان لیست امید با تصمیم و آگاهی در مجلس حاضر می‌شوند و آنچه شاسیته یک نماینده معتدل و آگاه به وظایف نمایندگی است انجام می‌دهند. معتقد نیستم آن‌ها از آرمان‌ها و گرایش سیاسی اصلاح‌طلبانه خود فاصله می‌گیرند. منتخبان لیست امید چه در اداره مجلس چه در طرح‌ها و لوایح با نگاه اصلاح‌طلبانه حاضر می‌شوند.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه چقدر این گمانه‌زنی را که ممکن است اتفاق شورای شهر در مورد منتخبان لیست امید تکرار شود می‌پذیرید؟ گفت:« واژه‌ای به نام میثاقنامه اساسا یک عنوان برای شناسایی طرز تفکر و سلیقه دوستان بود. معتقدیم این افراد تعهد اخلاقی که از ابتدا به تشکل‌های پشتوانه خود داشتند رعایت می‌کنند و در مراحل مختلف در جهت اهداف اصلاحات حرکت می‌کنند. شایعات مطرح در این مورد جنگ روانی است که کارآمد نیست و توهین به نمایندگان منتخب محسوب می‌شود که راجع به آن‌ها بگویند وقتی به رای نیاز داشتند وارد لیست شدند، اما خرشان که از روی پل گذشت به باور‌هایشان پشت پا زدند. این شان منتخبان مردم نیست و حتما این افراد به هر آنچه به مردم تعهد دادند عمل خواهند کرد.»

 

وزیر کشور دولت اصلاحات در مورد ریاست مجلس موضع شفاف شورای عالی سیاست‌گذاری، تصریح کرد:« قبل از برگزاری مرحله دوم، بحثمان این بود اجازه بدهید چگونگی اداره مجلس را به بعد از برگزاری انتخابات مرحله دوم موکول کنیم که ترکیب واقعی مشخص می‌شود و منتخبان مردم تصمیم بگیرند. رقبای ما به دلایل عدیده از بعد از انتخابات محله اول که حس کردند کفه ترازو به نفع اصلاحات و حامیان دولت است، نگران آینده شده و شروع به تبلیغات و فعالیت و یارگیری و تماس گرفتن و بده‌بستان‌ها کردند. هر کاری که فکر کردند برای تاثیرگذاری در رای منتخبان لازم است، انجام دادند. ابزارهایی هم در اختیارشان بود و از آن‌ها استفاده کردند. شورای عالی سیاست‌گذاری موضوع ریاست مجلس را به بعد از انتخابات مرحله دوم موکول کرد و در اولین نشست بعد از مرحله دوم موضوع ریاست مجلس مطرح شد و شورای عالی با اجماع صد درصدی عارف را که نفر اول انتخابات کشور است، به عنوان رئیس مجلس در نظر گرفت. این پیشنهاد احزاب به منتخبان مردم است که در فراکسیون امید جمع می‌شوند و در ‌‌نهایت آن‌ها تصمیم می‌گیرند که رییس مجلس چه کسی باشد.»

موسوی لاری در ادامه گفتگویش با ایلنا افزود:« انتظار ما از دیگران هم این است که به رای مردم احترام بگذارند اگر هم می‌خواهند رقابت کنند، اشکالی ندارد. ما میدان رقابت را میدان رفاقت هم می‌دانیم و می‌گوییم می‌توانیم رقابت جوانمردانه و اخلاقی داشته باشیم. از نظر ما جهت‌گیری‌ها کاملا روشن است. عارف به عنوان فردی که از متن لیست امید آمده بیشترین رای را داشته و یاران او در مجلس اکثریت هستند. منطقی این است که او به عنوان کاندیدای ریاست مجلس معرفی بشود. ما با احترام به تمام کاندیداهای ریاست مجلس قطعا از کاندیداتوری عارف حمایت می‌کنیم. این نظر اجماعی جریان اصلاحات و اعتدالگرایان است و نسبت به این مساله کوچک‌ترین تردید و اختلاف نظری نداریم.»

موسوی لاری در پاسخ به اینکه آیا برای حضور نیروهای لیست امید در هیات رئیسه هم صحبتی شده است؟ گفت:« منتخبان مردم بعد از انتخاب رئیس مجلس متناسب با توانمندی‌ها و نوع تعاملی که در مجلس وجود دارد هیات رئیسه را انتخاب می‌کنند و همچنین روسای کمیسیون‌ها و رئیس مرکز پژوهش‌ها و مدیریت اجرایی را مشخص می‌کنند. خیلی از مدیریت‌ها و بخش‌ها در مجلس است که می‌توان با ساز و کار واقعی آن‌ها را بین کسانی که توانمندی دارند تقسیم کرد. اگر بنا به مذاکره و همدلی دو جناح باشد، سِمت‌های مجلس به صورت نوعی تعادل بین اقلیت و اکثریت توزیع می‌شود که اقلیت هم حس نکند از گردونه تصمیم‌گیری دور افتاده است. معتقدم منطقی این است که همه دوستان اصولگرا و اصلاح‌طلب مجلس باید به گونه‌ای پارلمان را اداره کنند همه احساس کنند در مجلس حضور دارند.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد:« صرف نظر از مدیریت اصلی مجلس که نماد گرایش مردم است و باید به گرایش مردم پاسخ روشنی داد در رابطه با فعالیت‌های کار‌شناسی درون مجلس باید با‌‌ همان شعار امید و آرامش که شعار اصلی اصلاح‌طلبان است هم امید مردم نادیده گرفته نشود و هم آرامش درونی جامعه مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم به رونق اقتصادی که به نظر ما ضرورت امروز همه برنامه‌ریزی‌های کشور است، برسیم.»

 

موسوی لاری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد منتخب سوم اصفهان و اینکه آیا وزارت کشور می‌تواند با وجود عدم تایید شورای نگهبان اعتبارنامه خالقی را صادر کند؟ توضیح داد:« اولین فردی بودم که در ایام تعطیلات نوروز وقتی شنیدم شوای نگهبان این تصمیم را گرفته نظر خود را گفتم طبق قانون بعد از اتمام انتخابات شورای نگهبان یا هیات نظارت و هیات اجرایی باید کار را در مسیر خود قرار دهند طبق قانون بعد از پایان انتخابات هیات اجرایی و فرماندار باید اعتبارنامه را صادر کنند و به وزارت کشور بفرستند و از آنجا هم به مجلس برود اگر هیات نظارت و اجرایی و فرماندار استنکاف کردند، وزیر کشور اعتبارنامه را امضا می‌کند. در اینجا اصلا قید نشده که وزیر باید امضای دیگران را هم بگیرد. وزیر کشور موظف است با همراهی هیات نظارت اعتبارنامه را امضا کند و به مجلس بدهد اگر هیات نظارت تایید کرد بهتر، اگرنه مجلس باید تصمیم بگیرد که با اعتبارنامه‌ای که هیات نظارت تایید نکرده چه کار باید بکند. تکلیف وزیر کشور روشن است و باید اعتبارنامه را امضا کند و آن را به مجلس بفرستد من هم امیدوارم هیات حل اختلاف به شکلی که قانون زیر پا گذاشته نشود این مساله را حل کند که در نتیجه منتخبان مردم در مجلس نسبت به موضوع تصمیم‌گیری کنند. ما معتقدیم بعد از طی مراحل قانونی همه باید به رای مردم احترام بگذارند.»

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

توصیه وزیر کشور اصلاحات به وزیر کشور اعتدال

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »