آتش‌سوزی در نیروگاه‌ها؛ این‌بار زرگان خوزستان

نیروگاه زرگان خوزستان در ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه امروز این نیروگاه دچار آتش سوزی شد.

ابراهیم قنبری٬ رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز٬ در این رابطه گفت که نیروگاه شهید مدحج زرگان در اهوار به دلیل انفجار ترانس امروز شنبه ۱۴ تیر ۹۹ دچار آتش سوزی شد.

هنوز از علت ایجاد این حریق و میزان مساحت آتش سوزی خبری در دست نیست.


حمایت دقتر رهبر جمهوری اسلامی از سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس گروه اقتصادی رهبر جمهوری اسلامی گفت که ایران برای رشد اقتصادی به چین به عنوان “مشتری راهبردی” نفت نیاز دارد. او با حمایت از سند مورد مناقشه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین گفت این سند حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد.

او در ادامه اولویت همکاری‌های اقتصادی را نگاه به شرق خواند و آن را مسئله‌ای راهبردی توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقامحمدی شامگاه جمعه، ۱۳ تیر در یک برنامه تلویزیونی گفت: «سند همکاری اقتصادی ایران و چین در همه حوزه‌های برنامه‌ریزی اقتصادی ما ازجمله نفت و گاز، صنایع الکترونیک، حوزه‌های دانش بنیان و … است.»

او در پشتیبانی از گسترش همکاری با چین خاطر نشان کرد این کشور در ۱۵ سال آینده “از نظر اقتصادی و برخی فناوری‌ها” رتبه نخست جهان را خواهد داشت و در سال‌های گذشته “در ایجاد زیرساخت‌ها برای ما کوتاهی نکرده” و حتی در واکنش به تحریم‌های غرب کانالی برای جلوگیری از قطع شدن روابط دو جانبه ایجاد کرد.قیمت دلار مرز ۲۱ هزار تومان را رد کرد

در ایران قیمت دلار مرز ۲۱ هزار تومان را رد کرد. برخی از صرافی‌ها نرخ دلار را ۲۱ هزار و ۳۰ تومان اعلام کرده‌اند. اما فروش دولتی دلار ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان است.

سکه کامل هم در صرافی‌ها از ۱۰ میلیون تومان گذشت.توافق کانادا و ایران برای مذاکره بر سر پرداخت غرامت سقوط هواپیمای اوکراینی

دولت کانادا روز پنجشنبه اعلام کرد که برای آغاز مذاکره با ایران درباره جبران خسارت وارده به خانواده‌های قربانیان خارجی هواپیمای مسافربری اوکراینی که در ماه ژانویه سقوط کرد، به توافق رسیده است. سوئد نیز ابراز اطمینان کرد که ایران غرامت را پرداخت خواهد کرد.

براساس بیانیه دولت کانادا، یک گروه هماهنگی بین المللی از کشورهایی که اتباع آن‌ها در این حادثه جان خود را از دست دادند، با امضای یک تفاهم‌نامه راه را برای مذاکره با تهران هموار کردند.

این کشورها که شامل کانادا، انگلیس، اوکراین، سوئد و افغانستان می‌شوند، هرکدام شهروندانی را در پرواز ۷۵۲ اوکراین داشتند که هنگامی که سپاه پاسداران این پرواز را مورد هدف قرار داد، جان خود را از دست دادند.ایران خواستار فعال شدن مکانیسم حل اختلاف برجام شد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه ۱۳ تیرماه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که نامه وزیر امور خارجه ایران در خصوص پایبند نبودن سه کشور اروپایی به توافق هسته‌ای موسوم به برجام و درخواست برای فعال کردن مکانیسم حل اختلافات را دریافت کرده است.

جوزپ بورل نوشته است: امروز نامه‌ای از وزیر امور خارجه ایران دریافت کردم که در آن نگرانی‌های ایران در مورد مسائل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توسط فرانسه ، آلمان و بریتانیا را در قالب کمیسیون مشترک حل اختلافات از طریق «مکانیسم حل اختلاف» براساس بند ۳۶ ارجاع می داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرده است: همانگونه که قبلا هم گفتم، «مکانیسم حل اختلاف» مستلزم تلاش فشرده و با حسن نیت همه طرف‌هاست. به عنوان هماهنگ کننده «کمیسیون مشترک»، از همه طرف‌های حاضر در برجام انتظار دارم که این فرایند را با چنین روحیه‌ای در چارچوب برجام در پیش بگیرند.

جوزپ بورل تاکید کرده است: کمیسیون مشترک، که مسئول نظارت بر اجرای توافق ذیل مفاد توافق برجام است، از سال ۲۰۱۶ برای رایزنی درباره اجرای برجام و همچنین رسیدگی به مسایلی که از سوی هریک از طرف‌ها به هماهنگ کننده ارائه شده، جلساتی را تشکیل داده است./رادیو فردا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول