روحانی «بودجه سال ۱۳۹۹» را بدون تصویب مجلس برای اجرا ابلاغ کرد

حسن روحانی٬ رییس جمهوری امروز «قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور» را برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

امروز رییس مجلس ایران قانون بودجه سال ۱۳۹۹ را که در مجلس تصویب نشده بود، برای اجرا به دولت ابلاغ کرده است.

براساس قانون، لایحه بودجه باید مجددا به دولت بازگردانده می‌شد. در زمانی که کلیات قانون بودجه سال ۹۹ در مجلس تصویب نشد، مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس گفته بود که «مجلس بعدی آن را بررسی خواهد کرد.»

اما پس از آنکه مجلس ایران به علت شیوع کرونا تعطیل شد، علی لاریجانی، رییس مجلس از آیت‌الله خامنه‌ای، خواست تا با صدور حکم حکومتی قانون بودجه را خارج از روال عادی مجددا به کمیسیون تلفیق مجلس بازگرداند.

در پی درخواست علی لاریجانی از رهبر جمهوری اسلامی، او با استفاده از اختیارات خود به عنوان ولی مطلقه فقیه، اجازه داد گزارش کمیسیون تلفیق مجلس که کلیات آن در صحن علنی مجلس رد شده بود، برای تبدیل به قانون مستقیماً به شورای نگهبان ارسال شود./ایرنارییس سازمان نظام روانشناسی: ضربه کرونا به روح و روان مردم بیشتر از زمان جنگ تحمیلی است

محمد حاتمی رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره٬ گفت: «اگر استرس بیش از حد معمول باشد، یعنی استرس حاد باشد عوارض زیادی در پی خواهد داشت. از جمله اینکه سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و بدن دفاع خود در مقابل موارد مختلف را از دست می‎دهد و در مقابل میکروب‌ها و ویروس‌ها شکننده می‌شود.»

رییس سازمان نظام روانشناسی افزود: «ضربه کرونا به روح و روان مردم بیشتر از زمان جنگ تحمیلی است.»

محمد حاتمی در مورد اثرات شیوع کرونا بر روی روح و روان مردم ادامه داد: «طبیعی است وقتی یک حادثه‌ای مثل ویروس کرونا در جامعه به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد، استرس و اضطرابی در پی‌ خواهد داشت. اما آن چیزی که مسلم است این استرس و اضطراب باید منطقی باشد. اگر منطقی باشد اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه، موثر واقع می شود و همه انجام می‌دهند. با این حال اگر استرس بیش از حد معمول باشد، یعنی استرس حاد باشد عوارض زیادی در پی خواهد داشت. از جمله اینکه سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و بدن دفاع خود در مقابل موارد مختلف را از دست می‎دهد و در مقابل میکروب‌ها و ویروس‌ها شکننده می‌شود. از جمله این که سیستم هموستاز در بدن که در تعادل سازی بدن نقش دارد، ضعیف شده و موجب می‌شود قند خون و چربی خون افزایش پیدا کند و اکسیژن خون، به هم ریخته می‌شود. یکسری علائم بدنی مثل تپش قلب، افزایش درجه حرارت بدن، مشکلات تنفسی، دردهای شکمی، دردهای کمر، سردرد و خیلی از علائم بدنی دیده می‌شود.»/عصر ایران
عفو بین‌الملل: زندانیان عقیدتی را فورا آزاد کنید

در واکنش به خبر اعطای عفو به محکومان جرایم امنیتی با محکومیت کمتر از حبس پنج سال، سازمان عفو بین‌الملل گفت: «این یک تحول مثبت است زیرا بسیاری از کسانی که مقامات آن‌ها را “زندانیان امنیتی” می‌نامند در واقع زندانیانی هستند که به دلایل سیاسی محکوم شده‌اند.»

این سازمان بین‌المللی حقوق بشر نوشته است: «از آزادی تمام زندانیان عقیدتی استقبال کرده و تاکید می‌کند که آن‌ها از ابتدا هم نباید زندانی می‌شدند. با این حال، مقامات ایرانی هنوز فاصله زیادی تا آزادی همه زندانیان عقیدتی دارند و بسیاری از جمله مدافعان حقوق بشر و معترضان صلح‌جویی که در رابطه با اعتراضات آبان و دی ۱۳۹۸ بازداشت شده‌اند، مشمول قرار آزادی نشده‌اند.»

