آزمون اعتبار لیست امید در مجلس دهم

زیتون- مهدی تاجیک: تنها یک کرسی بلاتکلیف در مجلس باقی مانده است که شاید تکلیف آن به همین زودی هم مشخص نشود. مینو خالقی منتخب مردم اصفهان با مانعی که شورای نگهبان برایش تراشیده از دریافت اعتبارنامه نمایندگی‌اش محروم است و با بی نتیجه ماندن رایزنی‌های دولت و شورای نگهبان٬ حالا بحث به اندازه‌ای بالا گرفته که علی مطهری نماینده مردم تهران پیشنهاد مداخله رهبری درباره تصویب اعتبارنامه خانم خالقی را داده است.

مناقشه بر سر قانون

حضور یا عدم حضور مینو خالقی در مجلس در واقع نخستین وزن کشی سیاسی حامیان دولت و مخالفانش پس از مشخص شدن نتایج انتخابات است. حامیان دولت اکنون از احساس برتری برخوردار هستند و می‌خواهند موقعیت خود را با به کرسی نشاندن خواسته‌شان در تصویب اعتبارنامه خانم خالقی تثبیت کنند. حسن روحانی رییس جمهوری ایران هم در هماهنگی با متحدانش٬ به صورت تلویحی مینو خالقی را جزء نمایندگان اصفهان به حساب آورده و تاکید کرده تنها مجلس می‌تواند اعتبارنامه نمایندگان را بررسی کند و «هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در آن مداخله کند». در سوی مقابل شورای نگهبان حاضر به عقب‌نشینی از موضع خود نیست و سیامک ره پیک سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات که این روزها بیشترین موضع‌گیری را درباره وضعیت خانم خالقی داشته است بلافاصله پس از این سخنان روحانی بر موضع  شورای نگهبان در عدم صدور اعتبارنامه این منتخب اصفهان تاکید کرد و گفت که «تنظیم و صدور اعتبارنامه نمایندگان هیچ حکمی وجود ندارد و تعبیر صورت‌گرفته در این مورد درست نیست». نکته جالب توجه در این زمینه اخطاری است که دو طرف درباره پایبندی به قوانین به یکدیگر می‌دهند. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمعه گذشته به خبرنگاران گفت که در مورد صدور اعتبارنامه منتخب سوم اصفهان، مینو خالقی، با شورای نگهبان اختلاف نظر داریم و معتقدیم نمی‌شود آرای یک حوزه تأیید شود ولی در همان حوزه رأی یک نفر تأیید نشود اما سیامک ره پیک به دولت تذکر داده که «در بیان اصول و مفاد حقوقی قانون اساسی دقت کامل شود».چنین کنش و واکنشی تنها یک بخش از تنش به وجود آمده را نمایش می‌دهد. اگر هیچ کدام از طرفین قصد کوتاه‌ آمدن نداشته باشد باید انتظار داشت که تنش به فاز جدی‌تری برسد.

هشدار برای استیضاح وزیر کشور

علی مطهری را می‌توان پیگیرترین فرد در موضوع تصویب اعتبارنامه نمایندگی خانم خالقی دانست. او تاکنون از طریق نوشتن نامه و موضع‌گیری‌های رسانه‌ای خواهان حضور مینو خالقی در مجلس شده است. مطهری در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواسنه در مقام رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور دهد که اعتبارنامه خانم خالقی صادر و به مجلس ارسال شود. او به مواد ۵۲ و ۷۲ قانون انتخابات مجلس اشاره کرده و اقدام شورای نگهبان در مورد «حذف یک منتخب پس از انجام یک انتخابات سالم» را غیر قانونی خوانده است. مطهری همچنین به وزیر کشور هشدار داده که «اگر در نهایت کوتاه بیاید، مجلس راهی جز استیضاح او ندارد». او با اشاره به رایزنی‌هایی که برای تصویب اعتبارنامه خانم خالقی با مسوولان وزارت کشور داشته همچنین گفته است که « دوستان در وزارت کشور می‌گویند که ما تلاش خودمان را انجام دادیم اما نتوانستیم به نتیجه برسیم و ما هم می‌گوییم که این میزان از تلاش کافی نیست و باید اعتبارنامه این نماینده منتخب هرچه سریع‌تر صادر شود.» مطهری گزینه دیگری را هم برای پیگیری اعتبارنامه منتخب اصفهان در نظر گرفته و پیشنهاد داده که اگر موضوع از طریق وزارت کشور به نتیجه نرسید باید «رهبر انقلاب این پرونده را به هیات حل‌اختلاف واگذار کند.»

اقدام‌های ایذایی تندروها
در کشاکش اختلاف‌ها برای تصویب‌ اعتبارنامه نمایندگی مینو خالقی٬ سه عکس بدون پوشش سر منتسب به وی در یکی از کانال‌های تلگرامی وابسته به اصولگرایان منتشر شد. پیشتر هم شنیده‌ها حاکی از این بود که دلیل رد صلاحیت خانم خالقی این است که وی در سفرهای خارجی با مرد نامحرم دست داده و پوشش اسلامی مطابق معیارهای رسمی جمهوری اسلامی نداشته است. خانم خالقی بعد از انتشار سه عکسی که به او منتسب شده است این عکس‌ها را جعلی خواند و هرگونه انتساب آن ها به خود را تکذیب کرد. او در کانال تلگرامی خود نوشت : « در کمال تأسف افرادی بی هویت و منفعت طلب که در رسیدن به منافع و مطامع سیاسی خود تمامی اصول شرعی و قانونی را زیر پا می‌گذارند ؛ اقدام به انتشار تصاویر جعلی و انتساب بی شرمانه آن‌ها به اینجانب در فضای مجازی نموده‌اند ؛ بدین وسیله ضمن تکذیب شدید هرگونه ارتباط این تصاویر جعلی به خود ، از کلیه مراجع ذی‌صلاح تقاضا می‌نمایم در جهت حفظ شئون جامعه اسلامی و حق خود به عنوان زنی مسلمان و پایبند به اصول شریعت اسلامی با جدیت کامل با بر هم زنندگان امنیت روانی جامعه و مرتکبین جرم افترا در این زمینه برخورد نمایند. ضمناً پی‌گیری قضایی این موضوع توسط اینجانب در حال انجام است. » اقدام‌های ایضایی از این دست برای محروم کردن خانم خالقی از کرسی نمایندگی مجلس آن هم در شرایطی که وی موفق به جلب اقبال عمومی بوده است نشان می‌دهد که تندروها با وجود از دست دادن بخش عمده کرسی‌های خود در مجلس٬ سنگ اندازی در راه منتخابان مجلس دهم را حتی قبل از شروع به کار این مجلس آغاز کرده‌اند. از این منظر تصویب اعتبار نامه خانم خالقی بیشتر از اعتبار یک نماینده به معنای اعتبارسنجی حامیان دولت و اصلاح‌طلبان برای صیانت از آرای مردم است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

حواشی مربوط به ماهواره‌ی روسی «خیام» همچنان ادامه دارد و در فضای مجازی، بسیاری از کاربران، دولت رئیسی را به خاطر این موضوع به سخره می‌گیرند. چرا که پرتاب ماهواره خیام با ماهواره‌بر سایوز از

ادامه »

سایه هم از این سرزمین کم شد و رفت؟ او نای و نوای عصر ما بود. او طنین غم و درد و رنج و

ادامه »

وقتی سیروس الوند در جشن خانه سینما سال ۱۳۸۹ سخن مرحوم علی حاتمی را بازگو کرد که: «اگر روزی فیلمی را دیدید

ادامه »