زیتون–  امیرحسین ترکاشوند، نویسنده کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)»، با طرح این پرسش که حجاب زنان غیرآزاد مسلمان نمازخوان از نظر شرعی چگونه بوده است، گفت: «هیچ یک از فقهای ما در طول تاریخ، حجاب روسری، جوراب و آستین غیر بلند برای آن‌ها قائل نبودند. آن‌ها می‎توانستند و بلکه مجبور بودند روسری نداشته باشند و بدون روسری و جوراب در سطح جامعه تردد کنند.»

او در مناظره‌ای با محمدعلی وطن‌دوست با موضوع حجاب٬ افزود: «این زنان غیرآزاد مسلمان در خانه امامان ما حضور داشتند و برخی از آن‌ها منکوحه امامان ما بودند، نماز می‌خواندند و روزه می‌گرفتند، اما امروزه در عتبات عالیات و در حرم حضرت معصومه(س)، بانوان اجازه ورود بدون چادر به حرم را ندارند در حالی که زنان غیرآزاد در خانه ائمه(ع)، بدون روسری بودند.»

به گزارش وب سایت شبکه اجتهاد نویسنده کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر ادامه داد: «آیا ما حق داریم به زنان نمازخوان غیرآزاد در زمان پیامبر و ائمه در خانه ائمه که فاقد روسری، جوراب و آستین بلند بودند بگوییم این‌ها عفاف ندارند و بی‌عفت هستند؟»

او در خصوص دیگر نکات برای کاستن از حساسیت‌ها؛ اظهار داشت: «حتی اگر زنان غیرآزاد تحت حکومت اسلامی را زمان پیامبر حذف کنیم و فقط به زنان آزاد بپردازیم و قائل به درستی رأی سنتی در مورد آن زمان باشیم، ما می‌توانیم قبول کنیم و بپذیریم این حجاب متعلق به شرایط حاکم بر آن زمان و شرایط اخلاقی و رفاهی آن دوره بوده است.»

ترکاشوند در ادامه تاکید کرد: «این تعریف از حجاب که زنان پیامبر(ص) این میزان حجاب را که بعضاً فقهای سنتی ما در کتاب‌های خود نوشتند که یا قائل به پرده‌نشینی صد درصد هستند و یا اضطرار به بیرون رفتن با نمایان بودن وجه و کفینی بودند را قبول ندارم اما اکنون با این مبنا حرکت می‌کنیم.»

این تاریخ دان اسلامی افزود: «این تعریف از حجاب اگر هم درست باشد مربوط به واقعیات آن موقع است. به عنوان مثال، حجاب حداقلی مردان در متون فقهی به ویژه فقهای شیعیان عبارت‌اند از ستر عورتین. ما اگر بپذیریم ابن رأی برخاسته از احکامی است که از صدر اسلام توسط پیامبران و ائمه(ع) به ما رسیده است در این صورت باید پیگیری کنیم چرا این حکم صادر شده است؟ چرا که امروز ما این را نمی‌پذیریم که حجاب حداقلی مرد مسلمان تنها پوشش عورتین باشد و هیچ‌کس این را نمی‌پذیرد؛ در واقع این مربوط به واقعیات آن زمان بوده است. آن موقع مردم عادت به برهنگی داشتند ولی اکنون متفاوت است.»

این پژوهشگر با بیان اینکه حجاب با ویژگی‌ها و عللی که امروز در ذهن ما نقش بسته است آن موقع وجود نداشت لذا این نوع حجاب امری عادی بود؛ بیان کرد: «اگر حد حجاب حداقلی، بسیار ناچیز در مورد مردان مطرح شده است به دلیل وجود این پیشینه در تاریخ مانند محدودیت‌ها، داشتن انگیزه و عادت به برهنه بودن است.»

ترکاشوند ادامه داد: «با فرض اینکه هیچ‌گونه برداشت و قرائت جدیدی از موضوع حجاب توسط نواندیشان بیان نشده است، آیا با رأی سنتی می‌توان زندگی کرد؟ این رأی فقهای سنتی به قدری دور از واقعیت است که در طول تاریخ اسلامی فرصت این را برای پیاده‌سازی تمام احکام خود پیدا نکرده است. اگر به حجاب سنتی تن دهیم در این جلسه خانمی نباید حضور داشته باشد چون طبق رأی سنتی زنان حق حضور در هیچ جلسه‌ای ندارند. پرده‌نشینی جزو لاینفک رأی سنتی مشهور است.»

این پژوهشگر در پایان تاکید کرد: «از حجاب وجه و کفین که امروزه جا افتاده است بد برداشت شده است. زن در رأی سنتی حق بیرون آمدن از منزل و حتی رفتن به مسجد را ندارد.»

بازگشت به صفحه اول