عفو بین‌الملل با بیان اینکه مقامات ایرانی باید همه زندانیان عقیدتی را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند تاکید کرده: «هیچ کس نباید به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حقوق انسانی‌‌اش مجبور به تحمل حتی یک روز زندان شود.»/دویچه ولهآخرین آمار رسمی کرونا در ایران: هزار و ۲۸۴ نفر قربانی

معاون بهداشت وزیر بهداشت از شناسایی ۱۰۴۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گفته او  شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۸ هزار و ۴۰۷ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه ۵۹۷۹ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته و ترخیص شده‌اند، گفت: این آمار روز به روز در حال افزایش است. البته متاسفانه با جان باختن ۱۴۹ نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری تا امروز در کشور به ۱۲۸۴ نفر رسیده است.

رئیسی در مورد موارد جدید بیماران کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته گفت:‌ در ۱۱ استان کشور کاهش آمار داشتیم. در استان تهران۱۳۷، قم ۳۱، گیلان ۷۳، اصفهان ۱۰۸، البرز ۶۱، مازندران ۵۸، مرکزی ۴۷، قزوین ۴۷، سمنان ۱۶ ، گلستان ۹، خراسان رضوی ۵۰، فارس ۲۱، لرستان ۳۷، آذربایجان شرقی ۵۸، خوزستان ۲۲، یزد ۶۹، زنجان ۲۶ ، کردستان ۱۱، اردبیل ۱۶، کرمانشاه ۶، کرمان ۱۴، همدان ۲۰، سیستان و بلوچستان ۱۸، هرمزگان ۵، خراسان جنوبی ۵، چهارمحال و بختیاری ۳، ایلام ۸، آذربایجان غربی ۲۶، کهگیلویه و بویراحمد ۱۵، بوشهر ۸ و خراسان شمالی نیز ۲۱ مورد جدید ابتلا گزارش شده است.

معاون وزیر بهداشت در مورد استان‌هایی که شمار مبتلایان جدید در آنها طی ۲۴ ساعت گذشته کاهش یافته است، گفت:‌ در استان‌های تهران، مازندران، گلستان، البرز، اصفهان، آذربایجان شرقی، سمنان، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان و فارس شاهد کاهش شمار مبتلایان جدید بوده‌ایم که این نشان‌دهنده همکاری مردم است و لازم است از آنها قدردانی کرده و تاکید کنم که همچنان لازم است نکات بهداشتی را رعایت کنند و در خانه بمانند./ایسنامعاون وزیر بهداشت: کرونا در هر ساعت ۴۳ شهروند ایرانی را مبتلا می‌کند

ایرج حریرچی٬ معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی٬ خبر از آن داد که در هر ساعت، ۴۳ نفر از شهروندان ایرانی به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند که این آمار نشان‌دهنده قدرت اپیدمیک این ویروس است.

ایرج حریرچی افزود که علاوه بر آن، طبق بررسی‌ها در هر ساعت متاسفانه سه نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در کشور جان خود را از دست می‌دهند که این آمار نیز بسیار نگران‌کننده است./ایرنانامه وزرای پیشین بهداشت به حسن روحانی: جلوی ترددها را بگیرید

پنج وزیر پیشین بهداشت در نامه‌ای به رییس جمهوری از او خواسته‌اند با محدود کردن ترددها و مسافرت‌ها، زنجیره‌ انتقال ویروس جدید کرونا را در ایران قطع کند.

این پزشکان در نامه خود به رییس جمهوری نوشته‌اند «مطمئن‌­ترین راه کنترل و کاهش این بیماری و نجات کشور از ویروس منحوس کرونا، قطع زنجیره تماس افراد سالم با افراد بیمار و ناقل است که لازمه­‌ی آن محدود کردن ترددها و مسافرت­‌ها و تعطیلی صنوف زنجیره غیرضروری و مراکز خرید بزرگ و پر ازدحام و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها است.»

آنها همچنین خطاب به حسن روحانی، نوشته‌اند در یکماه گذشته «روند بیماری و تبعات آن همچنان صعودی و رو به افزایش است و در هیچ منطقه‌­ای روند کاهنده نداشته است.»/ایلنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول