نزدیک به نیمی از تهرانی‌ها اصلا روزه نمی‌گیرند

نظرسنجی‌تازه‌ای که مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) انجام داده‌، نزدیک به نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی (۴۷،۴ درصد) اذعان داشته‌اند که اصلا روزه نمی‌گیرند. ۳۷،۷ درصد گفته‌اند که در تمام روزها یا اکثر روزها روزه می‌گیرند.

بنا بر این نظرسنجی ۱۳،۸ درصد نیز در برخی از روزها اقدام به گرفتن روزه کرده‌اند. یک درصد از شرکت‌کنندگان نیز از دادن پاسخی در ارتباط با این پرسش خودداری کرده‌اند.

روابط عمومی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در گزارش خود در این باره گفته است که این نظرسنجی با رعایت اصل علمی با تعداد نمونه ۱۰۰۴ نفر از ساکنان شهر تهران به شیوه مصاحبه تلفنی انجام شده است.

مرکز مزبور در گزارش خود همچنین به علل روز نگرفتن شهروندان اشاره کرده و متذکر شده که بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی “ابتلا به بیماری” را دلیل نگرفتن روزه ذکر کرده‌اند.ادعای اسرائیل: آغاز عقب نشینی ایران از سوریه

وزیر دفاع اسرائیل مدعی شد که ایران عقب نشینی از سوریه را آغاز کرد.

 

رویترز خبر داد که نفتالی بنیت وزیر دفاع اسرائیل در پایان دوره وزارت خود گفت که ایران خارج کردن نیروهایش از سوریه را آغاز کرده است.

رویتزر در این باره نوشت که او هیچ دلیلی برای ثبات سخنان خود ارائه نکرد.

اما از سوی دیگر امروز رسانه‌های ایران از قول یک منبع مطلع نظامی که نامی از او برده نشده گفته ‌اند هیچگونه تغییری در کمیت و کیفیت حضور مستشاری ایران در سوریه ایجاد نشده است.اسرائیل مسئول حمله سایبری به بنادر ایران بود

به نوشته روزنامه آمریکایی واشینگتن پست و رسانه‌های اسرائیل در روز دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت‌ماه، تل‌آویو پشت پرده یک حمله سایبری «دقیق» به بندر رجایی در جنوب ایران بوده است.

بر اساس این گزارش‌ها به نقل از مقاماتی که به نام‌شان اشاره نشده، این حمله از جمله فعالیت‌های اصلی مانند بارگیری و تخلیه کشتی‌ها در این بندر را به‌شدت مختل کرده و این اختلال تا چند روز هم ادامه داشت.

این نبرد الکترونیکی سایبری دولتی از جمله به «تسلط» بر سامانه‌های رایانه‌ای و قطع منابع ارتباطی عمده بندر منجر شد که عواقب آن تا تنگه هرمز را نیز تحت تاثیر قرار داد./بی‌بی‌سی فارسیکرونا در ایران؛ وضعیت خوزستان همچنان قرمز است

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت٬ گفت که وضعیت استان خوزستان همچنان قرمز است.

او ابراز امیدواری کرده که با اقدامات انجام شده و اعمال محدودیت ها تا ده روز آینده وضعیت استان خوزستان بهتر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره سایر استان ها گفت که در ۲۴ ساعت گذشته در ۱۰ استان موارد فوتی صفر و در ۶ استان یک مورد فوتی گزارش شده است.

او افزود که سایر استانها و از جمله استان هایی که قبلا هشدار اعلام شده بود، به دنبال اقدامات مناسب انجام شده وضعیت نسبتا پایداری دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از مردم خواست که برای تعطیلات عید فطر سفر نروند و ترددهای غیرضروری نداشته باشند./ایرنا
ریس قوه قضاییه قطع خدمات کنسولی به ایرانیان تحت تعقیب را متوقف کرد

ابراهیم رئیسی٬ رییس قوه قضاییه ٬ با صدور بخشنامه «خودداری از ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان تحت تعقیب» در خارج از ایران را متوقف کرده است.

در بخشنامه رییس قوه قضائیه آمده: «برابر گزارش‌های واصله، برخی از مراجع قضایی مبادرت به صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور می‌نمایند. درحالیکه بهره مندی از خدمات کنسولی از جمله حقوق مدنی هر فرد است.»

رئیسی در بخشنامه خود گفته برای قطع این خدمات نه تنها مجوزی وجود ندارد، بلکه به عنوان مجازات اصلی و یا مجازات تبعی و یا تکمیلی نیز نمی‌تواند مورد حکم دادگاه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه از مراجع قضایی کشورش خواسته از این به بعد از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از خدمات کنسولی خودداری و در صورتی که قبلاً دستوری در این ارتباط صادر شده آن را لغو کنند./خبرگزاری میزاندو نماینده مجلس به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند

غلامحسین اسماعیلی٬سخنگوی قوه قضائیه٬ خبر از آن داد که دو تن از نمایندگان مجلس به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره محکومیت اخلالگران نظام ارزی کشور، توضیح داد که رأی دادگاه ۲۱ نفر از متهمان پرونده اخلال در نظام ارزی کشور صادر شد و در این پرونده آقای «حسن خویی» به جرم مشارکت در اخلال نظام پولی و ارزی کشور و قاچاق انواع ارز، به ضبط مبالغ قاچاق شده به همراه تحمل سه سال حبس تعزیری و جزای نقدی به میزان دو برابر اموالی که تحصیل کرده است، محکوم شد.

او ادامه داد که مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به ۷ سال حبس تعزیری، محمد عزیزی و فریدون احمدی (نماینده‌های مجلس) هر کدام به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند./ایلنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول