تعویق برگزاری جشنواره‌های کن و ونیز در سایه کرونا

شیوع اپیدمی کرونا در نقاط مختلف جهان بویژه ایتالیا و فرانسه که از نظر میزان ابتلا و فوتی‌های ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ رقم‌های بالایی را به خود اختصاص داده‌اند، منجر به تعویق برگزاری جشنواره‌های بین المللی فیلم کن و ونیز شد.

روزنامه «لو مَتَن» فرانسه روز دوشنبه نوشت: دو جشنواره بسیار قدیمی فیلم کن و ونیز حاضر به تسلیم شدن در مقابل کووید ۱۹ نیستند. درهر صورت، آنها نیز مطابق با تصمیم دیگر جشنواره‌ها در سراسر جهان رویدادهای خود را از طریق اینترنت برگزار نمی‌کنند.

متولیان برگزاری این دو رویداد بین المللی بر برگزاری جشنواره‌ها همانند سال‌های گذشته اصرار دارند بنابراین حاضر به برگزاری آنها به صورت مجازی نیستند. آنها تصمیم گرفته‌اند تاریخ دیگری را برای برگزاری جشنواره‌ها انتخاب کنند.

متولیان جشنواره کن برگزاری این جشنواره از اواخر ژوئن/ اوایل تیر را متوقف کرده اند. «تیری فرمو» مدیر جشنواره کن و رئیس انجمن «برادران لومیر» می‌گوید: بسیار تاسف بار خواهد بود که ما این جشنواره را به صورت مجازی و در اینترنت برگزار کنیم. به عقیده او، برگزاری جشنواره کن به این شکل با روح، قدمت و کارایی آن در تضاد است.

این وضعیت در مورد جشنواره ونیز نیز وجود دارد و متولیان، برگزاری آن در اینترنت را نمی‌پذیرند و تاریخ جشنواره را تا پایان تابستان به تعویق می‌اندازند. متولیان این جشنواره اعلام کرده‌اند که در صورت فراهم نبودن شرایط برگزاری جشنواره تا پایان تابستان، رویداد امسال لغو خواهد شد./عصر ایرانکسری ۱۲هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران تا پایان شهریور

محمدجواد حق‌شناس٬ رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران٬ در مورد کاهش ۱۲ هزار میلیارد تومانی شهرداری تا شهریورماه در صورت ادامه کرونا هشدار داد.

محمدجواد حق‌شناس از کاهش زیاد درآمد شهرداری در ماه‌های اسفند و فروردین خبر داده و گفته است: «در این دو ماه بیش از ۵۰ درصد درآمدهای شهرداری محقق نشده و اگر اردیبهشت را هم لحاظ کنیم ۶۰ تا ۷۰ درصد بودجه در این ماه‌ها محقق نشده است.»

حق‌شناس با اعلام این که ممکن است این کاهش درآمد به برنامه‌های شهرداری آسیب جدی بزند از دولت و نهادهای حاکمیتی خواست، آسیب ناشی از کرونا را جبران کنند.

او از شهردار تهران نیز خواست «در جهت احقاق حقوق مردم تهران، زیان‌های‌ مدیریت شهری در این زمینه را تبیین و برای تامین آن اقدام کنند.»/ایلنادرخواست هشت فیلمساز ایرانی: زندانیان سیاسی را آزاد کنید

هشت فیلمساز شناخته شده سینمای ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی از جمله فعالان محیط زیست زندانی شدند.

داریوش مهرجویی، جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، کیومرث پوراحمد، رضا درمیشیان، علیرضا داودنژاد، محسن امیریوسفی و مجتبی میرطهماسب، هشت فیلمسازی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

در این بیانیه که امروز منتشر شده است، این هشت فیلمساز با هشدار نسبت به تامین بهداشت و سلامت زندانیان عقیدتی، سیاسی و فعالان محیط زیست، تاکید کرد‌ه‌اند که تداوم در زندان نگه داشتن این افراد می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

این فیلمسازان با اشاره به پیش‌بینی موج دوم شیوع ویروس کرونا از سوی پزشکان، خواستار اعطای هرچه سریع‌تر مرخصی به زندانیان عقیدتی، سیاسی و فعالان محیط زیست شده‌اند.آمار رسمی کرونا: ۷۳ هزار ۳۰۳ مورد ابتلای قطعی در ایران داریم

کیانوش جهانپور٬ سخنگوی وزارت بهداشت گفت که تاکنون ۷۳ هزار و ۳۰۳ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، موارد فوت ناشی از این ویروس به ۴۵۸۵ نفر رسیده است.

او درباره آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: «از دیروز تا امروز ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۶۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۷۳ هزار و ۳۰۳ نفر رسید.»

جهانپور افزود: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و تا امروز ۴۵۸۵ نفر از بیماران، جان باخته و دیگر در بین ما نیستند.»/ایرنا۱۰۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در چین

چین از ۱۰۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و دو فوتی در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

چین اعلام کرده که روز گذشته بیش‌ترین شمار ابتلای جدید به این بیماری در شش هفته گذشته را داشته که زنگ خطری برای این کشور به شمار می‌آید.

چین که برای اولین بار ابتلا به این ویروس در دسامبر گذشته در آن گزارش شد، شمار رسمی کل مبتلایان را تا این لحظه ۸۲ هزار و ۱۶۰ نفر و کل فوتی‌ها را ۳۳‌۴۱ نفر اعلام کرده است./دویچه وله«سحر تبر» در زندان کرونا گرفت

پیام درفشان٬ وکیل مدافع فاطمه خویشوند معروف به «سحر تبر» علت به مرخصی نرفتن موکلش را اعلام کرد.

به گفته او در مورد بازداشت موقت موارد محدود و خاص طبق ماده ۲۳۸ قانون آیین دادرسی کیفری وضعیت مرخصی رفتن مشخص شده است که در مورد موکل بنده هیچ کدام از این شرایط وجود ندارد.

او افزود: «روز گذشته مادر ایشان (فاطمه خویشوند) در تماس تلفنی به بنده اطلاع داد که سحر را به بخش قرنطینه منتقل کرده‌اند چرا که علائم کرونا داشته است.»/فارس


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول