احمد شهید: اکنون زمان تعامل دوباره با تهران است

زیتون- احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران گفت  «همانگونه که این کشور به دنبال بهبود روابط با جهان خارج است، اکنون برای کانادا و دیگر کشورها زمان مناسبی برای تعامل دوباره با تهران است.»

احمد شهید که در یک ویدئو کنفرانس با کمیته سنای کانادا  سخن می گفت، تاکید کرد که بیش از همیشه باور دارد همانگونه که آن‌ها (ایرانیان) به دنبال توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با دنیای بیرونی هستند؛ اکنون زمان مناسبی برای کانادا و جامعه جهانی است تا دست در دست یکدیگر برای یافتن راه‌هایی موثر و سازنده برای تعامل با ایران در مورد حقوق بشر همکاری کنند.

این حضور ویدئویی احمد شهید در کمیته سنا در حالی شکل گرفت که دولت لیبرال کانادا به دنبال تعامل دوباره با ایران پس از یک دوره روابط سرد در دوران دولت پیشین است.

بنا به گزارش گلوب اند میل کانادا،احمد شهید در ادامه گفت:« تعامل فراگیر با ایران و توجه مستمر به حقوق بشر به نظر من واقعیت‌های متناقضی نیستند.»

این جلسه استماع یک روزه سنای کانادا در خلال «هفته پاسخگویی ایران» در اتاوا برگزار شد که در این برنامه اعضای پارلمان مجموعه‌ای از طرح‌ها شامل اظهار نظر‌ها و سوالاتی را در پارلمان این کشور در رابطه با آن‌چه نقض حقوق بشر در ایران می‌دانند، رهبری می‌کنند. تونی کلمنت محافظه‌کار منتقد سیاست خارجی کانادا و سناتور لیندا فروم این همایش سالانه را با درخواست از دولت برای توقف تعامل دوباره با ایران آغاز کردند.
ایسنا نوشته است  که کلمنت مدعی شد «ما از دولت فدرال می‌خواهیم تا شتاب نادرست در به آغوش کشیدن تهران را متوقف کند.»
با این‌که شهید حمایت خود را از تعامل دوباره با ایران ابراز داشت اما نسبت به اتخاذ چنین تصمیماتی به دلیل نقض حقوق بشر در ایران خواند، هشدار داد.
گزارشگر ویژه سازمان ملل ادامه داد:« اگر بین یک گفت‌وگوی محرمانه و اعتراض علنی شرایط بد مصالحه صورت گیرد، من فکر می‌کنم چنین چیزی عملی نخواهد شد. اما اگر تعامل کانال دیگری باشد که بتواند حقوق بشر را ارتقاء دهد، مسلما ارزشمند است.»
استفان دیون وزیرخارجه کانادا اعلام کرده است که این کشور با این‌که هنوز نگران روابط سوال برانگیز حقوق بشر ایران و نقش این کشور در منطقه به ویژه در قبال اسراییل است، بر مبنای گام به گام با ایران تعامل خواهد کرد.
احمد شهید همچنین در پایان گفت:« این تعامل دوباره فرصتی طلایی برای شرکت‌های تجاری جهت سرمایه‌گذاری در ایران و ایفای نقش‌شان در ارتقای وضعیت حقوق بشر در این کشور ایجاد می‌کند.»
تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

حواشی مربوط به ماهواره‌ی روسی «خیام» همچنان ادامه دارد و در فضای مجازی، بسیاری از کاربران، دولت رئیسی را به خاطر این موضوع به سخره می‌گیرند. چرا که پرتاب ماهواره خیام با ماهواره‌بر سایوز از

ادامه »

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید

ادامه »