گزارش زیتون از حاشیه های یک ماجرا

???? خبرنگار «شفقنا» از حضور در دیدارهای آیت الله جوادی آملی محروم شد

زیتون- گزارش وب سایت رجانیوز از دیدار محمدرضا عارف با آیت الله جوادی آملی، هنوز هم حاشیه ساز است؛ بر اساس اخباری که به دست «زیتون» رسیده، فردی که رجانیوز بر اساس سخنان او این واژه را در گزارش مربوط به این دیدار گنجاند، از این پس از حضور در دیدارهای این مرجع تقلید منع شد.

photo_2016-05-12_03-02-28رجانیوز، نزدیک به جبهه پایداری، در گزارشی مدعی شده بود که آیت الله جوادی آملی، یکی از مراجع تقلید شیعه در دیدار با سرلیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس، رای اول تهران و نامزد احتمالی ریاست مجلس، گفت:« کسی که بیگانه را راه می دهد دیوث سیاسی است.» به کار بردن این واژه از سوی مرجعی که تا کنون به اخلاق مداری شهره بود و تیتر شدن آن در رجانیوز، حاشیه های زیادی را دامن زد و سوالاتی را برانگیخت.

به گزارش زیتون، رجانیوز این گزارش را بر اساس خبر سایت «شفقنا» (خبرگزاری بین المللی شیعه) نوشته بود؛ اما این جمله در شفقنا نیامده بود؛ و در هیچ کدام دیگر از وب سایت ها یا خبرگزاری های دیگر نیز چنین واژه ای از زبان جوادی آملی نقل نشده بود.

در روز انتشار خبر، دبیر سرویس حوزه سایت رجانیوز، سید علی طباطبایی، مدعی شد که یکی از حاضرین در آن ملاقات این نقل چنین جمله ای را از سوی جوادی آملی، به اطلاع این سایت رسانده است. او همچنین مدعی شد که خبرنگار ایرنا که از جمله حاضران این جلسه بوده، در مورد سخنان جوادی آملی نوشته « در مورد اون خبر رجا نیوز باید بگم آقای جوادی آملی با لحنی آرام که تنها آقای عارف می توانست بشنود گفت: این همان دیوث است دیگر، دیوث سیاسی…»

با توجه به سابقه این سایت در پوشش اخبار آیت الله جوادی آملی و همچنین محمد رضا عارف، استفاده از تیتر چندان هم دور از ذهن نبود. رجانیوز تا کنون بارها اخبار این مرجع را بدون به کار بردن پیشوند «آیت الله» که به کار بردن آن از سوی رسانه های داخل کشور برای مراجع به نوعی اجباری است، منتشر کرده؛ با توجه به اختلافات جوادی آملی با مصباح یزدی و فاصله ای که با جبهه پایداری دارد، خشم رجانیوز از این مرجع تقلید، قابل درک است. سوی دیگر ماجرا هم یک اصلاح طلب صاحب شناسنامه و برنده انتخاباتی بود که نامزدهای جبهه پایداری در آن شکست خورده بودند. در حقیقت آن تیتر برای رجا نیوز تیری بود که به دو هدف خورد.

با این حال دفتر جوادی آملی چندروز بعد توضیحاتی فقهی در مورد دو واژه «دیاثت» و «دیوث» داد که انتشارش  بازتاب چندانی  در رسانه ها نداشت.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

گزارش زیتون از حاشیه های یک ماجرا

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »